Fırat Elektrik Dağıtım AŞ. (FEDAŞ) Tunceli İl Müdürlüğünde 120 çalışan düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 38’ıncı gününde de devam ediyor. Bugün sabah saatlerinde Pertek ilçesi ve merkeze bağlı 15 köyde elektrik kesintisi yaşandı. Şirket yöneticileri elektrik arızasının ana enerji nakil hattında dışarıdan müdahalesiyle oluştuğunu ve sabotaj olduğunu iddia etti.

Konuyla ilgili FEDAŞ şirketinden yapılan açıklamada, “Enerji-Sen tarafından hukuk dışı başlatılan ve 37 gündür devam eden eylemlere rağmen diğer illerden şirketimize bağlı ekiplerin desteği sağlanarak vatandaşlarımızı elektrik hizmetinden yoksun bırakmamak adına sürekli çalışma içerisindeyiz. Arızalara müdahale eden ekiplere yönelik Enerji-Sen üyelerince sürekli saldırı girişiminde bulunulduğu ve enerji nakil hatlarına yönelik sabotaj ihtimalini devam ediyor” denildi.

Ayrıca, Şirket yönetimi yaptığı yazılı açıklama, rakamlarla mukayese edildiğinde, önceki yıllarda hiç karşılaşılmayan arızaların bu süreç içerisinde hayatın olağan akışına ters bir şekilde arttığı, sabotaj anlamı taşıyan Pertek ilçesindeki arızanın, geçtiğimiz haftalarda Tuncelide meydana gelen arızaların bir bölümününde sabotaj olma ihtimalini kuvvetlendirdiğini belirtti. 

Enerji hatlarına yönelik devam eden müdahaleler ile ilgili jandarma ve adli makamlarca gerekli tahkikatın başlatıldığını belirten FEDAŞ, şehrin su ihtiyacını karşılayan elektrik şebekesinin kesintiye uğramaması için FEDAŞ tarafından Tunceli Belediyesi'ne yeterli miktarda ve güçte jeneratör desteği sağlandığı ifade edildi.

Açıklamanın sonunda ise şu ifadelere yer verildi: 

Yıldırım: Her çocuk, gelişim aşamalarının ve içinde yaşadığı kültürün özelliklerini sergiler Yıldırım: Her çocuk, gelişim aşamalarının ve içinde yaşadığı kültürün özelliklerini sergiler

“ Enerji-Sen tarafından başlatılan grev süreci içerisinde tüm engellemelere rağmen kıymetli vatandaşlarımızı mağdur etmemek için tüm gayretleri ile sahada çalışmalarına devam ettiklerini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz”

Ayrıca şirket, olayla ilgili görüntü paylaştı.