İSTANBUL (AA) - BESA Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Efe Bezci, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından insanların artık sadece güvendiği kişilerden ev alacağını belirterek, "Alanında marka olmuş, projeleriyle kaliteli yaşamı sunmuş firma arayışında olacaklar. Sektör bu nedenle şu anda birleşmelerle büyük firmalara gebe." ifadelerini kullandı.

BESA Holding'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Bezci, şu an için en önemli konunun güvenli binalar olduğunu, konforun bile ikinci plana atıldığını aktardı.

Bezci, son depremin, daha güvenli, yaşanılabilir konut önemini bir kez daha ortaya çıkardığını, 6 Şubat ile birlikte Türkiye'de "vasıfsız, iş bilmez müteahhit" defterinin tamamen kapandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"6 Şubat depreminden sonra inşaat sektörü bir yandan yaraları sarmak için hummalı bir çalışma içine girerken, diğer yandan bir daha köklü adımlar atmaya başladı. Her şeyden önce can güvenliği geliyor. Birkaç göz alıcı detayla çürük zemin ve temel üzerine çürük bina yapanlara talep sadece bugün değil, bundan sonra hiçbir zaman olmayacak. Bu unutulacak gibi bir acı değil çünkü. İnsanlar artık sadece güvendiği kişilerden ev alacak. Alanında marka olmuş, projeleriyle kaliteli yaşamı sunmuş firma arayışında olacaklar. Sektör bu nedenle şu anda birleşmelerle büyük firmalara gebe. Çünkü başka da yolu yok. İnsanların gerek alırken gerek inşaat sürecinde gerekse içinde otururken huzur dolu olacağı konuta talep hiç olmadığı kadar fazla."

Efe Bezci, bu arada büyükşehirlere göçlerle yaşanan büyük konut talebine karşın arzın kısıtlı olmasının da çok büyük sorun olduğunu belirterek, talebi karşılamak için her zamankinden yoğun çalıştıklarını aktardı.