• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • Tunceli 18 °C
 • Elazığ 17 °C
 • Erzincan 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 21 °C
 • Malatya 19 °C

Şah-ı Merdanın keremi

Hüseyin ERDOĞAN

Bizi bize bağlayan bizi hakka sağlayan ve hak ve hakikat ateşinden bizi pişirip nimet edip erkan sofralarına getiren yüce mevlama hamd olsun ki bizleri Hazreti Muhammed Mustafa'nın ümmedi yaptı. Şahı velayet Ali Yül Murteza'nın talibi yaptı. İkrarımızla, inancımızla bizleri On İki İmamlara bent eyledi. O rıza Şehrinin, rıza kapısının, o rıza kervanının yolcusu yaptı. Bu kervana katılanlar yorulup yollarda kalmaz. Menzillerine ulaşırlar inşallah.

Çünkü o kervanın yükü baldır, gevherdir. Bu bezirganın başı ne eksik tartar ne artı. Ölçüsü, tartısı haktır, hakikattir. Bu bezirganın başı Şahı Merdan Ali Yül Murteza'dır. Kesik başın imdadına yetişen odur. Fazlıyı borçtan kurtaran, Hayber'i fetheden odur. Muhammed'in imdadına yetişen odur. Gah Miraç'tan aslan göründü gah Kırklar Meclisinde yeşil elini gösterdi, gah deşti erzandan Selman'ın carına yetişti, gah zırnepoş devin kollarını bir çöp ile bağladı, gah cimcimeden suyun geçidini sordu. onun içindir ki Heleta Suresi'nde mevlam onu beyan eyledi. Ona hesapsız kudret, kuvvet ve onu Ali Yül Ela yaptı.

Ali Yul Murteza'nın sırrına akıl ermedi. Erzincan'dan geçerken göl olan Erzincan'dan suyun geçidini sormak için yanındaki arkadaşını göle gönderdi. Arkadaşına dedi ki git bu suyun başına çağrı söyle ey cimcime bu suyun geçidi nere. Arkadaşı göle vardı ve sordu: Ey cimcime bu suyun geçidi nere. Gölden binlerce ses geldi. Arkadaşı cevabı anlayamadan döndü ve durumu Şahı Velayete arz etti. O zaman dedi ki git sor deki: Cimcimey bini ferfere bu suyun geçidi nere. Arkadaşı da gitti ve sordu Ey cimcimeyi bini ferfere bu suyun geçidi nere. Gölden bu defa daha az ses geldi ama gene anlayamadı. Tekrar Şahı velayete geldi durumu arz etti. Şahı Velayet gene gönderdi git çağır de ki ey cimcimeyi bini ferfere ferferi gergere bu suyun geçidi nere.

Arkadaşı tekrar gitti ve sardo: Ey cimcimeyi ferfere ferferi gergere bu suyun geçidi nere. Bu defa gölden bir tek ses geldi. Ey gafil adam dedi. Ben bir padişah idim ömrüm ona erdi. Üzerinden yıllar geçti. Yağan yağmur suları mezarımı söküp beni sürükleyerek buraya getirdi. Kaç bin senedir de ben bu gölün altındayım. Benim adımı babamın adını dedemin adını bilen bu suyun geçidini bilmez mi. Git ondan sorsana. Adam gelir durumu Ali'ye anlatır. Ve döner sen Allah'sın der. Şahı Merdan Haşa ben Allah değilim derse de sen Allah'sın ki Allah'sın der. Şahı Merdan kılıcını çeker adamı öldürür. Biraz sonra pişmanolur. İsmiazam duasını okur. Adamı diriltir. Adam gene sen Allah'sın der. Hazreti Ali yetmiş kere adamı öldürür ve de diriltir. Adam dediğinden vazgeçmez ve Ali vazgeçir. Git bildiğin gibi olsun der.

Buna benzer binlerce hünerin sahibi Aliyül Murteza'nın ruhaniyeti bizim ile olsun.

Kıymetli kardeşlerim bana göre bizim yıkımımızda dirilmemizde gençlerimizin elindedir. Eğer adet, töre, gelenek inancımıza gençler sahip çıkar onu korur onun olmazsa olmazlarını yerine getirirse bu dava sürer. Yok gençlik önemsemez, benimsemezse bu isim Alevilik ismi kaybolur gider. Gençler size sesleniyorum. Sizi siz yapan yolunuza, erkanınıza, adet, töre, geleneklerinize sahip çıkın.

Dünyaya ait olan ve de geçici bir zaman insanı cezbeden ve sonunda akıbeti haşimet olan ismini vermeyeceğim, bazı faydasız şeylerden vazgeçin. Saygıyı, sevgiyi, arı, edebi kendinize rehber edin. anne babaya itiatı, küçüklerinizi sevmeyi, komşularınıza saygılı olmayı öğrenin. Düşene el atın ki siz de düşerseniz biri de size el atsın. Zalim olmayın, zulüm etmeyin. Kimsenin ayıbını yüzüne vurmayın. Aşık ne demiş: Gördüğünü ört, görmediğini söyleme.

Bu temenni ve dileklerimle On iki İmamlar yardımcınız olsun.

DUAZDEİ İMAM

Benim Pirim Alidir

Ali evladı Alidir

İllerin Kabesi var

Benim kabem Alidir

Benim pirim Hasandır

Ali evladı Hasandır

Ellerin kabesi var

Benim kabem Hasandır

Benim pirim Hüseyindir

Ali evladı Hüseyindir

Ellerin kamesi var

Benim kabem Hüseyindir.

Benim pirim Zeyneldir

Ali evladı Zeyneldir

Ellerin kabesi var

Benim kabem Zeyneldir

Benim pirim Bakırdır

Ali evladı Bakırdır

Ellerin kabesi var

Benim kabem Bakırdır

Benim pirim Caferdir

Ali evladı Caferdir

Ellerin kabesi var

Benim kabem Caferdir

Benim pirim Kazımdır

Ali evladı Kazımdır

Ellerin kabesi var

Benim kabem Kazımdır

Benim pirim Rızadır

Ali evladı Rızadır

Ellerin kabesi var

Benim Kabem Rızadır

Benim pirim Takidir

Ali evladı Takidir

Ellerin kabesi var

Benim kabem Takidir

Benim pirim Nakidir

Ali evladı Nakidir

Ellerin kabesi var

Benim kabem Nakidir

Benim pirim Askeri

Ali evladı Askeri

Ellerin kabesi var

Benim kabem Askeridir

Benim pirim Mehdidir

Ali evladı Mehdidir

Ellerin kabesi var

Benim kabem Mehdidir.

Benim pirim (Hatayi)

Ali evladı Hatayi

Ellerin kabesi var

Benim kabem Hatayi

Hallah hallah Allah eyvallah

Seyit Hüseyin Erdoğan

Bu yazı toplam 20368 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim