Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, altın madeni yapılmak istenen Ovacık Cevizlidere köyünü ziyaret ederek açıklama yaptı.

Fırat nehrine siyanür karışmasına yol açan altın şirketinin Erzincan’ın İliç ilçesine sınır komşusu olan Tunceli’nin Ovacık ilçesinde de altın arama faaliyeti planladığı iddia edildi. Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Altın madeni faaliyetlerinin yapılacağı yönündeki iddialar olan Cevizlidere köyünü ziyaret etti ve açıklama yaptı.

ISPARTA - Şarkikaraağaç ilçesinde çıkan ev yangınında bir kişi dumandan etkilendi ISPARTA - Şarkikaraağaç ilçesinde çıkan ev yangınında bir kişi dumandan etkilendi

Maden faaliyetlerin yürütüleceği alanların kutsal mekanlar bulunduğunu belirten Maçoğlu, “Şu gördüğünüz karakolun hemen arkasında Yeşil Evliya diye bir ziyaret var. Toplumun çok değer verdiği bir ziyaret. İnsanlar özellikle Perşembe günleri buraya gelir. Burada başkaca da ziyaretler var. Bu coğrafyanın tamamında insanların inancı, kültürü, yaşayışına dair şeyler var. İnsanların mezarları var” dedi.

Başkan Maçoğlu, konuşmasını şu şekilde sollanırdı:

 “Sondaj ve maden projeleriyle bu toprakların tamamı düzleştirilmek isteniyor. Burada hayati su kaynakları var. Bu yeraltı suları maden projeleriyle kirletilecek. Burası aynı zamanda Ovacık ve Dersim’in başlangıç noktası. Bu bölge aynı zamanda tarımsal alanları barındırıyor. Burayı kirlettiğiniz zaman sadece buraya değil tüm yaşama zarar veriyorsunuz. Bu toprakları yok etmek isteyen anlayışa karşı biz buradaki halk olarak rahatsızız. Doğal hayat, yaban hayatı rahatsız. O nedenle biz burada olup, onları bekleyeceğiz. Topraklarımıza girmelerine izin vermeyeceğiz. Onlar, insanlar arasında bir kaygı, algı yaratmak istiyorlar. Ancak bu toprağın insanları nasıl davranacaklarını biliyor. Onlar ne yaparlarla yapsınlar, onların oyunlarını boşa çıkaracağız. Herkes birbirine sahip çıkacak, omuz omuza verip ne Anagold’u ne de Çalık’ı buraya sokacağız” şeklinde konuştu.