• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 26 °C
 • Elazığ 25 °C
 • Erzincan 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Malatya 30 °C

ŞEHRİMİZ İÇİN BUNLAR YAPILMALIDIR

Fikri TAŞ

            DERSİM, tarihi bir süreç yaşamaktadır. Bütün ülkede, hatta dünya çapında adından söz ettiren, ilgi odağı olan bir kent olmuştur.
            Vali Bey, tarafından yaklaşık iki yıl, aralıksız, yoğun bir şekilde yürütülen başarılı çalışmalar sonunda, şehri yaşanır kılan, süsleyen parklar,köprüler, istihdam sağlayan tekstil atölyeleri, Munzur Nehri'nde, yapılan RAFTİNG su sporları, Haziran ayında yapılacak RAFTİNG DÜNYA ŞAMPİYONASI, ünlü Munzur Nehri, Gözeleri, bütünüyle doğası,DERSİM’İ, ülke, hatta Dünya çapında, ilgi odağı yapmıştır.
            Ovacık belediye başkanlığı yaptığı sırada, yaptıkları başarılı çalışmalarla ülke hatta dünya çapında, ünlenen, komünizm ile Tunceli, hakkındaki önyargıları büyük ölçülerde yıkan, 31 Mart seçimlerinde, Tunceli belediye başkanı seçilen KOMÜNİST başkan,MAÇOĞLU, DERSİM'İ, ülke çapında, hatta dünya çapında bir başka ilgi odağı yapmıştır. Özellikle komünist başkanın seçilmesi, onu görmek onunla tanışmak için yurdun, dünyanın, Dört bir köşesinden, akın eden ziyaretçilerle, Tunceli dolup taşmıştır. Tunceli, gezilip, görülmek istenilen turistik bir kent olmuştur.
            Bu ilgi, bu merak, mevsimle birlikte giderek artacak, sokaklar, Tunceli’yi, gelip görmek isteyenlerle dolup taşacaktır. Hemen her gün yurdun muhtelif kentlerinden, konaklama için tanıdıklar arıyor. Öğretmen evi, oteller, şimdiden hemen her gün dolu olduğundan, misafirleri, evlerimizde, konaklamak zorunda kalmaktayız.
Tunceli’yi, doğasını, Komünist başkanı, merak edip gelen, yer bulamadığımızdan evimizde misafir ettiğimiz, Munzur, Pülümür vadilerini gezip görüp, hayran kalan, iki bayan misafirimi, tanışmak istedikleri, merak edip görmek istedikleri, Komünist başkana götürdüm. Kullandığı her iki makam odası, özel kalem, gelip görmek isteyen ziyaretçilerle dolup, salona taşmıştı. Çoğunluğu, tanımadık yüzlerdi. Başkan misafirleriyle tek tek yakından güler yüzle ilgileniyor. Dinliyor. Teşekkür ediyordu. Açık alanda pati la satmak isteyen kadın ziyaretçiye "Halkın sağlığına zarar veren, faaliyetlere, izin veremem" diyordu. Bu yoğunluğu gören, seyreden, konuklarım, başkanın kendilerine zaman ayırmalarına izin vermeyerek, kendilerine, "kolay gelsin. Başarılar diliyoruz" diyerek ayrıldık. Başkanın o yoğunluğunu görünce, başkanın bu ağır tablonun, yükün altından nasıl kalkacağını, düşünmeden edemedik.
             Yeni Belediye başkanı, bu tablo karşısında gelen misafirleri memnun etmek, Tunceli hakkında olumlu güzel izlenimlerle ayrılmalarını sağlamak için tedbirler, almalı, hazırlıklar yapmalıdırlar
  Konaklama öncelikli sorundur. oteller, mevcut konaklama tesisleri, bu ihtiyacı karşılayacak yeterlilikte değildir. Kurum misafirhaneleri, Öğrenci yurtları, kurum yetkililerinin izinlerine bağlı olduklarından, Başkan, kurum yetkilileri ile Tunceli’nin menfaatlerini göz önünde bulundurarak,kendilerine yardımcı olmalarını,  Tunceli’nin, kurumları olarak kendilerinden istemelidir.
            Bunlarda yeterli olamayacağından başka tedbirler, alınmalı, Hazırlıklar yapılmalıdır. Bunun en kolayı, en yararlısı da, gelen misafirleri evlerde, konaklatmaktır. Misafirleri, evlerinde konaklatacak ev sahibi bir konaklama apart tesisi gibi sabah kahvaltısı vererek evin kapasitesine göre, talepte bulunup belli bir ücret karşılığında, misafir kabul etmelidir. Evini açan ev sahibi kazanacağı gibi, gelen, konaklayan, misafirlerde, ev sıcaklığında, rehberliğinde, Tunceli’yi, daha yakından tanıma fırsatı bulacakları gibi, ekonomik olarak ta daha az konaklama ücreti ödemiş olacaklardır. Bütün, bunların yanında, ülke çapında, hatta dünya çapında yeni dostluklar kurulacak, iletişim sağlanacak, İlaveten Tunceli’nin misafirperverliğine, tanıtımına, ARTI Bir değer katmış olacaktır.
            Bunun için Belediye, toplantılarla, açıklamalarla, basın yoluyla kamuoyunu, bilgilendirmeli, duyurmalı, başvuruları, talepleri, karşılayacak birim, görevlisi, telefon, oluşturulmalı, görevlendirilmelidir. Talepler alınmalı, hazırlıklar önceden, yapılmalıdır.
Gelecek misafirlerimize rehberlik, tanıtım, oldukça önemli bir görevdir. DERSİM'İN, doğa güzelliğinin, zenginliğinin, yanında, tarihi zenginliği de vardır. Tanıtımda, rehberlikte, tarihi bilgiler de oldukça önemlidir. Rehberlik yapacak kişiler, bu bilgilerle, donatılacak şekilde, mümkünse eğitilmelidirler.
            Eski tarihi kışlanın yerine kurulan DERSİM Müzesini, bir an önce, hizmete sokmak için Dersim tarihini tanıtacak tarihi eserler, bulundukları illerin müzelerinden getirtilip donatılmalı, sergilenmelidir.
            SEYİT RIZA Parkı, Tunceli’yi görmek isteyenlerin ilk uğradıkları mekândır. Duraktır. Seyit RIZA Parkını kuşatan, çembere alan taşıtların, parkın çevresinde, park yapmalarına izin verilmemelidir. Bütün buluşmalar ,etkinlikler, o mekânda yapılmaktadır. Araçların orayı daraltmalarına, parkın güzelliğini gölgelemelerine izin verilmemelidir.
            Bu önemli sorunun yanında, her alanda faaliyet gösteren esnafta uyarılmalı sürekli denetlenmelidir. Esnaf faaliyetleri ile ilgili şikâyetleri iletecek telefon hemen her gün duyurularla kamuoyuna iletilmelidir. Parklarda bahçelerde lokantalarda, kafelerde, kafeteryalarda, stantlarda, faaliyet gösteren esnafın, bu yoğunluğu, fırsata çevirip, normal fiyatların üstünde, satış yapmalarına izin verilmemelidir. Hiç bir masrafı olmayan suyu, 50 kuruşa alıp 2 Liraya satmalarına, yemek içki fiyatlarını, iki katına çıkarmalarına izin verilmemelidir.
Bir başka önemli sorun, temizliktir, çevre temizliği kadar, tesislerin, işletmelerin, tuvaletlerini, lavabolarını, temiz tutmaları oldukça önemlidir.İşletmeler uyarılmalı, zaman zaman denetlenmelidirler.
            Taksicilerle de toplantılar yapılmalı, Onlarında normal tarifelerinden farklı müşterilerinden ücret almamalarını, müşterilerine, iyi muamele yapmaları, istenmelidir.
            Park ve bahçelerin temizliğine, bakımına, korunmasına, özen gösterilmelidir. Park ve bahçelerde, faaliyet gösteren tesislerin, kendilerine tahsis dilmiş alanların dışına çıkmalarına, yeşil alanları, işgal etmelerine izin verilmemelidir.
            Yayalara tahsis edilmiş kaldırımların işgal edilmesine asla izin verilmemelidir. Yayalar, her gün artan, motorlu taşıt araçlarının daralttıkları caddelere, mecbur bırakılıp, kazalara, davetiye çıkarılmamalıdır.
            Yeni belediye yönetimi bütün bunları yaparken, Başkanın, ilk günkü konuşmasında dediği gibi bütün kurumlarla, kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle, iş birliği yapmalıdır. Resmi kurumların başı Valilikle, Vali Beyle, öncelikle işbirliği, diyalog, kurmalıdır.
            Sayın Valimiz, Tunceli için, şehrimiz için, tarihi Olağanüstü bir süreçte, ön yargısız güzel işler yaptı. Yapmaya devam edeceğinden de şüphemiz yoktur. Devletin, İki büyük kurumunun başı, öncelikle diyalog kurmalıdırlar. Devlette küslük olmaz. Devlet geleneği, Tunceli’nin, devletin, ortak menfaatleri, bunu gerektirmektedir.
            Sayın Valimiz, başkanın görüşme taleplerine, olumla yanıt vermelidir. Bu, ona yakışanı olacaktır.

Bu yazı toplam 4693 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim