• BIST 115.748
 • Altın 391,772
 • Dolar 6,8651
 • Euro 7,7192
 • Tunceli 29 °C
 • Elazığ 29 °C
 • Erzincan 27 °C
 • Ankara 29 °C
 • İstanbul 28 °C
 • İzmir 29 °C
 • Malatya 33 °C

TUNCELİ’DE, TUNCELİLİ TERCİH EDİLMELİDİR

Fikri TAŞ

    Devletin, Tunceli’nin kalkınması, sorunlarının çözümü için gönderdikleri, verdikleri, Tunceli ilinin, Tunceli Halkının, kalkınması içindir. O zaman, Tunceli’de kalmalı, Tunceli’de ikamet edenlerin, Tunceli Halkının olmalıdır.
    Devlet, Tunceli’de görevlendirdikleri memurlarını, Tunceli’ye hizmet etmeleri, sorunlarını çözmeleri, devlet hizmetlerini halka götürmeleri için görevlendirir.
   İlin kalkınması, sorunlarını çözmesi için gönderdiği ödenekleri de ile hizmet alımları, yatırımları için gönderir.
   İlin kalkınmasında önemli olan projelerin, hayata geçirilmesi için yapılan ihalelerde, alımlarda, Tunceli’de ikamet eden girişimcilere, iş adamlarına, öncelik verilmesi, tercih edilmesi, il için gönderilen ödeneklerin ilde kalmasını sağlar. Dolayısı ile ilin kalkınmasında, kalıcı bir getirisi, yatırımı, olur. İhale yasaları, günümüz koşullarında, bölgesel şartlar, ulusal çıkarlar, güvenlik gibi nedenlerle, istenilen iş adamına, girişimciye, tercihen verilebilmesi kolaylığını getirmektedir.
   Fabrikası, üretim tesisleri olmayan, kalkınmamış, istihdam sorununun büyük olduğu Tunceli için ihale yasalarının, Tuncelili iş adamlarının, girişimcilerinin, yararına, lehine, uygulanması en doğrusu, en haklı olanı olacaktır.
   Bunun, yapılmasını isterken yasaların, ihale yasalarının, bütünüyle devre dışı bırakılmasını önermiyoruz. İdarenin lehine yapılacak indirimlerde, en çok indirimi yapan, Tunceli’de ikamet etmeyen, müteahhide, yakın bir indirim yapan, Tuncelili müteahhidin tercih edilmesi, yasaya aykırı olmadığı gibi, haklı olarak ileri sürdüğümüz nedenlerle, yerinde, isabetli, uygun bir tercih olacaktır.
   Sayın Valimizin verdiği kahvaltıya, biz basın mensupları da çağrılıydık. Daha önce, ilimizde Bölge Komutanlığı yapan, daha sonra Korgeneralliğe terfi ederek, Van Asayiş Kolordu Komutanlığına atanan Salih KARATAŞ Paşa ile baş başa sohbet ederken, bu konuyu dile getirmiş. Askeri alımların, Tunceli esnafından, iş adamlarından, yapılmasını istemiştim.
   İsteğime sıcak bakan Sayın Paşa, İhale yasalarına rağmen içme suyu alımında daha düşük teklif veren Munzur Suyunu, tercih ettiklerini, Munzur Suyun, talebi karşılayamayacaklarını belirtmeleri üzerine alım yapamadıklarını ifade etmişlerdi.
   O günün koşullarında, yeterli üretimi yapamayan MUNZUR SU, hizmete koydukları yeni modern makinelerle, üretimi artırmış, her türlü teklifi karşılayacak kapasiteye ulaşmıştır.
   İlimize atanan Sayın Valimizin yönetiminde, Valilik, Belediye Başkanlığı, , ilin kalkınmasında önemli payı olacak projeleri kısa sürede hayata geçirerek güzel işler gerçekleştirdiler.
   Bu önemli projelerin hayata geçirilmesi, beraberinde, öncelikli bir sorun olan istihdam, işsizlik sorununun, büyük ölçüde giderilmesi, ülkenin olağanüstü koşullarında, Tunceli Halkında güvene dayalı olumlu bir hava yarattı.
  Bu olumlu ortamda, bu güveni gölgeleyecek söylentilerin kamuoyunda çokça dile getirilmesi, kamuoyunu endişelendirdiği gibi beni de endişelendirmişti.
   Belediye Başkanlığının büyük projeler için hazırladığı ihaleleri, Tuncelili olmayan, Tunceli’de oturmayan, iş adamlarına, müteahhitlere, tercihen verildiği söylentisi, iddiaları, kamuoyunda dile getirilmektedir.
    İlimiz için yapılan yatırımların, projelerin ilin, bir bütün halinde kalkınmasında doğrudan payı vardır. Tuncelili iş adamı, ihaleyi aldığında, projenin hayata geçirilmesinde ihtiyaç duyduğu, işçiyi, kalifiye elemanı, Tunceli halkından alacağından, toplumun önemli bir sorunu olan istihdam sorununun, çözümünde payı olacaktır. Tunceli’de oturmayan, biri iş adamının, Tunceli’de alacağı bir işte Tuncelili işsizleri değil, dışarıdan kendine yakın tanıdığı daha önce çalıştırdığı insanları getirip çalıştıracaktır. İhtiyaç duyacağı araç gereçleri de Tunceli’den değil, kendi araç gereçlerini, yoksa geldiği yerdeki yakınlarından, tanıdıklarından temin edip getireceğinden, bununda Tunceli’ye bir katkısı, getirisi, olmayacaktır.
    Geçmiş yıllarda Tuncelili olmayan, İş adamlarının, Tunceli’de aldıkları milyonluk ihaleli işlerinde, bir tek Tuncelili işçiyi çalıştırmadıkları, taşımacılıkta, kazı işlerinde, ihtiyaç duydukları araç gereçleri, Tunceli’den temin etmediklerine,  kullanmadıklarına, kendi işçilerini, kendi araçlarını, getirerek işlerini yaptıklarına, bunun da Tunceli Halkına bir getirisi olmadığına, bütün Tunceli Halkı gibi, bende tanık olmuştum.
    Mal ve hizmet alımlarında, yürürlükte olan 4734 sayılı ihale kanununa göre yapılacak ihaleler, rekabet ortamında açık şeffaf, kurallara uygun yapılacaktır. Bu kuralların dışında tanıdık 3 kişiye davetiye gönderilerek yapılan ihaleler kurallara, yasalara, uygun olmayan şaibeli ihaleler olarak toplumda algılanmaktadır.
   İlde, önemli, yatırımcı, bir kurumun, maliyeti çıkarılmış,14 milyon(eski para ile 14 trilyon), TL ile yapılması gereken bir yol yapım ihalesini, yasalarının, öngördüğü kurallara uygun, rekabet ortamında yaptırılmadan, davetiye usulü ile adrese teslim yapılması sonucu, ihalenin 14 milyondan, 23 Milyona, çıkarıldığı, devletin, kamunun, 9 Milyon TL zarara uğratıldığı, soruşturma konusu olduğu, soruşturma açıldığı, iddiası, önemli bir örnektir.
    Devlette, Yerel Yönetimlerde, Şeffaflık, esastır. Başarılı çalışmaları ile ülke çapında, yerel yönetimlere güzel bir örnek olan Ovacık Belediyesinin, her yıl yaptığı, çalışmaları, harcamaları, kamuoyu ile paylaşması, kamuoyunun bilgisine sunması, şeffaflığın güzel bir örneğidir.
    Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Sayın Valimizin, yönetiminde, belediye başkanlığı, kısa sürede saygı duyulan, başarılı güzel işlerin yapılmasını, önemli projelerin hayata geçirilmesini sağladı. Belediye Başkanlığının, geçen Haziran ayından bu yana gerçekleştirdiği yatırımlar karşılığında, yapılan harcama miktarını, kamuoyuna açıklaması, paylaşması üzerine, okurlarımdan, Tunceli dışında oturan Tuncelilerden bana ulaşanlar oldu. Yapılan harcamaların, işlerin, projelerin, hakkında bilgi sahibi olmak istediklerini, mümkünse belediye başkanlığının, ayrıntılı bir listeyle açıklama yapmalarının, daha uygun olacağı, daha şeffaf olacağı beklentisinde olduklarını dile getirdiler.
     Kamuoyunda, bir başka beklenti, Valilik ve Belediye Başkanlığı emrinde yöneticilere, yakın görevlerde çalışanların, kurumların saygınlığına gölge düşürecek, kamuoyunda, söylentilere yol açacak, davranışlardan, pay çıkarmalardan, vaatlerden, kaçınmaları, görev sınırları içinde kalarak, görevlerini yapmaları isteğidir.
   Kamuoyundan yansımalar.
Fikri TAŞ  

 

Bu yazı toplam 2990 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim