ERZURUM (AA) - AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzurum'a gelişinin 103. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

ARTVİN - 1100 yıllık armut ağacında meyve hasadı yapıldı ARTVİN - 1100 yıllık armut ağacında meyve hasadı yapıldı

İl Başkanı Öz, mesajında, Erzurum'un, Milli Mücadele'nin başladığı şehir olduğunu hatırlattı.

Samsun'daki ilk adımın Erzurum'da anlam kazandığını belirten Öz, "Milli Mücadele meşalesini tutuşturmak üzere Erzurum'a gelen Mustafa Kemal Paşa, coşkuyla karşılanmış ve daha sonra Erzurum Kongresi'ne başkan olarak seçilmiştir. Ordu Müfettişi olarak geldiği Erzurum’da gördüğü yüksek ruh karşısında 'Bu milletle neler yapılmaz ki' diyen Mustafa Kemal Paşa, yine burada tüm rütbelerinden feragat ederek milletiyle bütünleşmiş ve kurtuluşa koşmuştur." ifadelerini kullandı.

Öz, Erzurum'un yüksek ruhla tarihin yazıldığı her an devleti omuzladığını aktararak, şunları kaydetti:

"Mustafa Kemal Paşa, Erzurum Kongresi'nde vatanın bölünmez bütünlüğünü tüm dünyaya haykırmış, Sivas Kongresi ile bağımsızlık ateşini harlamıştır. Milli Mücadele'nin teşkilatlanması aşamasında Erzurum, en hareketli ve heyecanlı günlerini yaşamıştır. Vatan toprağının Mondros Mütarekesi ile birlikte çeşitli bahanelerle işgallere maruz kaldığı bir sırada bağımsızlık fikrinin ilk haykırışı burada gerçekleşmiş, Türk'ün haklı feryadı bütün dünyaya buradan yükselmiştir. Erzurum'un bu kutlu yoldaki en eşsiz rolü de kuşkusuz, Türk’ün varlığına son vermek isteyen dahili ve harici düşmanlara karşı mücadele bayrağını açan Mustafa Kemal Paşa’ya hayatının en zor günlerinde kucak açması olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle Milli Mücadele uğruna can vermiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken hatıralarını ebediyen yaşatacağımızı ifade etmek istiyorum."