• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 29 °C
 • Elazığ 28 °C
 • Erzincan 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 30 °C
 • Malatya 31 °C

ŞEHRİN YAŞANIR HALE GETİRİLMESİ

Fikri TAŞ

Olağan üstü Hal Yönetimiyle, Kayyum atanan belediyelerin başına çoğunlukla ilin valileri getirildi. İlimizde kayyumla yönetilen belediyeye, önce vali yardımcısı atandı. Başarılı çalışmalarıyla kısa sürede halkın büyük ölçüde güvenini kazanmıştı ve görevinden alınarak yerine bir önceki Vali atandı.
İldeki devletin, bütün kurumları, valiliğin emrinde olduğu halde, belediyenin çalışmalarına destek olabildikleri halde, bir önceki kayyum tarafından, yönetilen belediye hizmetlerinde, belediyenin yatırımlarında, projelerinde, beklenen bir farklılık bir beklenti, iyileştirme, gözlenmedi.
Adli makamlarca herhangi bir soruşturmaya uğramamış, adli sicilleri temiz belediye çalışanları, bir önceki belediye yönetiminin düzenlediği toplantılara etkinliklere, basın açıklamalarına katıldıkları için, insana verilecek en ağır ceza verilerek, görevlerinden alınarak ihraç edildiler. Ekmekleri ellerinden alındı.
İlimize atanan, aynı zamanda belediye başkanlığına getirilen Sayın Valimiz, Kısa sürede, yıllarca ancak gerçekleşmesi beklenilen, hayal edilen, şehrin önemli projelerini hayata geçirdi. Büyük ölçüde sorunlarını çözdü. Yıllarca belediyeye hizmet etmiş. Çalışmış, ekmeği ellerinden alınmış mağdurları tekrar görevlerine iade etmenin, getirmenin çabası içinde oldu.
Ön yargısız, Vicdanlı, devlet adamlığı kimliği taşıyan Sayın Valimiz, kısa sürede sayılmayacak kadar büyük, güzel işlere imza attı.
Şehri yaşanır, kılan güzel projelerin, çalışmaların yanında, şehri daraltan, şehirde yaşamı tehlikeye atan kurumların varlığı da şehir yaşamında önemli öncelikli bir sorun olmuştur. Şehir içinde konumlanmış, Özel İdare Genel Sekreterliğinin, KÖY HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ, adını taşıyan kurumun, hala şehrin içinde konumlanmış olması, faaliyetlerini sürdürmesi, şehirde yaşamı, büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır. Kurumun, Büyük tonajlı iş makinaları, dar olan şehrin caddelerini iyice daraltmakta, trafik kazalarına yol açmaktadırlar. Kurumun bu büyük tonajlı araçları, şehir içinde birçok üzücü trafik kazalarına yol açmışlardı.
Geçen yıllarda, bu kurumun, şehir dışına, AKTULUK mahallesinde bir yere taşınacağı, çalışmalarının yapıldığını duymuştuk. Beklenen nakil bir türlü gerçekleşmemişti.
Şehir halkının, benim, Sayın Valimizden isteğimiz. Şehri daraltan şehirde yaşamı tehlikeye sokan bu kurumun, bir an önce şehir dışına nakledilmesidir. Bunu da ancak Sayın Valimizin, hayata geçirebileceğini bildiğimizden, arz ediyoruz.
Esnaf arkadaşlar, geldiler, ’Hocam, devletin resmi kurumlarının, ihtiyaç duydukları alımlarda, tarafsız adil davranmaları, devlet babaya yakışanıdır. Bu şehirde faaliyet gösteren esnafların hemen hepimiz, bu beklenti içindeyiz. Ne var ki belediyenin, resmi kurumların, alımlarda bu eşitlik, hakkaniyet, gözetilmemekte.  İletişim kurdukları tek esnaf, bütün alımlarında tercih edilmekte, alımlar, aynı esnaftan yapılmaktadır. Hâlbuki şehirde aynı malları satan başka esnaflarda vardır. Onlarında haklı olarak beklentileri vardır. Onlarında, bu ilin ekonomisinde payları vardır. Onlarında Korunmaları kollanmaları gerekmektedir. Çiçekleri hep aynı esnaftan almak, kırtasiyeyi hep aynı esnaftan almak, gıdayı, giyimleri hep aynı esnaftan almak, oyuncakları hep aynı esnaftan almak, resmen büyük bir haksızlıktır. Belli kişilere çıkar sağlamaktır. Umarız Sayın Valimiz, bu haksızlığa göz yummaz. İzin vermez.’ Sayın Valimizin,10 adımlık çarşıda, ışkın satıcılarından, hepsinden aynı miktar bedelle ışkın alıp çevredeki halka dağıtması, hepsinin eşit şekilde pay almasını sağlaması, hemen hepsini, birden sevindirmesi, bunun güzel bir örneğidir. ‘Diye dile getirdiler. Haklılardı, kamuoyunda konuşulan tartışılan konulardan biri olmalıydı.
Sanat Sokağındaki çalışmaların uzaması, orada faaliyet gösteren esnafı endişelendirmiş. Bir an önce bitmesi dileklerini dile getirirken, adı SANAT SOKAĞI olan sokağın, sanat eseri bir sokak olma dileğinde bulundular.
    +   +   +
SANAYİ TİCARET ODASININ YENİ YÖNETİMİ
DERSİM Halkını, DERSİM Halkının, demokrat kimliğini, her ortamda, her platformda, hak ettiği şekilde temsil eden, Sanayi Ticaret Odası Başkanı, YUSUF CENGİZİN beklenmeyen acı kaybı, bütün DERSİM Halkını üzmüştü.
Boşalan Sanayi Ticaret Odasına başkanlığına, yönetimine yapılan seçimlerle yeni bir başkanla, yeni bir yönetim seçildi.
Seçilen yeni yönetim, DERSİM Halkının onaylayacağı, saygın, tanıdık yüzlerdi.
Göreve Başlar başlamaz. Kendi sorunlarının yanında Halkın ilin sorunlarına odaklandılar. Valiyi ziyaretlerinde, DERSİM Halkını üzen, kanayan bir yara olan mesleklerinden ihraç edilen kamu görevlilerinin, Tunceli’yi, eğitimde, zirveye çıkaran öğretmenlerin görevlerine iadeleri için Sayın Validen, yardımlarını istediler.
Yaptıkları toplantıda, Tunceli Halkının sorunlarının, öncelikleri olacağını, esnafın sorunlarının çözümü, beklentileri için çalışacaklarını, YUSUF CENGİZİN bıraktığı boşluğu onun ekibi olarak dolduracaklarını açıkladılar.
Yeni Sanayi Ticaret Odası yönetimi, Tunceli Halkına hayırlı olsun.
Başarılar diliyorum.
  
  


 

 
     

Bu yazı toplam 2144 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim