İSTANBUL (AA) - Ankara'nın Etimesgut ilçesinde yapımı tamamlanan Arzum Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde hak sahiplerine anahtarları teslim edildi.

Azem İnşaat açıklamasına göre, Azem İnşaat tarafından yapılan projeyle hak sahipleri, riski yapılar yerine depreme dayanıklı, güvenli ve sosyal donatılara sahip yaşam alanına kavuştu. Tapularını teslim alan 75 hak sahibi anahtar teslim törenine katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Azem İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Seyhan Taş, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler nedeniyle sönük bir tören gerçekleştirdiklerini belirtti.

Son depremler nedeniyle kentsel dönüşümün öneminin bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayan Taş, "Malumunuz kentsel dönüşüm zorlu bir süreç. Biz burada lokal ölçekte de olsa bu süreci layıkıyla tamamladık. Bu sürecin tüm Türkiye'ye de örnek olmasını ve kentsel dönüşüm süreçlerinin hızlandırılmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

- "İnsanımızın konforu ve can güvenliği her şeyin önündedir"

Seyhan Taş, deprem bölgesinde olan Türkiye gibi ülkelerde kentsel dönüşümün bir tercih değil, mecburiyet olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"İnsan hayatı her şeyden önemlidir. İnsanımız sağlam binalarda, aileleriyle birlikte güvenli bir şekilde hayatını sürdürmelidir. Bugün anahtarlarını teslim edeceğimiz bu konutları da depreme dayanıklı olacak şekilde son derece güvenli bir şekilde inşa ettik. Bu yüzden içiniz rahat olsun. Azem İnşaat olarak insanımızın konforu ve can güvenliği her şeyin önündedir. Hiçbir zaman kar öncelikli bir şirket olmadık. 'Önce insan' dedik ve bu doğrultuda çalıştık. Hak sahiplerine, bugün anahtarlarını teslim alarak yeni evlerine yerleşecek olan paydaşlarımıza hayırlı olsun diyor, ülkemizin bir daha benzeri bir deprem felaketi yaşamamasını temenni ediyorum."

Törende söz alan hak sahipleri de son yaşanan depremlere işaret ederek, kentsel dönüşümle isabetli bir karar vermiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Hak sahipleri, riski yapılarda oturanlara çağrıda bulunarak, her insanın sağlam ve güvenilir binalarda, can tehlikesi olmadan yaşamayı hak ettiğini belirtti. Hak sahipleri, "Kentsel dönüşüm için geç kalmayın" mesajı da verdi.