1260 hektarda mikro bölgelendirme etüt çalışması 1260 hektarda mikro bölgelendirme etüt çalışması


Tunceli Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görev yapan 2 erkek çocuk babası Ferhat Özdinç, 2003’te eşiyle boşanma kararı aldı. Eşi iki çocuğunu da alarak kentten ayrılarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitti. Bu ayrılıktan kısa bir süre sonra da 4 Ağustos 2003 günü Ferhat Özdinç ortadan kayboldu. Kaybolduğu gün eve giden mesai arkadaşları anahtarın kapının üstünde olduğunu, evde silahının, resmi kıyafetinin ve kimlik kartlarının olmadığını tespit ediyor. O dönem yürütülen soruşturmadan bir sonuç alınamıyor. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı ile Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, kentteki kayıp dosyalarını incelerken Özdinç’in dosyasını fark etti. Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla dosya raftan indirilerek yeniden ele alındı ve Asayiş Şube Müdürlüğü’nce ‘özel ekip’ oluşturuldu. Özel ekip dosyayı tekrar detaylı araştırarak çalışma başlattı. Başlatılan çalışmalarda mesai arkadaşları, o dönem oturdukları lojmandaki komşularının, Özdinç’i en son evine bırakan bir taksi şoförünün ifadesine başvurdu.  Ayrıca ailenin işaret ettiği bir özel harekat polisi ile binbaşı da dosyaya şüpheli sıfatıyla girdi. İfadelerine başvuruldu. Cinayete kurban gitmiş olabileceğine yönelik şüpheler oluşan Ferhat Özdinç’in cep telefonu görüşmeleri ve mail kayıtları yeniden incelemeye alındı. Dosyanın yeniden açılması 21 yıldır evlatlarından haber alamayan Özdinç ailesi için de umut oldu. 

‘AĞABEYİM CİNAYETE KURBAN GİTTİ’

Kayıp polis memurunun kardeşi Barış Özdinç, yengesinin aynı binada oturan özel hareket polisi ve bir binbaşıyla yasak ilişkisinin olduğunun ağabeyi tarafından fark edildiğini ileri sürerek, “Ağabeyimin eşi olaydan kısa bir süre önce Kıbrıs’a gitti ve bir daha geri dönmedi. Ağabeyimin kaybolduğunu öğrendik ve Hatay’dan Tunceli’ye geldik. Ağabeyimin eşi N.’yi arayıp durumu söyledik fakat kendisi oralı olmadığını ve gelmeyeceğini söyledi. Ağabeyim komşusu olan özel hareketçi ve bir binbaşı tarafından cinayete kurban gitti. Bu cinayete azmettiren de eski yengemdir. Ağabeyim çocuklarını, hayatını ve mesleğini seven biriydi. 21 yıl geçti. Yaşasaydı çocuklarına ulaşırdı” diye konuştu.

’21 YILDIR GÖZÜMÜZE UYKU GİRMİYOR’

Hatay’da yaşayan ve dosyanın yeniden açılmasının kendilerine umut olduğunu belirten kayıp polisin annesi Leman Özdinç de, “Benim oğlum başarılı bir polisti. Vatanına milletine bağlıydı, oğlumu öldürüp bir yere gömdüler. Ne olursunuz benim oğlumu bulun, oğlumun bir mezarı olsun. Bizim gözümüze 21 yıldır uyku girmiyor” ifadelerini kullandı.