• BIST 1.117
 • Altın 455,675
 • Dolar 7,3126
 • Euro 8,6643
 • Tunceli 31 °C
 • Elazığ 28 °C
 • Erzincan 28 °C
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 30 °C
 • İzmir 32 °C
 • Malatya 32 °C

OKAN'IN BİR FÜZESİYLE ADIYAMAN SARSILDI

Kenan Kandil

Tunceli Atatürk stadyumunda Pazar günü oynanan Dersimspor, Adıyaman 1954 spor Müsabakası sonunda 2-1’lik skorla Dersimspor kazandı.

Ligin İlk yarısının 4. Haftasında 22.10.2017 tarihinde Adıyaman Atatürk stadyumunda oynanan Adıyaman 1954 spor, Dersimspor maçı 2-0’lık skorla Adıyaman kazanmış olmasına rağmen, Dersim tarafında skorun neticeleri değil, yaşanan olaylar konuşulmuştu.

Ligin 2. Yarısında 18. Haftasında 09.02.2017 tarihinde Tunceli Atatürk stadyumunda oynanan Dersimspor, Adıyaman 1954 spor müsabakası 2-1’lik skorla Dersimspor kazanmış olmasına, Adıyaman bakış açısıyla tıpkı ilk yarıdaki gibi skoru neticeleri değil, Adıyaman tarafında olayların yansımaları konuşulmaktadır.

Ligin ilk yarısında izlediğim Adıyaman Atatürk stadyumunda 22.10.2017 tarihinde oynanan Adıyaman 1954 spor, Dersimspor maçı ile ligin 2. Yarısında Tunceli Atatürk stadyumunda 09.02.2017 tarihinde oynanan Dersimspor, Adıyaman 1954 spor müsabakasını izlediğim maçın birebir kopyası çekilmiş gibiydi.

Dersimspor, Adıyaman 1954 spor maçı yaşanan gerginliklerden dolayı, taraftarlar arasında tartışmalar sosyal medya aracılığıyla aylar öncesi başlamış, müsabaka gününe kadar devam etmişti.

Müsabaka öncesi hem Dersimspor taraftarlarının çok önemsediği, hem Adıyaman taraftarlarının çok önemsediği Amedspor kaptanı Şehmuz Özer sözlerini öne alan  “Bu ülkede yaşıyoruz. Biz buraya gelen takımlara iyi davranacağız, onlara çiçek vereceğiz, onlara hiçbir şekilde kötü davranmayacağız. Bizim gittiğimiz yerlerde ise onlar bize kötü davransın. Ama onlar iyi olsun ve yine biz kötü olalım. Ne yapalım? bir yazı kaleme almış gelin hep birlikte bu maçta anısını yaşatalım diyerek taraftarlara sağduyu çağrısında bulunmuştum.

Ancak taraftarlar sosyal medya aracılığıyla birbirlerinin sayfalarına girmek suretiyle birbirlerine laflar yetiştirmeye çalışmışlardır.

Yaşanan bu gerginliklerden dolayı Adıyaman 1954 spor kulübü konaklamayı Dersim’de değil, Elazığ’da yapmak zorunda kalmıştı.

Maçın gergin olacağı bilinciyle hareket eden Tunceli Emniyet Müdürlüğü gerek stadyumunda içinde, gerekse de stadyum dışında yoğun güvenlik tedbirleri almıştı.

TRİBÜNDE YAŞANANLAR:

Taraftarlar stadyuma yoğun güvenlik tedbirleri nedeniyle saat 13:00 de tribünlerde yerini almaya başladılar. Maç saati 13:30 geldiğinde tribünlerin büyük çoğunluğu dolmuştu.

Dersimspor Tribünlerde 3.000 ve 4.000 taraftarına karşılık, Adıyaman 1954 spor kulübü yaşanan olaylardan dolayı taraftar getirmeme karara almış ve kulüp yönetimi, yönetici bazında katılarak Açık tribünlerde yerini alarak maçı izlemişlerdi.

 

Dersimspor, Adıyaman 1954 spor müsabakasını izlemeye gelenler arasında Tunceli valisi Sayın Tuncay Sonel, Vali yardımcısı Selçuk Yosunkaya ile Dersimspor eski Başkanı Sayın Erdal Güntaş’ta tribünlerde yerini alarak maçı sonuna kadar takip ederek izlemişlerdir.

Tunceli valisi Sayın Tuncay Sonel ve vali yardımcısı Selçuk Yosunkaya ile Dersimspor eski Başkanı Erdal Güntaş, Protokol tribünündekilerle birlikte Dersimpor’un attığı her golden sonra ayağa kalkarak Dersimspor takımını ayakta alkışladılar.

Tribünlerdeki bu görüntü en güzel görüntülerden biriydi.

Dersimspor’un Almanya’nın Nurenberg şehrinde gelen Alman taraftarları da vardı. Ayrıca şehirde dışında gelen Dersim sevdalıları da gelerek tribünde yerini alarak müsabakayı Protokolde değil, Dersimspor’lu taraftarlarla birlikte izlediler. Bununla birlikte Dersimspor Direniş tıpkı ilk yarıda Adıyaman’a gitmek suretiyle Dersimspor’u yalnız bırakmadığı gibi, Dersim’e gelerek, Dersimspor’u bu maçta da yalnız bırakmamışlardır.

Dersimspor taraftarları maç öncesi takımlarını tribünlere çağırarak büyük sevgi gösterileri eşleğinde tezahüratta bulundular.

Dersimspor taraftarları saha içinde bulunan Adıyaman 1954 spor futbolcularını ıslık çalmak suretiyle protesto ettiler.

Ayrıca Adıyaman, M. Yeşilyurt Belediyespor maçında aldığı kırmızı kartın AFDK tarafında kaldırılması, Dersimpor tribünlerinde M. Ali'ye ve Adıyaman kulübü kollanıyor denilerek büyük tepki gösterildi.

SAHA İÇİNDE YANSIYANLAR

Dersimspor sahaya teknik direktörle değil, Dersimspor oyuncusu Caner Erdoğan’la sahaya çıktı. Caner Erdoğan 2. Yarı oyuna girene kadar saha kenarında maçı yönetti.

Dersimspor’da bir diğer çok önemli eksiklik ise yıldız futbolcusu Özgürcan Dükme’nin aldığı kırmızı kart nedeniyle bu maçta olmamasıydı. Özgürcan Dükme takım arkadaşlarına maç boyunca dışarıdan sürekli destek verdi.

Ayrıca Dersimspor, Adıyaman maçında, Adıyaman’lı bir futbolcu maç öncesi hakemlerle birlikte sahaya çıkmak için tünelden soyunma odasına giderken taraftarlara "Ülkücü işareti" yaparak tahrik etmiştir. Bu hareket var olan gerginliği daha da artırmıştır.

Adıyaman 1954 spor kaptanı M. Ali maç boyunca var olan gerginliği düşürmek için büyük çaba göstermiştir. Kendisini bu çabasından dolayı kutluyorum.

Kapalı tribünde sahayı izlerken Adıyamanlı futbolcuların olduğu yerde ani bir polis güvenliği oluştu. Saha içinde oluşan gerginliği sebebi olarak, Dersimspor’lu yönetici ile Adıyamanlı bir futbolcu arasında yaşanan bir gerginliğin büyümesi nedeniyle olmuştu. Daha sonra araya giren Emniyet müdürleri tarafından olay büyümeden kapatılmıştı.

Dersimspor’lu Ulaç Çağlayan’ın müsabaka devam ederken sakatlanmasının acısının sesi tüm tribünlerde duyulmuş, zaman kaybetmemeyi bölmemek için tek ayakla saha kenarına çıkarak doktor müdahalesi saha dışında devam etti. Çağlayan sahada arkadaşlarını yalnız bırakmamak için sakat ayağıyla tekrar sahaya dönmüş, oyuncu değişikliğinin ardından acı bağırtısıyla soyunma odasına gitmiş, bir süre kaldıktan sonra yedek kulübesine gelerek arkadaşlarına destek vermişti.

MÜSABAKA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİM.

Müsabaka yüksek gerilimli olmasına rağmen, yüksek tempolu bir şekilde geçti. İlk yarıda denk ve dengeli bir biçimde geçti.

Dersimspor bu maça mutlak bir galibiyetle çıkmış, Adıyaman 1954 spor öncelik puan kaybetmeme ardından 3 puanla gitmek düşüncesiyle sahaya çıkmıştı.

Dersimspor’lu futbolcularda galibiyete büyük inanmışlık ve büyük kararlık vardı. Bu inanmışlık ve kararlık Dersimspor’u golü götürmüştü.

Özellikle Dersimspor yönetimi ile teknik heyeti serbest atışları Okan Destegül kullansın şeklinde örneklerini de vererek defalarca uyarmama rağmen gereği yapılmamış, ancak şans Adıyaman maçında ceza sahası dışında kullandığı atışı gole çevirmişti. Benzer golleri, kritik maçlarda da vardı.

Maçın 64. Dakikasında Caner Erdoğan’ın oyuna girmesiyle birlikte oyunun dengesi değişti ve gol yollarında Dersimspor ağırlığını daha fazla hissettirmeye başladı, gollerde üçer dakika arayla 65 ve 68 dakikalarında gelmişti.

Dersimspor kalecisi Evren diğer maçlarda olduğu gibi, Bu maçta da başarılı kurtarışlarıyla takıma hayat vermeye ediyor.

Dersimspor takım olarak bu maçta mükemmel bir oyun çıkardı.

Adıyaman futbolcular yoğun baskıyı hissederek oyuna başladılar. Tüm bu baskılara rağmen gol yolları yaratmasına rağmen ileri uç oyuncularının fırsatları değerlendirmeyerek şampiyonluk yarışında önemli bir yara aldılar.

Oysa Adıyaman 1954 spor, Dersimspor maçını almak için ortam çok müsait olmasına rağmen bunu değerlendiremediler.

Nitekim Dersimspor’un bu maçta hem teknik heyeti yoktu, hem de yıldız futbolcusu Özgürcan Dükme yoktu.

Adıyaman 1954 spor kulübü mağlubiyeti başka yerde aramak yerine takımda ararsa, ancak sonuca varabilir.

HAKEMLERE YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİM

Hakemler yüksek gerilimi olan bu maçı hatasız yönetmeye çalıştılar. Nitekim öyle de oldu. Özellikle Adıyaman tarafında hakemlere yönelik eleştiriler yerinde değildir. Dışarıdan atılan toplarda Adıyaman açısında zaman kaybı olmasın diye maçı durdurup, süreden Adıyaman’ı faydalandırmayabilirdi. Hakemler bu olayı, oyun devam ederken topu dışarı atarak geçiştirdi.

Verilen kırmızı kartlar ve sarı kartlar yerindeydi.

TAKIM KADROLARI

DERSİMSPOR : Evren, Can Özgür, A. Burkay yazıcı, Fuat Onur, Cengiz Çoban, Okan Destegül, M. Şirin Soydan, Mehmet Güler, Ulaç Çağlayan, Özenç Albayrak, Alp Ertunga

ADIYAMAN 1954 SPOR : Lokman Atakol, Emrah Akar, M .Ali Yakışık, Kıvanç Dağ, Rıfat Merzifonluoğlu, Ahmet Tuna Akıl, Yahya Topçu, Doğukan Genç, Kaan Yıldırım, Hakan Doğan, Uğurcan Bekçi

Şeklinde takımlar sahaya çıktı.

HAKEMLER : Abidin Yıldırım, İsmail Akbulut, Tugay Benek, Abdurrahaman Haymana

Hakemin Başlama düdüğüyle oyuna Dersimspor başladı.

Maçın 25. Saniyesinde Dersimspor ceza sahası dışında ilk serbest atışı kazandı. Kullanılan 10 sırt formalı Özenç Albayrak vurdu. Top kalecide kaldı.

Maçın 3. Dakikasında Adıyaman geliştirdiği tehlikeli atak, Dersimspor defansından döndü.

Maçın 5. Dakikasında Adıyaman 27 sırt formalı Ahmet Tuna sarı kart gördü.

Maçın 9. Dakikasında Dersimspor’un geliştirdiği organize tehlikeli atağı Adıyaman defansından döndü.

Maçın 10 dakikasında Adıyaman Ceza sahası dışında serbest atış kullandı, topu ileri uç oyucuları ağlarla buluşturmasına rağmen gol ofsayt olduğu gerekçesiyle geçerli sayılmadı.

Maçın 13 dakikasında Adıyaman açık tribünler tarafında kullandığı serbest atış, Dersimspor defansından döndü.

Maçın 14. Dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakla topla buluşan 10 sırt formalı Özenç Albayarak ceza sahası dışında uzaktan vurdu top direğin üstünde dışarı çıktı.

Maçın 16. Dakikasında Dersimspor organize geliştirdiği atakla topla buluşan 9 sırt formalı Alp Ertunga sert vurdu top yan ağlardan dışarı çıktı.

Maçın 20. Dakikası Adıyaman aradığı golü Kıvanç Dağ’ın ayağında kazandı.

Maçın 22. Dakikasında Dersimspor yüzde, yüzlük gol pozisyonunda yararlanamadı.

Maçın 29. Dakikasında Dersimspor ceza sahası dışında kullandığı serbest atıştan faydalanamadı.

Maçın 31. Dakikasında Dersimspor orta sahada kaptırdığı top, Dersimspor kalesinde tehlike yarattı.

Maçın 35. Dakikasında Dersimspor ceza sahası dışındaki serbest atışı 10 sırt formalı Özenç Albayrak kullandı sonuç yok.

Maçın 37. Dakikasında Adıyaman kullandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 41. Dakikasında Adıyaman kullandığı korner atışında sonuç alamadı. Maçın 41. Dakikasında Adıyaman atağında kaleci Evren gole izin vermedi.

Maçın 43. Dakikasında Özenç Albayrak sarı kart gördü.

Maçın uzatma dakikalarında Adıyaman kullandığı korner atışında sonuç alamadı

İlk yarı Adıyaman 1954 spor’un 1-0’lık üstünlüğüyle tamamlandı.

Hakemin başlama düdüğüyle oyuna Adıyaman 1954 spor başladı.

Maçın 46. Dakikasında Adıyaman ceza sahası dışında kazandığı serbest atışı Yahya Topçu kullandı sonuç yok.

Maçın 47. Dakikasında Adıyaman üst, üste kazandığı korner atışlarında sonuç alamadı.

Maçın 54. Dakikasında Dersimspor’dan 89 sırt formalı sarı kart gördü.

Maçın 55. Dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakla topla buluşan Özenç Albayrak uzaktan sert, kaleci Lokma aynı güzellikte kurtardı.

Maçın 61. Dakikasında Adıyaman oyuncu değişikliği yaptı, 10 sırt formalı Doğukan çıktı, 7 sırt formalı Gökhan Kaya oyuna girdi.

Maçın 62. Dakikasında Dersimspor oyuncu değişikliği yaptı 62 sırt formalı Caner Erdoğan oyuna girdi, 8 sırt formalı Mehmet Güler oyundan çıktı.

Maçın 62. Dakikasında Dersimspor ceza sahası dışında serbest atış kazandı. Topun başına 98 sırt formalı Okan Destegül geçti, sert vurdu topu Adıyaman defansının gözü içinde ağlarla buluşturdu. 1 – 1

Golü atan Okan sevinciyle birlikte formasını çıkarttığı için sarı kart gördü.

Maçın 65 dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakla topla buluşan 89 sırt formalı Batuhan güzel vuruşla topu ağlarla buluşturarak durumu 2-1’le takımın lehine üstün duruma geçirdi.

Maçın 66. Dakikasında Dersimspor’dan 89 sırt formalı Batuhan kırmızı kart gördü.

Maçın 68 dakikasında Adıyaman oyuncu değişikliği yaparak 60 sırt formalı Yahya Topçu çıktı, yerine Arda Saltan oyuna girdi.

Maçın 75. Dakikasında Adıyaman kullandığı serbest atıştan sonuç alamadı.

Maçın 78. Dakikasında Dersimspor’dan 98 sırt formalı Okan Destegül çıktı, yerine 14 sırt formalı oyuncu girdi.

Maçın 84. Dakikasında 5 sırt formalı M. Şirin sarı kart gördü.

Maçın 85 dakikasında Adıyaman kullandığı korner atışında topa kafa vuran Adıyamanlılar top direkten döndü.

Maçın uzatma dakikalarında durum değişmeyince hakem bitiş düdüğünü çalarak Dersimspor’u 2-1’lik skorla Adıyaman 1954 spor karşısında galip ilan etti.

KENAN KANDİL

Bu yazı toplam 1322 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim