Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, yarın yapılacak Emek Özgürlük İttifakı mitingi için Dersim’e geldi. Dersim’de gazetecilerle buluşan Akdeniz, gazetecilerin tutuklanmasından, Erzurum’da ki provokasyon girişimlerine ve seçim güvenliğine dair çeşitli mesajlar verdi. Akdeniz, başkanlık seçiminde, başkanlık rejiminin, başkanlık sisteminin son bulması için oyların Kemal Kılıçdaroğlu’na verilmesi ve seçimin ilk turda sonuçlanması çağrısında bulunurken “Milletvekilliği ve parlamento seçimlerinde de oylar Yeşil Sol Parti’ye diyoruz” dedi.

EMEP Genel Başkanı Akdeniz’in yaptığı konuşmanın tamamı şöyle:

‘HALKIN HABER ALMA HAKKINDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Sözlerime başlarken Diyarbakır merkezli başlatılan operasyonlarda gözaltına alınan, tutuklanan gazeteci arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Çünkü halkın haber alma hakkına yönelik bir operasyondur. Özellikle 14 Mayıs kritik seçim sürecinde, gerçekler bilinmesin, gerçekler karartılsın diye yapılan operasyonlar bölge seçimlerine dair ciddi kaygılarımız var. Ama biz asla halkın haber alma hakkından vazgeçmeyeceğiz. Özgür basına her zaman sahip çıkacağız. Sizlerin de çalışmalarını takdirle izliyoruz.

‘ADAYIMIZI DESTEKLEMEK ÜZERE BURADAYIZ’

Dersim’de ki ziyaretimizin sebebi, biliyorsunuz yarın mitingimiz olacak. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın içerisinde yer alan 4 parti ve Sosyalist Meclisler Federasyonu ile birlikte 5 parti ve hareket Yeşil Sol listelerinden bu seçime girecek. Ayrıca bu ittifak içerisinde TİP giriyor. Burada da Dersim’de sadece Yeşil Sol amblemiyle girilecek seçimlere. Yarın da miting var ve adayımızı desteklemek üzere yanında durmak üzere geldik. Bu mitingden sonra Adana, Mersin, İzmir ve İstanbul mitingine geçeceğim. Bu büyük mitinglerle final çalışmalarımızı tamamlamış olacağız. 14 Mayıs’ta da seçim güvenliği için seferber olmuş olacağız. Bizim gördüğümüz manzara şu Türkiye karanlık bir tünelden geçiyor. Erzurum’da yaşanan bu ırkçı provokasyon iktidarın, hileyle, hurdayla provokasyonla seçim sonuçlarına saygı göstermeyeceğini dair bir işaret veriyor. Bunu daha önce de denediler. Ama aynı nehirde iki kez yıkanılmaz, bunu da biliyoruz. 31 Mart seçim sonuçları ortada. Biz bir yandan kararlı biçimde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

‘İLK TURDA BİTİRELİM’

Türkiye mutlaka bu karanlık tünelden çıkacak. Bizim aydınlığa ihtiyacımız var. Biz emek diyoruz, özgürlük diyoruz, barış diyoruz, kardeşlik diyoruz, eşitlik diyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakını bu yüzden kurduk. Halkımız bu gelişmelerden dolayı endişe etmesin, moralini bozmasın. Dayanışmasını eksik etmesin biz mutlaka kazacağız, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Biz bu provokasyonlara bakınca bu seçim ilk turda bitmeli. İlk turda bitmezse dünyanın sonu değil yine başarırız. Oy farkını açarak bunu yapabiliriz ama bir provokasyon ve manevra alanını vermemek gerekiyor. Mümkünse hep beraber bunu birinci turda bitirelim. Tereddüte mahal yok. En küçük tereddüt yaşayan ‘acaba böyle mi olur’ diyen arkadaşlar şu son birkaç gündür yaşanan Erzurum olaylarını Mersin ve Tarsus’ta Yeşil Sol Partinin arabasının taşlanmasını vb. gelişmelere baksın gönül rahatlığıyla kararını artık versinler. Biz çok net olarak ifade ediyoruz başkanlık seçiminde, başkanlık rejimininin, başkanlık sisteminin son bulması için oylarımızı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na vereceğiz. Bütün halkımıza da ben bu çağrıyı EMEP genel başkanı olarak yapıyorum. Milletvekilliği ve parlamento seçimlerinde de oylar Yeşil Sol Parti’ye diyoruz.

‘EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI OLMADAN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ YAZILAMAZ’

En güçlü milletvekili gücüyle parlamentoda bir güç olacak Emek ve Özgürlük İttifakı bir anahtar güç olacaktır. Biz sadece bir seçim ittifakı olarak kurulmadık. Aynı zamanda mücadele ittifakı olarak kurulduk. İşimiz 15 Mayıs’tan sonra başlıyor. Sadece ittifakımızı oluşturan partiler örgütler değil, halkın en geniş kesimini örgütleyen bir halk ittifakı çalışmamız devam edecek. Sendikaların, emek meslek örgütlerinin, muhtarların, toplumun ileri gelenlerinin, kadınların, köylülerin, işçilerin, gençliğin hepsinin içerisinde yer alacağı bir halk iktidarı ittifakına doğru bu süreci taşıyacağız. Emek ve Özgürlük İttifakı olmadan Türkiye’nin geleceği yazılamaz. Her iki seçim için de söylüyorum, Emek ve Özgürlük İttifakı olmadan Türkiye’nin geleceği yazılamaz. 15 Mayıs ve sonrasına bırakacağımız mirasımız da halkın örgütlülüğünü güçlendirmek olacak.

AKTİF PARLAMENTO, PASİF HALK SİYASET ANLAYIŞINI REDDEDİYORUZ’

Biz aktif parlamento, pasif halk siyaset anlayışını reddediyoruz. Meclisi halkla buluşturacağız. Halk örgütlenmesini, meclisle taçlandıracağız ve halk egemenliğinin, halk demokrasisinin yolunu açacağız. Başka bir siyasi denklem ortaya koyacağız. Bütün Türkiye halkı bunu görecek, halklar görecek. Dersim için de şunu söyleyebilirim burada işsizlik, yoksulluk, göç bütün bu sorunlar Türkiye’nin diğer kentlerinde de olduğu gibi burada yaşanıyor. Barış ve adaleti de burası da arıyor. Ülkenin aydınlık kesimi, aydınlanma ocağı da burasıdır. Özellikle şu konuda bir uyarıda bulunmak istiyorum.

‘RESTORASYON PROJELERİNE PARLAMENTODA OY VERİLEMEZ’

Biz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na oy isterken, destek verirken parlamento seçimlerinde de ‘Ben bir konuşursam milletin içine çıkamazlar, ben bu işin kara kutusuyum’ mealinde açıklama yapan Davutoğlu ve ittifakına parlamento seçimlerinde oy verilemez. Aynı şekilde 200 bin işçinin grevini yasaklayan altında hala imzası olan Babacanların restorasyon projelerine parlamentoda oy verilemez. Burada oy verilmesi gereken temel güç Yeşil Sol Parti’dir, Emek ve Özgürlük İttifakıdır. Ama başkanlık seçimlerinde tereddütsüz başkanlık sistemine son vermek üzere Sayın Kılıçdaroğlu’dur. Bu çizgide yan yana omuz omuza devam edeceğiz.

‘BU KARANLIK TÜNELİ HEP BERABER AŞACAĞIZ’

Son sözüm şu olsun; bu karanlık ittifaktan gelecek her türlü saldırı ve provokasyon karşısında siyasi görüşümüz farklı olabilir, programlarımız farklı olabilir buna hiç bakmayız. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara Çubuk’ta ki saldırı olduğunda tereddütsüz yanında olduk. İBB’ye yönelik kuşatma olduğunda, kayyum tehlikesi olduğunda Sayın İmamoğlu’nun tereddütsüz yanında olduk. Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak söz konusunda olduğunda tereddütsüz yanında olduk. Son Erzurum olayları olduğunda da CHP’li arkadaşlarımızın, dostlarımızın tereddütsüz yanındayız, bu karanlık tüneli hep birlikte aşacağız. Seçim ve sandık güvenliğini de parti farkı gözetmeksizin muhalefette bütün parti ve halk güçleriyle beraber sağlayacağız. Bu yönüyle hazırlıklarımız devam ediyor.