• BIST 117.741
 • Altın 399,346
 • Dolar 6,8565
 • Euro 7,8136
 • Tunceli 22 °C
 • Elazığ 21 °C
 • Erzincan 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Malatya 27 °C

ŞAROĞLUNDA YAVUZ DONATLA

Fikri TAŞ

   Basın dünyasının, DUAYEN gazetecisi YAVUZ DONAT, her yıl olduğu gibi bu yılda sevdiği DERSİMDEYDİ.
   Sayın Valimizin, Sayın DONAT için ŞAROĞLUNDA verdiği yemeğe, biz basın mensupları da davetliydik.
   Yemeğe, Emniyet Müdürü, Üniversitemizin Rektörü, şehrin iş adamları, parti temsilcileri de katılmışlardı.
  DERSİMİN, ünlü GULİK çorbası ile başlayan yemek, büyük bir buluşmanın gerçekleştiği bir toplantı gibiydi. Misafirlerini ağırlayan Sayın Valimizin, sıcak tavırlarıyla oluşturduğu, samimi ortamda, İlin bütün sorunlarının konuşulduğu, yararlı, yapıcı, bir toplantı olmuştu.
   Aynı zaman da belediye başkanlığını da üstlenmiş, Sayın Valimiz, hayata geçirmek istediği projeler hakkına sorular üzerine ayrıntılı açıklamalarda bulundu.
      KHK’lerle mesleğinden ihraç edilen öğretmenlerin tekrar mesleklerine dönmeleri için bakanlığa teklifte bulunup başvurduklarını, kurulan komisyonlarla gerekli incelemelerin yapılacağını yapılmış bir yanlış varsa düzeltileceğini, kendilerinin de bu mağduriyetlere üzüldüğünü ifade ettiler.
   Belediye Başkanı olarak, şehrin öncelikli önemli projelerinin, hayata geçirilmesi için yoğun bir çaba içinde olduklarını, ifade ederek,
   şehrin gelecekte su ihtiyacını karşılamak için, MUNZUR GÖZELERİNDEN getirilecek içme suyu projesinin tamamlandığını, gerekli ödeneğin Ankara’dan, bakanlıklardan, sağlandığını,
   Şehrin güzelliğine güzellik katacak MUNZURUN iki yakasına kurulacak park için hazırlanmış projenin en kısa zamanda hayata geçirileceğini, gerekli ödeneğin de aynı şekilde Ankara’dan sağlandığını ,
   Kışla müzesinin, tamamlanması için ek ihalenin birkaç gün içinde yapılacağını ,
   Eski halin yerine yapımı planlanmış kültür sitesinin, AİLE KADIN ÇOCUK BAKIM MERKEZİ adı altında projesi yapılan içinde, tiyatro, sinema salonlarının, sanat evlerinin, altında iki katlı oto parkın olduğu projenin en kısa zamanda ihalesinin yapılacağını,
   Merkezdeki karakolun karşısında belediyeye ait 3500 metre karelik alandaki eski lojmanların yıkılarak yerine, alt katına iki katlı oto parkı ile, üstüne de günümüz şehir yaşamında en çok ihtiyaç duyulan yeşil alan, park yapılacağını,
   Şehrin, Cumhuriyet Mahallesinde kanalizasyon, çalışmalarının yapıldığını,
  Eski devlet hastanesini yerine, DİŞ TEDAVİ hastanesinin yapımı için düzenlenen projenin ihale aşamasına geldiğini,
   Kız öğrenci yurdu için BORSALAR BİRLİĞİNE arsa yeri verdiklerini yapımına yakında başlanacağını,
   Büyük önemli projelerin yapımı için belediyenin parasını, olanaklarını kullanmadıklarını, belediyenin parasını şehir içi bakım temizlik kültürel faaliyetler, çalışmalar için kullandıklarını, önemli projelerin finansmanını Ankara’dan, bakanlıklardan sağladıklarını, ifade ederek, Şehrimizi ziyaret eden bakanların, paylaştıklarımızla, olumlu ayrıldıklarını, Tunceli’ye, olumlu baktıklarını ifade ederek, “Tunceli’nin, ihtiyacı olan önemli projelerini, hayat geçirmek, için hep birlikte çalışacağız. Başaracağız” dedi.
   Barajlar konusunun açılması üzerine, Munzur Vadisinde yapılacak barajlara,  ülkemiz içinde bir doğa zenginliği olan Munzur vadisinin, halkın inandığı kutsalların, değerlerin korunması açısından kendilerinin de karşı olduklarını ifade ettiler. Bu devlet katında ilk kez yapılmış, önemli bir açıklamaydı. Sevindiriciydi.
   Eski hastanenin alt kısmındaki kaldırılan barakaların yerine Pazar yeri kurulacağını herkes sevinçle karşılamıştı. Seyyar satıcılık yapan birkaç insan gelerek, dert yandılar. Kurulacak Pazar yerinin Tunceli de oturmayan, il dışından gelenlere tahsis edildiğini buna da çok üzüldüklerini, buna Tunceli’de oturanlarının hakkı olduğunu, en çok Tuncelilerin buna ihtiyacı duyduğunu, Tunceli dışında başka illerde oturanlara tahsis edilmesinin büyük haksızlık hatta SKANDAL olacağını ifade ettiler.
   ŞAROĞLUNDAKİ yemek, geç saatlere kadar samimi bir havada, karşılıklı hoş sohbetle sürmüştü. Uzak bir yoldan gelmiş misafir, yorgun olmalıydı. Kalkma zamanı gelmişti. Yarın her yıl geldiği, sevdiği, DERSİM İ, gezecekti.
   Sabahleyin Ali Haydar GÖZLÜ’NÜN, otelden aldığı YAVUZ BEYİN, şehir içi gezisine ben de katıldım. Yabancı gibi sormadan bilen bir tanıdık yüz gibi yürüdü. Biz de peşinden gittik. SEYİT RIZA Parkı gezinin ilk mekânıydı. Erken saatler olmasına rağmen MUNZUR’U, seyretmek, isteyenlerle, SEYİT RIZA ile hatıra fotoğrafı çektirmek, isteyenler oradaydılar.
    Şehirdeki kitapçıları merak eden misafirin ikinci uğrak yeri de kitapçılar oldu. Dar sokaktan yürüyerek soldaki, Kamer GENÇ’İN yaptırdığı ŞEYH UŞE heykelini seyrederek, benim adlandırdığım 10 ADIMLIK çarşıya yöneldi. Dersimin ünlü endemik başka bir yerde olmayan türleri oradaydı. GÜLİKLERİN nefis kokusu etrafa yayılmıştı. Geçen yıllar ziyaret ettiği çarşıda yabancı değildi. Tanıdık bir yüzdü. Ünlü bir gazeteciydi.
   Çarşının iki başına kurulmuş kadın ayakkabı boyacıları, geçen yıl olduğu gibi bu yılda, Sayın DONATIN iğlisini çekmişti. İlk ayakkabı boyacısından geçen yıl anlattığı sorununun çözülüp çözülmediğini soruyordu.
   Geçen yılda, HERGELEN Meydanını turlamıştı. Bu yılda turladı. Yine daha önce gezdiği SANAT SOKAĞINA yöneldi. Hava güneşli, sıcaktı. Araçların girmediği gölgeli Sanat Sokağı, her zamanki gibi doluydu. Görevinden ihraç edilen EĞİTİM SEN Sendika başkanının açtığı, ihraç edilmiş öğretmenlerin sendikacıların oturduğu kahve doluydu.  Ünlü Doğa Fotoğrafçısı MALİK KAYA’NIN sergilediği DERSİM manzaralı tablolarını tek tek inceleyen, Sayın DONAT, Valilikteki randevusuna, yetişmek için otele yöneldi. Otele kadar uğurladığımız Sayın DONAT, SEYİT RIZA Parkının kenarında yakın bir zamanda genç yaşta kaybettiğim, sevgisine doyamadığımız oğlumun adına yaptırdığım çeşmede FATİHA okuyarak ,
  Gelecek yıl tekrar görüşmek üzere, vedalaştı.
   Sayın DONATA, güle, güle, dedik.
  
 
  Fikri TAŞ
 
   

Bu yazı toplam 1319 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim