İSTANBUL (AA) - Alfa Romeo, 1923 yılından bu yana marka ile bütünleşen "Quadrifoglio" (dört yapraklı yonca) logosunun 100. yaşını Quadrifoglio 100. Yıl Özel Serisi (Quadrifoglio 100° Anniversario) ile kutluyor.

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, ilk kez, 14'üncü Targa Florio'da Ugo Sivocci pilotajındaki RL Targa Florio "Corsa" versiyonunda görünen Quadrifoglio logosu, Alfa Romeo DNA'sını sembolize ediyor ve İtalyan sportifliğinin ifadesi olarak anılıyor.

Quadrifoglio logosu, Alfa Romeo'nun güçlü ve özel seri otomobillerinde de bu felsefeyle yerini alıyor. Alfa Romeo, 100'er adetlik sınırlı üretimle Quadrifoglio efsanesini, hikayenin başladığı yer olan, Targa Florio'nun bulunduğu Sicilya'da anıyor.

Logonun 100. yılına özel olarak markanın Giulia ve Stelvio modellerinde, 100'er adet "Quadrifoglio 100. Yıl Özel Serisi" serisi üretiliyor.

- 100 adetlik sınırlı üretim gerçekleştirilecek

Giulia ve Stelvio'nun Quadrifoglio 100. Yıl Özel Serisi, yarış ve seri üretim araçlara uygulanan 100 yıllık tekniği yansıtıyor. Yeni Quadrifoglio serisiyle V6 motorun gücü 520 HP'ye yükselirken, mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel ise ilk kez özel seride sunuluyor.

Diferansiyel mekanizmasındaki bu geliştirme Giulia GTA'nın tasarım deneyiminden elde edilen özel ayar sayesinde otomobilin davranışını ve çekişini iyileştirmeye, tork aktarımını optimize etmeye ve virajlarda dengeyi, çevikliği ve hızı artırmaya katkıda bulunan özel bir teknik donanım olarak öne çıkıyor.

Alüminyum motor bloğu dışında, karbon fiber tahrik mili, kaput, spoyler ve tamponlar gibi ultra hafif malzemeler sayesinde elde edilen son derece hafif yapının yansıması olarak sınıfının en iyi sürüş dinamikleri ortaya çıkıyor.

Giulia'da yer alan karbon ön hava ayırıcı aktif aerodinamiğe katkı sağlıyor. Etkinleştirildiğinde, aracın altından geçen hava akışının kalitesini kontrol ediyor, dengeyi ve performansı artırıyor. Ayrıca, Akrapovich egzoz sistemi de egzoz sesine katkı sağlıyor.

Giulia ve Stelvio, karakteristik 3+3 full led matrix farlarla güçlü bir aile kimliği ortaya koyuyor. Bu farlar, her koşulda optimum aydınlatma sağlıyor.

Giulia'da parlak 5 halkalı 19 inç spor alaşım jantlar, Stelvio'da ise 21 inç spor alaşım jantlar yer alıyor. Her iki modelde de ayrıca özel altın sarısı fren kaliperleri bulunuyor. Aynı özel renk iki otomobilin çamurluğunu süsleyen ve Quadrifoglio'nun 100. yılını kutlayan özel logoda da göze çarpıyor.

Özel seride etna kırmızı, montreal yeşil ve volkan siyahı olmak üzere üç farklı gövde rengi tercih edilebiliyor.

- Gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri sunuyor

Kabin içlerinde siyah deri ve Alcantaranın özel kombinasyonunun göze çarptığı otomobiller sportif özelliğiyle öne çıkıyor.

Ön konsolda altın renkli sarısı bir Quadrifoglio'nun yanına 100 rakamı özel bir dikişle işleniyor. Gösterişli tasarımı ve gelişmiş teknolojik özelliklerinin yanında en gelişmiş bağlanabilirlik çözümlerini sunan Giulia ve Stelvio özel serileri, her anlamda Alfa Romeo sürüş deneyimine hizmet ediyor.

Otomobillerde, sürüş destek sistemleri dahil olmak üzere araçların tüm bilgilerine erişim imkanı sağlayan geleneksel teleskopik tasarımlı ve tamamen dijital ekranlı yeni gösterge paneli bulunuyor. "Yarış" görünümü, sürücünün kontrol altında tutmak istediği devir göstergesi, hız göstergesi ve manuel sürüş için vites uyarısı gibi temel bilgileri merkezi ekranda topluyor. Görsel tema, yan kadranlara anlık performans bilgileri de dahil olmak üzere ek bilgiler yerleştirilerek kişiselleştirilebiliyor.

- Quadrifoglio 1923'ten beri sportifliğin sembolü oldu

İtalyan sportifliğinin simgesi olan Quadrifoglio, ilk kez kullanıldığı günden bu yana Alfa Romeo'nun yüksek performanslı modelleri ile eş anlamlı oldu.

Süreç, 15 Nisan 1923'te dünyanın en eski otomobil yarışlarından olan Targa Florio'nun 14. organizasyonunda başladı. Yoğun ve zorlu yarış pilotlar için zamanının en önemli dönüm noktalarından biriydi. Aynı zamanda otomobil modellerini ve markaları piyasaya sürebilecek etkiye de sahipti. Bu nedenle Alfa Romeo, Sicilya'daki yarışa çok önem verdi. 1923'te RL'nin özel bir versiyonunu geliştirirken, yetenekli pilotları bünyesine kattı.

Dönemin önemli yarış pilotlarından Ugo Sivocci, becerileri ve Quadrifoglio (dört yapraklı yonca) seçimini bir amblem olarak daha da anlamlı kılacak bir dizi şanslı olay sayesinde Alfa Romeo RL'nin Corsa versiyonu ile zafere ulaştı. Böylece Quadrifoglio yarış otomobillerinin kaputlarında bir sportiflik simgesi haline geldi. Alfa Romeo, bu zaferle birlikte dönemin en önemli otomobil üreticilerinden biri konumuna geldi. Önemli yarışlarda boy gösteren marka uluslararası yarış arenasına da hakim oldu.

Quadrifoglio logosu ilk kez Giulia Sprint GT Veloce ile bir binek otomobilde göründü ve bugüne kadar devam eden bir geleneği başlatmış oldu.