CHP Genel Merkezi’nin 22 Kasım’da il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgede, milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa dilekçelerini 26 Aralık'a kadar parti genel sekreterliğine iletmeleri istenmişti. CHP Tunceli İl Başkanı Ali Mustafa Çelik de bugün basın toplantısı düzenleyerek milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini açıkladı.

CHP Tunceli İl Başkanlığı’ndaki toplantıya, milletvekili Polat Şaroğlu, Nazimiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek ve partililer katıldı.

‘YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAK İÇİN,  YENİ BİR HİKAYE YAZMAK İÇİN YOLA ÇIKIYORUM’

İl Başkanlığı görevinden istifa ederek adaylığını açıklayan Ali Mustafa Çelik, “Öncelikle göreve geldiğim günden bu yana bize gösterdiği ilgi, sevgi ve güveniyle Genel Başkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ na yine başta, örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Oğuz Kaan Salıcı olmak üzere, tüm Genel Başkan Yardımcılarıma, Parti meclisi üyelerimize, milletvekillerimize yürekten teşekkürlerimi arz ederim. Aynı şekilde Gece gündüz demeden, pandemi, hastalık demeden, kar kış, yağmur çamur demeden, ilçe ilçe, köy köy, sokak sokak, kapı kapı birlikte çalıştığım çok kıymetli il yönetim kurulu üyelerime, İlçelerinde canla başla çalışan çok değerli ilçe başkanlarıma ve İlçe Yönetim Kurulu üyelerime, Çok kıymetli Kadın Kolları il ve ilçe başkanlarıma ve Yönetim Kurulu Üyelerime Çok kıymetli İl Gençlik Kolları başkanım ve üyelerine  Çok Saygıdeğer İl Disiplin Kurulu başkanı ve üyelerime Çok kıymetli il genel meclis üyelerime Çok Kıymetli Belediye Başkanlarıma ve milletvekilime yürekten teşekkürlerimi sunarım. Değerli Yol Arkadaşlarım, Yaklaşık 3 yıldır onurla, gururla ve şerefle yürüttüğüm Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı görevimden, Milletvekili aday adayı olmak için bugün ayrılıyorum. Bu zor süreçte Tunceli’ de Cumhuriyet Halk Partisini temsil etmek ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte çalışmak, hayatımın en onurlu, en şerefli mirası oldu. Değerli Dostlarım Sevgili Yol Arkadaşlarım Bu bir ayrılık değil, Bugün sizlerle birlikte yeni bir başlangıç yapmak için,  Yeni bir hikaye yazmak için yola çıkıyorum. Başta Türkiye’nin toplumsal barış ve huzurunun teminatı, altılı masanın mimarı, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nun Cumhurbaşkanlığı yolculuğunda ortaya koyduğu 2. Yüzyıl Vizyonu doğrultusunda inşa edeceği Yarının Türkiye’ si mücadelesinde sonuna kadar, onun bir neferi olmak ve partimizi iktidara taşımak için bu yola çıkıyorum” dedi.

‘KEMAL KILIÇDAROĞLU ÖNDERLİĞİNDE HALKIN GERÇEK İKTİDARINI KURACAĞIZ’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde halkın gerçek iktidarını kuracağını belirten Ali Mustafa Çelik, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Yirmi yıllık AKP iktidarının yaptığı tek şey;   İnsanları düşüncesine, inancına ve yaşam tarzına göre ayrıştırmak, kutuplaştırmak ve ötekileştirmek Toplumda Kin, öfke ve nefret tohumları ekmek, Ülke kaynaklarını yağmalayıp, talan etmektir. Halkımız, AKP’ nin bu kavga dilinden Kin, nefret ve öfke üzerine kurulan siyasetinden Toplumu ayrıştıran ve ötekileştiren politikalarından yoruldu, bıktı, Geniş toplum kesimleri ekonomik olarak çöktü, tükendi,  İnsanlar düşüncelerini özgürce ifade edemez hale getirildi, Ehliyet ve liyakat sistemi yok edildi, Hukuk devleti ve yargı ayaklar altına alınarak iktidarın sopası haline getirildi. Eğitim sistemi yerle bir edildi.

İşte bu ortam ve koşullar içinde, bugün en değerli varlıklarımız, canlarımız, ciğerimiz geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz ülkesinden umudunu kesmiş, doğdukları topraklardan, memleketinden, köyünden, arkadaşlarından, sevgilisinden, anne babasından, kardeşinden ayrılarak, ülkesinden bulamadığı özgür ve onurlu yaşamı, yabancı ülkelerde aramak için dünyanın bir yanına göç ediyorlar. Bu durum ülkemiz için, geleceğimiz için endişe verici olduğu kadar, dramatik ve travmatik bir durumdur. İşte biz, bu topraklarda göç etmek zorunda bırakılan gençlerimizi, evlatlarımızı bu topraklarda mutlu bir şekilde, aileleri ve sevdikleri ile birlikte yaşamalarını temin etmek, bu yolda mücadele etmek için yola çıkıyoruz. Biz, bu güzel topraklarda sevgiyi, dostluğu, barışı ve kardeşliği egemen kılmak için geliyoruz. Biz, bu ülkede demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü tesis etmek için yola çıkıyoruz. Ben Tunceli halkının parlamentodaki sesi olmak için,  Ben bu ülke ve bu toplumun geleceği için,  Ben Çocuklarımız, gençlerimiz ve kadınlarımız için Ben, İşçimiz, köylümüz, çiftçimiz ve emekçimiz için Ben Ülkemizin aydınlık geleceği; halkımızın refahı ve mutluluğu için  Her zaman mağdurun ve mazlumun yanında ve bu yolda kararlı bir şekilde cesaretle ve çekinmeden halkımın tarafında ve halkıma hizmet etmek için yola çıkıyorum. Ben çıktığım bu yolda, onurlu halkımın vicdanına ve ferasetine güveniyorum.              Ben her zaman dik duruşlu ve güzel yürekli Tunceli halkına güveniyorum. Hep birlikte partimizi iktidara taşımak ve Türkiye’ nin umudu Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nu Cumhurbaşkanı yapmak için var gücümüzle çalışacağız. Bu seçim yüzyılın seçimi.  Otoriter Tek Adam Rejimini sandıkta yıkacağız. Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde halkın gerçek iktidarını kuracağız”

‘GÜZEL İŞLER YAPTIK’

Milletvekili Polat Şaroğlu, il başkanı Ali Mustafa Çelik’e il başkanlığında yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek “İl başkanımızla ekip olarak çalıştık, güzel işlerimiz oldu. Şimdide yeni bir yola çıktı, bu yolda kendisine başarılar diliyorum. Allah yolunu açık etsin” dedi.

‘SONUÇ NE OLURSA OLSUN BİRBİRİMİZE KENETLENİP, TEK VÜCUT OLMAMIZ LAZIM’

CHP Tunceli Milletvekili aday adayı olan hayırsever iş insanı Erdal Güntaş, her bireyin ilin ve ülkenin geleceği için birbirine kenetlenip tek vücut olması gerektiğini belirterek” bugün burada İl Başkanımız Ali Mustafa Çelik’in il başkanlığından istifa edip, milletvekili aday adaylığını duyurması için burada bulunuyoruz. Sonuç ne olursa olsun nasıl olacaksa olsun benim arkadaşlarıma söyleyeceğim şudur. Herkesin birbirine kitlenip tek vücut olup ilimizi ve ülkemizin geleceğine dair ederek gelecek yüzyılı belirleyecek iktidar içerisinde güçlü bir şekilde yer almasıdır. Temellimde budur, herkese çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.