ANKARA (AA) - Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ), Karabük'te kış mevsiminde oluşacak olumsuzlara karşı bakım ve yenileme çalışmaları yaparak şebekenin tamamını gözden geçirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Başkent EDAŞ kentte kaliteli ve kesintisiz enerji için kent merkezi dahil 7 ilçenin farklı köy ve mahallelerinde şebekenin tamamını denetledi.

Bakım, yenileme ve yatırım çalışmaları kapsamında 5 dağıtım trafosu, 32 alçak gerilim dağıtım panosu ve 5 beton köşk tesis eden Başkent EDAŞ, montajını gerçekleştirdiği 8 hücre ile bin 210 direk, 197 aydınlatma armatürü, 124 bina, 347 direk üstü trafo ve 662 kilometre uzunluğundaki elektrik hattının bakımını da sağladı.

Şirket ayrıca alternatif hatlarla elektrik kesintilerinin önüne geçmek için yaklaşık 20 kilometre uzunluktaki yeraltı kablosu ve 10 kilometrelik enerji nakil hattını devreye alarak, hazırladığı "afet aksiyon planlarıyla" kışın olası arızalara yönelik gerekli araç bakımlarını tamamladı, teknik malzemeleri ise lojistik hizmet merkezlerinde depoladı.

Ayedaş ve Toroslar EDAŞ ile birlikte Enerjisa Enerji'nin 3 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Başkent EDAŞ, Karabük’e ek olarak Ankara, Bartın, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde hizmet veriyor.