İSTANBUL (AA) - Boyner'in yeni projesi "Zanaat X Boyner" kapsamında hazırlanan 7 kısa belgesel film, beIN İZ TV ekranlarında yayınlanmaya başlandı.

Boyner'den yapılan açıklamaya göre, şirket, "Bizim Kültürümüz Güzel" sloganı ile yola çıktığı Zanaat X Boyner projesi ile yüzyıllardır süregelen ve kültüre özgü zanaatların sürdürülebilirliğine aracı olmayı, farkındalığı artırmayı, bu zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından da değerinin bilinmesini hedefliyor.

Camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu'da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde 7 sanatçının 100'e yakın eserini boyner.com.tr üzerinden tüm Türkiye ile paylaşan Boyner, şimdi de bu emek dolu hikayeleri ekranlarla buluşturuyor.

İz TV kurucularından Vedat Atasoy'un yönetmenliğinde her biri 15 dakika olarak hazırlanan belgesel filmler, sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarıyor, aynı zamanda ülkedeki açık hava çarşı kültürünü ve el emeğinin aslında gündelik hayatta ne kadar yeri olduğunu hatırlatıyor.

beIN İZ TV kanalında bugün itibarıyla yayınlanmaya başlayan belgesel serisinde, tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier, çini sanatçısı Ebru Camkıran, bakır sanatçısı Ebu Burak, ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya, camaltı sanatçısı İbrahim Boz, sanatçı Nick Merdenyan ve minyatür sanatçısı Özcan Özcan'ın hikayeleri yer alıyor.