Büro Emekçileri Sendikası (BES) Dersim Şubesi, EYT’nin büro emekçileri üzerinde çıkardığı iş yüküne karşı maaşlarda düzenleme talebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı BES Dersim Şubesi, Şube Başkanı Sinan Ulu okudu. Açıklamada, ‘İnsanca yaşayacak ücret istiyoruz’, ‘Sosyal güvenlik tazminatı verilsin’ dövizleri açıldı.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞAN SGK EMEKÇİLERİ ARTIK YETER DİYOR”

SGK çalışanlarının açlık sınırındaki bir ücretle vatandaşlara hizmet verdiğini belirten Sinan Ulu, “Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme meclisten geçerek yasalaştı. Henüz düzenleme kamuoyu ile paylaşılmadan 1 Ocak’ta hizmet borçlanmasına asgari ücrete gelen zam oranında artış olacağını duyan mağdurlar sosyal güvenlik merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturmuş, borçlanma taleplerini gerçekleştirmişlerdi. Bu durum dahi SGK çalışanlarının iş yükünü 2-3 kat artırırken, emeklilik taleplerinin başlaması ile tüm sosyal güvenlik merkezleri önü mahşeri kalabalığa dönüşmüş, yaşanan yoğunlukla beraber hem vatandaşlar mağdur edilmiş, hem de SGK emekçilerinin iş yükü katmerlenerek artmış, daha da artacağı görülmektedir. Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanması çok büyük sıkıntılara neden olacaktır. Sürekli çıkarılan vergi ve prim aflarıyla beraber diğer işlerini de yetiştirmek için zaten gece gündüz demeden çalışan SGK emekçisi artık yeter diyor” diye belirtti.

“İKTİDAR HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE İKRAMİYELERİMİZİ GASP ETMİŞTİR”

‘2012 yılında daha önceden SGK çalışanının almakta olduğu yılda iki asgari ücret tutarındaki ikramiye ile kimi ek ödemeler sözde eşit işe eşit ücret adı altında kaldırılmıştır’ diyen Ulu, şöyle devam etti:

“Sendikamızın yaptığı Anayasa Mahkemesi başvurusu sonucu verilen iptal kararına rağmen, iktidar tarafından gereği yapılmayarak hukuksuz bir şekilde ikramiyelerimiz gasp edilmiştir. Ek gösterge düzenlemesi adı altında çıkarılan yasada SGK emekçisi görülmemiş, 3600 ek gösterge kapsamı dışında bırakılarak SGK çalışanları bir darbe de buradan yemiştir. Kimi kurumlarda iş yoğunluğu nedeniyle farklı isimler altında ek ödemeler yapılmaktadır. SGK doğumdan ölüme tüm vatandaşlarımıza hizmet vermekte olup mevzuat yoğunluğu ve iş yükü açısından en yoğun kurumlardan biridir.”