• BIST 118.485
 • Altın 394,139
 • Dolar 6,8533
 • Euro 7,7488
 • Tunceli 22 °C
 • Elazığ 21 °C
 • Erzincan 19 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 26 °C
 • Malatya 24 °C

TUNCELİ SAĞLIKTA BİR İLK

Fikri TAŞ

     Sağlık, insan yaşamında öne çıkan, önceliği olan, o, olmazsa, yaşamın yaşanmadığı, bütün canlıların varlık kaynağıdır.
     Çağımızda, her alanda yaşanan hızlı gelişmeler, sağlık alanında da hızla yaşanmaktadır. Donanımlı sağlık kurumları, hastaneler, Modern sağlık cihazları, ehliyetli, bilgili, donanımlı, doktorların çokluğu, yaşamın kaynağı sağlığı, sağlıklı kılmakta, ömrü, yaşamı, uzatmaktadır.
     Devlet sağlık kurumlarının, hastanelerinin, yanında, modern cihazlarla donatılmış, ehliyetli, uzman doktorların çalıştığı özel hastanelerin, çokluğu da, sağlık hizmetlerindeki kaliteyi, başarıyı artırmış, yüksek düzeye çıkarmıştır.
    Tunceli, ilimizde de, sağlık hizmetleri, ihtiyacı karşılayacak, düzeyde, başarılı bir şekilde verilmektedir.
      Modern cihazlarla donatılmış hastanemiz, aynı şekilde donanımlı, uzman doktorlarıyla, çalışkan, ehliyetli, personeliyle, başarılı yöneticileriyle, övgüyü hak eden sağlık Müdürünün, yönetiminde, başarılı hizmetler vermektedir.
     Geçen günlerde, hemen herkesi, sevindiren bir haber aldım. Devlet hastanemizde, bir ilk sayılacak başarılı bir operasyon gerçekleştirilmiş. İlimizde genellikle ağır vakalarda, hastalarımız, araştırma hastanelerinin olduğu illere sevk edilirdi. Acilen yapılması gerekli önemli bir operasyon için bu kez hasta üniversiteli araştırmacı çevre hastanelerine sevk edilmemiş. Hastanemizdeki bu dalda uzman, Batıdan ünlü hastanelerden gelmiş, Op. Dr. Nihan DENİZ ile aynı zamanda benim de doktorum olan, Op. Dr. Murat SEZGİN, adlı doktorlarımız, iki saatlik bir operasyonla, hastanemizde bir ilki gerçekleştirmişler. Hastanın, kapalı kan dolaşımını sağlayamayan sol bacağındaki atardamarla, aynı şekilde kapalı olduğundan kan dolaşımını sağlayamayan sol koldaki atardamar arasında bir köprü kurarak, kan dolaşımını sağlamışlar. Hastayı, büyük bir tehlikeden kurtararak, tedavi etmişler.
   Hastanemizde gerçekleştirilen bu ilk başarılı operasyon, sağlıkta, tarihi bir ilk olduğu gibi, geleceğe yönelik umutlandırıcı bir örnek te olmuştur. Olmalıdır. Hastayı, başka hastanelere sevk etmek, hastaya yük, işkence olduğu gibi devlete de yüktür. Hastanemizde ihtiyaç duyulan sağlık cihazları, yetersizse, idarenin Sağlık Müdürlüğünün, ısrarlı çabalarıyla talepleriyle, temin edilmeli, getirtilmelidir. Edindiğimiz bilgilere göre son birkaç yıl içinde hastanemizde ihtiyaç duyulan modern sağlık cihazları, büyük ölçüde hizmete konulmuştur. Çevre illere, dışarıya, hasta sevki, büyük ölçüde önlenmiştir.
     Hastanemizde, zaman zaman yoğunluk yaşansa da, hastaların, uzun kuyruklar oluşturmadığı, rahat ettiği, sürekli temiz tutulduğu, günümüzde, sıkça görülen HASTANE ENFEKSİYONUNUN, olmadığı, hastaların, yakınlarının, rahat ettiği bir hastanedir. Mukayese edildiğinde, övünebileceğimiz bir hastanemizdir.
   Birkaç gün önce aile hekimliğine gitmiştim. Yerini bulmakta zorluk çekmiştim. Eski sağlık kurum binaları yıkılması ile taşındığı yer, yeterli olmasa da geçici olarak sağlık hizmeti vermektedir. Eski hastanenin yerine şehir hastaneleri projesi kapsamında yapılacak olan yeni diş hastanesi, diş tedavi bakım yerindeki sıkışıklığı, yetersizliği, gidereceği gibi, AİLE HEKİMLİĞİNİN DE, o, büyük modern binaya taşınarak, sağlık hizmeti vermesinin sağlanması, kamuoyunda arzu edilen beklenen, bir beklentidir.
    Kanser hastalığından annesini kaybetmiş, MOĞULTAY Mahallesi Muhtarı geldi. “Yaz hocam, hastanemizde kanser hastalarını tedavi edecek ONKOLOJİ bölümü yok. Annemi tedavi ettirmek için Elazığ’a gidip gelmekten ailece perişan olduk. Mağdur olduk. Aynı şekilde kanserli hastalarını tedavi etmek için başka illere gidip gelenlerde perişan mağdur olmaktadırlar. Bundan devlette zarar görmektedir. Yazın. Sağlık Müdürlüğü bu iyiliği yapsın. Bu önemli bölümün hastanemizde de açılmasını sağlasınlar. Yeni açılacak diş hastanemize, merkezde, çokça ihtiyaç duyulan, Çocuk Sağlığı ile Kadın doğum muayene servisinin açılması, mahallemizin, şehir merkezinin, önemli bir talebidir. Mahallemizde şehir merkezinde büyük bir ihtiyacı giderecektir” dedi.
      Ankara’dan geldiğini, Ankara’yla yakın diyaloğunun olduğunu öğrendiğimiz, görevinde uzman, diyaloga, iletişime açık, sıcak bir insan, Sayın Sağlık Müdürümüzün, Tuncel’inin sağlık sorunları için gerekli çabayı göstereceğinden emin, yeni ilklerin müjdesini beklerken, Başta Sağlık Müdürümüz olmak üzere ilimizde sağlık hizmeti veren bütün doktorlarımıza, bütün sağlık personeline başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.
      Onlar, saygı duyulacak, yaşamın, kan damarları, koruyucuları, güvenceleridir.

saglik.png

    +   +   +
   HAYVAN HAKLARI GÜNÜ  
     1931 YILINDA 4 Ekim, hayvanlara karşı yapılan kötü muameleleri suiistimalleri, haksızlıkları önlemek için HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ olarak kabul edilmiştir. 87 yıldır kutlanmaktadır.
    Uygar ülkeler bu günde, anlamında hayvanların sevgisini paylaşırken, bizim ülkemizde, bizim gibi ülkelerde, bu günü paylaşan çok azdır. AVUSTURYA’DA hayvanla, insan eş varlıklar, olarak kabul edilirken, hayvanlara kötü muamele yapanlara hapis cezası verilirken, Avrupa ülkelerinde hayvanlara kötü muamele yapanlarla ilgili yasalar, düzenlenip cezalar verilirken, ülkemizde, hayvanlara karşı en kötü muameleyi yapanlara ceza verilmez. Verilmediği için hayvanlara, kötü muamele yapmak adeta serbest olur.
   Onun için her gün basında hayvanlara yapılan bir vahşetle yüzleşiriz. Ok atış poligon yapılan 11 yavrulu anne köpek okla katledilerek 11 yavrusu annesiz bırakılır. Birinin gözü çıkarılır. Birinin bacağı kırılır. Kesilir. Hala biz, ülkemiz, seyirci kalırız. Bir hukuk devleti olarak hayvanları koruyan bir yasa çıkarmayız. Bu nedenle bu anlamlı günü kutlamayan, Hayvan Hakları Federasyonunu haklı görürüz.
   Horozlar, köpekler dövüştürülür. İnsanım diyenler utanmadan koşa koşa seyre giderler.
  Hayvanları sevmek doğayı tanrıyı sevmektir. Dahası, insan olmaktır. Hayvanları sevmeyen, hayvanlara düşman olanlar sakın ben insanım demesinler. Çünkü onlar insan değildirler.
   Çocuklarımız, aynı doğada birlikte yaşadıkları onları, hayvanları, tanıdıkça, istediğimiz güzellikte şekilleneceklerdir. Dahası güzel bir insan olarak yetişeceklerdir.
   Hafta sonlarını iple çeken ARYA, ROŞFER, RONYA, köye koşarak kedilerle köpeklerle bir araya gelirler, Onları seyretmekten bile mutlu olurlar. Benden hep ısrarla isterler. “Bizim de bir köpeğimiz, kedimiz olsun” derler.
  Ben de onlara kedi beslemeye söz verdim.
  Gününüz kutlu olsun dostlarım.
  Size kötülük yapanlar, utansın.

23505.jpg
  

  
 

 

 
 

Bu yazı toplam 3282 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim