İSTANBUL (AA) - Alternatif Bank, herkes için hak temelli ve erişilebilir bir bankacılık deneyimi oluşturmak için "Engelsiz Bankacılık" çalışmalarını yeni projelerle genişletmeye devam ediyor.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Alternatif Bank, "Engelsiz Bankacılık" çalışmalarının sonucunda elde ettiği bilgi birikimini kalıcı hale getirmek ve herkesin erişimine sunmak amacıyla "Engelleri Kaldırmak Tek Alternatifimiz" başlıklı podcast serisini hayata geçirdi.

Alternatif Bank'ın Bubble Works iş birliğiyle başlattığı podcast serisinde, akademi, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından alanında uzman isimlerle engelli bireylerin erişim ve kapsayıcılık konularında yaşadığı zorluklar, çözüm önerileri, hak temelli yaklaşım gibi birçok konu ele alınıyor.

Banka, gelecek dönemde farklı konuklar ve içeriklerle seriyi daha da zenginleştirerek toplumda kapsayıcılık ve erişilebilirlik konularında bilinci artırmayı hedefliyor. "Engelleri Kaldırmak Tek Alternatifimiz" podcast serisine, çevrim içi podcast dinleme platformlarından, bölümlerin işaret dilinde erişilebilir video versiyonlarına ise Alternatif Bank'ın YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alternatif Bank Marka, İletişim ve Sürdürülebilirlik Müdürü Levent Ulusoy, Alternatif Bank olarak "Engelsiz Bankacılık" çalışmalarını, finansal kapsayıcılığa ve sürekli gelişime dayanan bir yaklaşımla ele alıp kurum kültürünün temel bir parçası olarak konumlandırdıklarını belirtti.

Sundukları tüm hizmetlerin herkes tarafından eşit ve kolaylıkla kullanılmasını amaçladıklarını, erişim engellerini ortadan kaldırmak ve toplumu bilinçlendirmek için çalışmaya devam ettiklerini aktaran Ulusoy, şunları kaydetti:

Tunceli ile Ankara kardeş oldu Tunceli ile Ankara kardeş oldu

"Bu anlayışla 4 yılı aşkın sürede, fiziksel ve dijital kanallarımızda farklı engel gruplarına yönelik erişilebilirlik artırıcı çalışmalardan banka içi ve dışı paydaşların yetkinlik ve farkındalıklarını artırıcı video ve eğitimlere, gençlerle güç birliği yaptığımız ideathonlardan Türkiye'de bir ilk olan Erişilebilir Bankacılık Terimler Sözlüğü'ne kadar eş zamanlı ilerleyen pek çok projeyi hayata geçirdik. Şimdi de aslında bugüne kadar yürüttüğümüz tüm bu çalışmalarda karşımıza çıkan erişim ve kapsayıcılıkla ilgili sorunları, doğru bilinen yanlışları, teoride ve pratikte yapılabilecekler ile çözüm önerilerini beraber yol aldığımız paydaşlarımızla ele aldığımız bir podcast serisi haline getirdik. Bu podcast serisiyle Engelsiz Bankacılık alanında sürdürdüğümüz çalışmalarla elde ettiğimiz bilgi birikimini kalıcı hale getirerek herkesin erişimine sunmaktan ve kapsayıcılık bilincinin gelişimine destek olmaktan mutluluk duyuyoruz."