• BIST 1.061
 • Altın 476,965
 • Dolar 7,2075
 • Euro 8,4903
 • Tunceli 23 °C
 • Elazığ 20 °C
 • Erzincan 21 °C
 • Ankara 21 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 26 °C
 • Malatya 22 °C

YENİ BELEDİYE YÖNETİMİ

Fikri TAŞ

  Belediyeler, yerel yönetimlerdir. Yerelden yönetilen, yerel halkın seçimi, iradesi ile yönetime getirilmiş, kurumlardır.

  Yerel halkın seçimi ile iş başına geldiklerinden, kendilerini halka karşı sorumlu sayarlar. Halkın daha huzurlu, güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürmeleri için çalışırlar.

  Şehrin yerleşim yerinin alt yapı hizmetlerinin yanında günümüz dünyasında öne çıkan, temizlik çalışmaları, daralan şehir yaşamında ihtiyaç duyulan yeşil alanlar, park ve bahçelerin oluşturulması çalışmalarına ağırlık verirler.

   Yerel yönetimler olan seçimle seçilmiş meclisi olan, meclisin alacağı kararlarla çalışmalarını sürdüren belediyeler, aynı zamanda merkezi hükümete de karşı sorumlu, merkezi hükümetin denetimi altında olan kurumlardır.

   Merkezi hükümet tarafından denetlenen belediyelerde, görülecek yasal olmayan işlemlerden, suçlardan dolayı, merkezi hükümet tarafından belediye yönetimi, başkanı, görevden el çektirilebilir. Bu işlem, bütün demokrasi ile yönetilen ülkelerde uygulanan yasal bir işlemdir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde, görevden el çektirilen başkanın yerine merkezi hükümet tarafından görevlendirme yapılamaz. Başkanı görevden alınan belediye meclisi, çoğunlukla seçecekleri üyelerinden birini seçim yapılana kadar geçici olarak görevlendirirdi. Demokrasi ile yönetilen ülkemizde bu hep böyle olmuştu.

    Sayın Cumhurbaşkanımız, halkın iradesine sürekli vurgu yaparken, Sayın Başbakanımız da hukuk devleti olduğumuzu sık, sık dile getirir.

   Belediye başkanları görevlerinden alınırken, yerlerine hukuk devletinin kurallarına göre halkın iradesi ile seçilmiş belediye meclis üyelerinden, biri vekâlet edebilmeliydi. Hukuk Devletinin yasaları, kuralları, buydu. Hukuk devletine yakışanı da bu olacaktı.

   Vekâleten görevlendirilen, Sayın Olgun Valimiz, üç yıla yakın bir süredir ilimizde vali yardımcılığı görevini sürdürmekteydi. Halkla, vatandaşlarla, sıcak ilişkiler kurmuş, ilin sorunlarını çözmek için önyargısız çalışmış, devlet adamlığı kimliğini taşıyan bir yöneticidir.

  Halkın iradesi ile seçilmiş, belediye başkanlarının yerine, görevlendirilmesi, belediye hizmetlerinin eksiksiz sürdürüleceği, belediye çalışanlarının güvende olacağı algısı, beklentisi, kamuoyunda karşılık görmüştür.

  Basın mensubu arkadaşlarla, Valilik görevlerinde zaman, zaman bir araya geldiğimiz yeni belediye Başkanlığına vekâleten görevlendirilen Olgun Valimizi makamında ziyarete gittik. Güvenlik nedeni ile kurulu teknik cihaz kontrolünün yanında üst aramasından geçerek, ulaştığımız yeni belediye başkanımız,  görevinin yoğunluğundan olacak yorgun gibiydi. Üstlendiği görevin büyüklüğü, ağırlığı, yormuş olacaktı.

   Belediye hizmetlerini aksatmadan, daha da artırarak sürdürmenin çabası içinde olacağını ifade ediyordu.

   Kardeş belediyelerden, gelecek araçlarla, araç eksikliğini gidereceklerini, daha çok hizmet üretilmesini sağlayacaklarını, soru üzerine, hat çalışanlarına zarar verilmesin diye şimdiki otobüslerle yetineceklerini, otobüs talebinde bulunmayacaklarını ifade ediyorlardı.

   Görevini eksiksiz, başarılı bir şekilde yapan belediye çalışanlarının yanında olacağını, görevlerinden alınan bazı çalışanlarının tekrar görevlerine iade edilmeleri için talepte bulunacaklarını ifade ediyorlardı.

   GOLE ÇETU’NUN benzeri Munzur’un iki yakasını kaplayacak, şehrin önemli bir zenginliği, mekânı, güzelliği, olacak parkın en kısa zamanda yapılmasını sağlayarak, Tunceli Halkının hizmetine sunacaklarını ifade ediyorlardı.

   Başlanmış projelerin tamamlanarak hizmete sokulmasını, sağlayacaklarını söylüyorlardı.

   Önümüzdeki yıl için daha çok hizmet üretmek, için ihtiyaç duyulan işçi,  eleman alıp istihdam edeceklerini, daha çok hizmet üreteceklerini söylüyorlardı.

   Halkın, esnafın, şehrin, sorunlarının, yakından takipçisi olacaklarını, çözümü için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade ediyorlardı.

   Halkın günlük yaşamında önemli bir yer tutan içme suyuna, yapılması gereken zammı, yapmayacaklarını, şehrin su ihtiyacı için, yer altı sularından yararlanmak için yeni kuyular açacaklarını söylüyorlardı.

   Tunceli Halkına hizmet etmek için çok çalışacaklarını, mağduriyetlere, keyfiliklere, izin vermeyeceklerini, devlet baba olacaklarını ifade ediyorlardı.

   Kapılarının halka basın mensuplarına açık olduğunu, önerileri talepleri dinleyeceklerini, paylaşacaklarını ifade eden başkana,

  Başarılar diledik.

  

 

 

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim