• BIST 1.114
  • Altın 455,079
  • Dolar 7,3088
  • Euro 8,6589
  • Tunceli 31 °C
  • Elazığ 28 °C
  • Erzincan 28 °C
  • Ankara 27 °C
  • İstanbul 30 °C
  • İzmir 32 °C
  • Malatya 32 °C

YERYÜZÜ CEHENNEMİ

Mehmet PEKDÜZ

‘’Günümüzde insan olmanın

Çok ağır bedeli var

Ya parçası olacaksın alçaklığın

Ya seni parçalarlar

Oysa insan olmak

Çoğalabilmektir başkalarıyla

İnsansın, birinin canı yanarken

Senin de canın yanıyorsa

…………’’

                                                                                                                              Ataol BEHRAMOĞLU

YERYÜZÜ CEHENNEMİ

          9 Ekim akşamı, ‘’Emek Barış ve Demokrasi Mitingi’ne’’ katılmak için yine yollara düştük. Otobüsümüzde genç arkadaşlar çoğunluktaydı. Şarkılar, türküler söyleye söyleye yolculuğumuzu sürdürdük. Biz de gençlerin umutlu, geleceğe dair başka bir alem isteyen türkülerine katıldık. İnsan gençlerle olunca, kendisini daha genç hissediyor; onsekizli, yirmili yaşlarına dönüyor. O yaşlarda biz de güzel günlere dair türküler söylüyorduk. Biz türkülerimizi ‘’gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan günler’’ için söylerdik. Aynı türküleri söyleyen gençlerle omuz omuza olmak, yan yana yürümek güzeldi.

          Molalarda, dinlenme yerlerinde ülkemizi, dünyayı değerlendiriyor bir takım yargılarda bulunuyorduk.  Gençler çok sağlıklı, bilimsel, akla uygun değerlendirmelerde bulunuyorlardı. Hele içlerinden birisi, çok daha güzel düşünceler söylüyor, dikkatleri üzerinde topluyordu. Her dinlenme yerinde onu dinledim, dinlerken çok mutlu oldum. Dinlerken rahat ve güzel günlere inanıyordunuz. Bu dinlediğim delikanlı sezgi gücü olan, toplumu ve dünyayı iyi değerlendiren, aydınlık bakışlı bir güzel insandı. Bu güzel bakışlı delikanlının adını sormamıştım. Ankara Garı’nın yakınlarında otobüsten indik. Gençler kendi gençlik kümelerine katıldılar. Biz de Eğitim Sen’li öğretmenlerin arasına katıldık.

          Ankara Garı’nın önünde biriken meslek grupları, işçiler ve gençler yürüyüşe geçip miting alanına doğru gideceklerdi. Akın akın insan geliyordu, bulunduğumuz yerde insanlar sel olup akıyordu. Bu manzaraya baktığımda emekçilerin güzel bir mitingi olacak, oradan tüm ülkeye emekçi bakışı yansıyacak dedim. Her renkten ve her görüşten muhalif kesim vardı toplanma alanında. Bu kadar farklı görüşten insanın birlikte yürümesi bizi umutlandırıyor, gülümsetiyordu. Bu dev insan kitlesi içinde aklımıza hiç kötü bir şey getirmedik. Bu insan seline kimse engel olamaz diyorduk, içimiz umutla doluyordu.

          Bu duygular içinde toplanma alanında beklerken, arka arkaya iki patlama oldu, şaşkındık. Ne oluyor diyorduk, bir süre sonra yaralılar taşınmaya başlayınca gerçeği anladık. Toplanma alanına bomba konmuş çok yaralı var deniyordu. Daha sonra ölen arkadaşlarımız olduğu söylendi. Herkes panik içerisinde arkadaşlarını arıyordu. Bir kısmı hastanelere koşturmuştu. Ankara’da bir cehennemi yaşıyorduk, insanlar bağırıyor çağırıyor, öfkeleniyor, ne yapacağını bilememenin çaresizliğini de yaşıyordu. Güzel umutlar yerini yeryüzü cehennemine bırakmıştı.

          Miting iptal edildiğinden, herkesin otobüslerin yanına gelmesi istendi. Tek tek arkadaşlarımızı aradık, otobüslerin yanına çağırdık. Saat 14:30’a doğru arkadaşlar geldi, yalnız bizimle Ankara’ya gelen aydınlık bakışlı, dost gülüşlü genç yoktu. O çok sevdiğimiz bilgili, inançlı, dengeli, sohbeti dinlenir genç Korkmaz Tetik’miş. Hepimiz bir daha yıkıldık, kahrolduk.

          Gerici ve karanlık güçler gençlerin ve hepimizin Ankara’ya giderkenki sevincimizi, coşkumuzu çok gördüler. Bizi korkutmak, yıldırmak istediler, aramızdan yüzün üzerinde insanı çekip aldılar. Aydınlık, rahat ve güzel bir Türkiye isteyenler yürüyüşlerini sürdüreceklerdir. Yastayız, üzüntülüyüz ama geleceğe umutla bakmaktan bir an olsun geri durmayacağız.

          İleri, aydınlık, vicdanını içinde taşıyan insanların yaşadığı, barışın egemen olduğu, emeğin değer gördüğü bir Türkiye özleyenlerin başı sağolsun.

Bu yazı toplam 2183 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim