27.11.2020, 10:30 528

ABD, Seçimler ve Biden’le Gelecek Değişim...!

Ulusal güç, bir ulusu temsil ettiğine inanılan devletin sahip olduğu imkân ve olanakların ortaya koyduğu performansıyla ilgili bir kavramdır. Buna göre 41 bin kilometrekare toprak parçası üzerinde 8,5 milyon nüfusu ile İsviçre öncelikle küresel ve bölgesel olmaktan çok ulusal bir güç olarak görülür.  Ancak Nestlé, Swiss Bank of Corp (SBC) ve Union Bank of Switzerland’ın (UBS) İsviçre nüfusuna kayıtlı sadece onlarcasından ikisi olarak dünyada namı diğer finans ve gıda şirketleridir. Bizim böylesine ticari kayıt sistemine göre kayıtlı güçlü firmalarımız yerine, devlet ihalelerinden beslenen (tümünü tenzih ederim) zalim ve de gözü doymaz tefeci tüccarlarımız vardır. Üretmeden kazanan ve kazandığını İsviçre bankalarına aktaran, oradan da Bahama Adalarında çarçur edenler.

ABD hem ulusal hem bölgesel ve hem de küresel büyük bir güçtür. Kâğıttan kaplanlığı evrim geçirmiştir. Yapılan 2020 başkanlık seçimi bu nedenle tüm kesimleri, ülkeleri ve firmaları, en çok da bizim gibi ikinci ve üçüncü ülkeleri ilgilendirmektedir.                                        

Esasında ABD seçimleri ile ilgili söylenebilecek o kadar çok şey var- ki bunlardan dünya küresel sermaye merkezli yeni sömürgecilik ilke ve kuralları her neyse, aynen uygulanarak devamını en iyi ben sağlarımın yeni temsilcisi Joe Biden’dan umut bekleme saçmalığı bir yana bırakılırsa-, yapılan 2020 başkanlık seçim sonuçlarının dünyada yaratacağı siyasal el değiştirmelere olan tesirlerine bakmak gerekir. Diğer bir değişle ABD seçim sonuçları önümüzdeki günler ve yıldan başlayarak Avrupa başta olmak üzere, ikinci ülkelerde merkez muhafazakâr yeni sağ siyasal kesimlere ait   iktidarların, merkez sol hükümetler lehine el değiştirmesi yönündeki etki ve tesirlerinin kaçınılmaz görünmesidir.  Buna Türkiye’de dahil. Öte yandan Ortadoğu dahil dünyanın nimetlerini paylaşımı ile ilgili yine küresel güçler kendi aralarında anlaşabilirler mi bilmiyorum, ancak, söz konusu kaynaklar için bölgesel ve yetmezse genel bir savaşa tutuşabilirler. Böylesi bir durumda ortaya çıkacak kaosun halklara maliyetinin ne olacağını Irak, Suriye ve Afrika ülkelerinde şu haliyle yaşananlara ve İran’a yaşatılacaklara bakarak bir değerlendirme yapılabilir. Biden, bu anlamda küresel çapta ABD eksenli finans kaynaklarının etki ve tesir alanlarını daha anlamlı ve etkili hale getirilebilme ile ilgili görev devralmış, bunun için Ortadoğu’da sınır değişiklikleri dahil, yeni devletlerin oluşumu, sınırların yeniden belirlenmesi ya da devletlerin var olan yönetsel ve örgütsel yapılarının değişmesi gerekiyorsa, tüm bunları sağlamak ve yapmak için çaba içinde olacaktır. Çünkü, Trump bunları tam ve istenilir şekliyle sağlayamadı görünmekte.

Bilindiği üzere siyasi düşüncenin pratik unsuru partiler uzun süreli hükümet etmeleri durumunda ilk günkü ya da yıldaki gibi sorun çözücü olmaktan, giderek sorun kaynağı durumuna gelebilmektedirler -ki bu dünya tarihinde de böyledir- Bu nedenle AK Parti ve ortağı her kim ve hangi parti olursa olsun, hiçbir şey var olduğu ve beklendiği gibi gider ve değişmez yerine, değişimin kaçınılmazlığı gerçeğinden hareketle yeni siyasal mevzilenmeye göre kendilerini hazırlamaları gerekir.  Demokratik teamülün işleyebilmesi için olması gereken de budur. Aksi tutum ve siyasal davranışlar Türkiye yönünden kabul değildir. Diğer bir değişle ülke geneli ayrımcı ve çatışmacılığa değil, emeğin değerinin bilinmesine ortama ihtiyacı bulunmaktadır. Kim hangi dinden, ırktan ya da mezhepten olursa olsun, bunlar önümüzdeki birkaç yıl içinde geleneksellikten kendiliğinden yerini yeni toplumsal değerlere bırakacaklardır. Bu nedenle bu değerleri dar siyasal çıkar hesabına çatışma aracı olarak kullanarak ülkeyi hırpalamaya gerek yoktur.

O halde bu günkü muhalefet dün ve bugünü iyi okumalı, yaşanan olumlu ve olumsuzlukları birlikte analiz ederek geleceği iyi tasarlamalı, yapacaklarının adını tam koymalı, uzun sürenin verdiği yönetmeme acemiliğini usta ve profesyonel kadrolarını daha şimdiden her yönüyle hazırlayarak işe başlayabilir. Onarıcı ve geliştirici toplumsal projelerini ve bunu hayata geçirecek siyasi iradeyi örgütlemesi de dahil.

Herkese ve her kesime güzellikler dileklerimle...!

Yorumlar (0)
23
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 14177 2357
Bugün 13615 2191
Toplam 6136577 204935