• BIST 115.748
 • Altın 391,772
 • Dolar 6,8651
 • Euro 7,7192
 • Tunceli 29 °C
 • Elazığ 29 °C
 • Erzincan 27 °C
 • Ankara 29 °C
 • İstanbul 28 °C
 • İzmir 29 °C
 • Malatya 33 °C

MUNZUR GÖZELERİNİ İYİLEŞTİRME PROJESİ 2

Fikri TAŞ

 Fırat Kalkınma Ajansı’nın öncülüğünde, Sayın Valimizin isteği onayı ile Ovacık Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığının ortak katılımı ile DERSİM’İN KUTSALI, ZENGİNLİĞİ Munzur Gözelerinin daha düzenli, ziyaretçileri, daha rahat ettirebilecek, ihtiyaçlarını karşılayabilecek, bir İYİLEŞTİRME PROJESİ yapılır. Sit alanı olduğundan, İzin verilmesi için Erzurum Tarihi Anıtlar kuruluna sunulur. Kurul izin verir. Hazırlanan taslak proje ile Kalkınma Bakanlığına başvurulur. Bakanlık uygun görerek 7 Milyon Liraya yakın bir ödenek çıkarır.
    Sanayi Ticaret Odası, ildeki sivil toplum örgütlerinin, İl Genel Meclis üyelerinin Siyasi partilerin katıldığı bir toplantı düzenler. Proje orada enine boyuna tartışılır. Karşı çıkılan görüşlere rağmen çoğunlukla uygun görülür.
    55 kurum ve siyasi partilerden oluşan, MUNZUR ÖZGÜR AKSIN MECLİSİ DE projeye sıcak bakar. Daha uygun, mimari bir proje için taslak proje DERSİM DERNEKLERİ FEDERASYONU’NA gönderilir.
    DERSİM Halkını yakından ilgilendiren bu proje hakkında, yetkililerden bilgi aldım. Projenin gerçekleşmesinde, Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan ödemede önemli payı olan Sanayi Ticaret Odası Başkanı, Yusuf CENGİZ ile görüştüm. “Biz, halkımızın önemli bir kutsal ziyaret mekânı olan MUNZUR GÖZELERİNİN bu günkü haliyle kalmasına seyirci kalamazdık. Gözelerin, ilimizin tanıtımında zenginliğinde büyük bir payı vardır. Ziyaret edenlerin sayısı her yıl büyük bir oranda artmaktadır. Ziyaretçilerin daha rahat bir ortamda ihtiyaç duyduklarını bulabildikleri bir mekân haline getirmek için bu projenin yapılmasını istedik. Bu proje ile mekânın doğal dokusuna dokunmadan zarar vermeden çevre düzenlemesi yapılacak, gözelerin biraz uzağında kurulacak tesisler çok büyük ölçüde ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderecektir. Bu proje bir bütün halinde Ovacık Halkının beklentisidir. Biz bu beklentinin gerçekleşmesi için üstümüze düşeni yaptık. Kayak tesisleri nasıl büyük bir ilgi görmekteyse, Munzur Gözeleri için hayata geçirilecek proje de aynı şekilde büyük ilgi görecektir” dedi.
   Önemli bir Sivil Toplum Örgütünün, ESNAF SANATKÂRLAR ODASI BAŞKANI Hıdır BELİCE ile görüştüm. Sanayi Ticaret Odası Başkanı gibi o da bu projenin MUNZUR GÖZELERİ için önemli bir proje olduğunu, “varsa eksiklikleri giderilerek hayata geçirilmesi DERSİM Halkı için, Kutsal mekânımız için, büyük bir kazanım olacaktır” dedi.
    Gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalarıyla,  siyasi kültür yapısı kimliği ile ülke çapında güzel bir örnek, ilgi odağı olan Ovacık Belediye Başkanı ile projeyi, Munzur Suyunu, konuştuk. Doğal yapıyı bozmadan, uygulanacak projeye sıcak baktıklarını, Ovacık halkının beklentisinin de bu olduğunu ifade eden Başkanın endişesi, giderek artan iklim değişikliğinin, gelecekte Munzur Suyunun üzerindeki etkileri oldu. Bir başka projeyle il merkezine alınacak içme suyu projesine de karşı olmadığını, “alınacak içme suyunun, şimdilerde, Munzur Suyu üzerinde etkisi görülmese de giderek artan iklim değişiklikleri sonucu, giderek kuraklığın arttığı bir elli yıl sonrası beni endişelendiriyor. Korkutuyor” dedi.
      Ovacık Halkı ile görüştüm. Konuştum. İldeki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile de görüştüm. Dünyadan, ülkenin her yanından ziyaretçisi olan ziyaretçisi her yıl katlanarak artan ilgi odağı olan MUNZUR GÖZELERİNDE, ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak, rahat ettirecek, güzel izlenimlerle ayrılmasını sağlayacak düzenlemelerin mutlak yapılmasını istediler. 
    Görüşüp konuştuklarımın, ortak düşüncesi, kutsal mekânın, doğal yapısını bozmadan,  kutsal mekâna yakışır şekilde ziyaretçilerini, misafirlerini, en iyi şekilde ağırlayacak ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesi oldu.
    İncelediğim proje, ihtiyaç duyulan güzel bir proje. Projeye göre girişteki eskimiş bina kaldırılacak. Girişteki alana park yasağı getirilerek alan ağaçlandırılacak. Yeşillendirilecektir. Girişte patila gibi satış yapanlar, oradan kaldırılacak, suyun karşı yakasında inşa edilecek sıralı barakalardan yapılacak satış yerlerine nakledileceklerdir. Yörenin ürünlerini, ihtiyaç duyulan ürünleri, pazarlayan düzenli çevreyi kirletmeyecek, kötü bir görüntü oluşturmayacak bir Pazar yeri oluşturulacaktır. Bu kutsal mekânın doğal yapısını bozmadan uygun bir yerde yapılacaktır. 
    Projeye göre suyun karşı yakasında, gözelerin suyuna, uzak bir mekânında atıkları, şimdiki gibi suya akıtmadan, karıştırmadan, fosseptik bir kuyuda ıslah edilecek, şekilde modern tuvaletler, inşa edilecektir.
     Gözelerden uzakta, bir alanda aynı şekilde doğal yapıya, çevreye zarar vermeyecek şekilde ihtiyaç duyulan bir oto park yapılacaktır.
     Daha önceden yapılmış olan, sağlık açısından pek sağlıklı olmayan beton masalar kaldırılarak, daha sağlıklı, daha kullanılışlı, güzel görünümlü ahşaptan masalar yapılacaktır.
    Projede, kutsal mekânın doğal yapısına zarar vermeyen, çevre kirliliği yapmayan, bir kurban kesim yeri yapılacaktır. Atıklar, çevre kirliliğine yol açmayacak fosseptik kuyularda zararsız hale getirilecektir.
    Projede yapılması planlanan çocuk parkı ile antik tiyatro gösteri alanı da diğerleri gibi gözelerin doğal yapısını gölgelemeden, gözelere biraz uzakta inşa edilecek. 
   Ziyaretçiler için önemli ölçüde ihtiyaç duyulan restoran, lokantada, aynı şekilde doğal yapıya zarar vermeyecek, çevre kirliliğine yol açmayacak bir alanda, kurallara uygun yapılacaktır.
   Projede, uzak illerden, ülkelerden gelip, kutsal mekânda bir gece konaklayıp, Kutsal mekânın, kutsiyetini gecenin sessizliğinde yaşamak, daha yakınlaşan, daha parlak gözüken yıldızları, yakından seyretmek isteyen ziyaretçiler için yine önemli bir olan ihtiyaç olan KONAKLAMA TESİSİ, Projede, önemli bir yer almaktadır. Belediye Başkanının, konaklama tesisinin, ilçe merkezinde yapılması isteğine ben karşı çıkmış, geceyi kutsal mekânda, geçirmenin daha anlamlı daha önemli olduğunu ifade etmiştim. Kutsal mekâna, yakın köyde kurulacak bir konaklama tesisi önemli bir ihtiyacı karşılamış olacaktır.
   Munzur Vadisi’nde yapılmak istenilen HES’lere, barajlara karşı, yıllardır hukuki mücadele veren, Baro Başkanı avukat Barış YILDIRIM Beyi aradım, Munzur Vadisi, doğa konusunda oldukça duyarlı olan, hassasiyet gösteren avukat Bey, Munzur Gözeleri içinde aynı duyarlılıktaydı. “Orası bizim kutsalımızdır. Tarih boyunca kaldığı gibi doğal haliyle kalmasını istiyoruz. Biz o mekânın doğal dokusuna dokunmadan yapılacak iyileştirmelere karşı değiliz. Her yıl giderek artan ziyaretçisi karşısında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak, rahat etmelerini sağlayacak düzenlemelere karşı değiliz. Biz, kutsal mekâna yakışmayan düzenlemelere karşıyız. Projede öngörülen tesislerin, lokantaların kurban kesim yerlerinin, oto parkın, tuvaletlerin, pazarlama yerlerinin, kutsal mekânın dışında uzakta, çevreyi kirletmeden yapılmasını, kirliliğe yol açan atıkların, suya karışmasının önlenmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Kutsal mekânın mesire piknik alanı olarak kullanılmasına karşıyız. İçki, içilecekse, piknik yapılacaksa kutsal mekândan uzak, yapılacak lokantada, piknik mesire alanlarında yapılmasını, içilmesini istiyoruz. Biz, DERSİM Halkının, DERSİM Coğrafyasının, zenginliği, simgesi olan MUNZUR Milli Parkı’nın, Munzur Gözelerinin, doğal dokusunun bozulmadan korunmasını istiyoruz” dedi.
    HACI BEKTAŞ VELİYİ, mekânında ziyaret etmiş bir okurumla, gözelerde yapılmak istenilen projeyi konuştuk. “Hocam, bu proje mutlak hayata geçirilmeli, gözeler, içinde bulunduğu sahipsiz halinden kurtarılmalıdır. Özellikle yaz mevsiminde ziyaretçilerin yoğunlaştığı günlerde kutsal mekâna yakışmayan görüntüler, kirlilikler, gören herkesi üzmektedir. Bütün Ovacık Halkı, oraya el atılmasını, o mekâna yakışır düzenlemelerin yapılmasını istemektedirler. Yapılacak düzenlemeler kutsal mekânın kutsiyetine gölge düşürmez. Aksine kutsiyetine saygınlık kazandırır. HACI BEKTAŞ VELİYİ, ziyarete gittim. O kadar güzel çevre düzenlemeleri, tesisler yapılmış ki, giden ziyaretçiler, oldukça rahat etmekte hiçbir eksiklikle sorunla karşılaşmamaktadırlar. Bu düzenlemeler, o kutsal mekânın kutsallığını gölgelememiş, aksine, kutsallığını artıran ilgi odağı yapan bir düzenleme olmuş. Dünyada, ülkede büyük bir ilgi odağı olan kutsalımız, Munzur Gözelerinde de neden yapılmasın. Kayak merkezi için yapılan tesisler, Ovacık ilçemizi ilgi odağı yapmış. Kış mevsiminde hafta sonları ilçe şenlenmekte kayak tesisleri ziyaretçileriyle, kayak kaymak için gelenlerle dolup taşmaktadır. Projenin gerçeklemesi ile Munzur Gözeleri de aynı ilgiyi aynı yoğunluğu görecektir” dedi.
   Bu önemli projenin, hazırlanmasında, gerekli ödeneğin çıkarılmasında FIRAT KALKINMA AJANSININ yanında, Sayın Valimizin de büyük payının olduğunu, hatta mimarı, olduğunu belirtmekten geçemeyeceğim.
Fikri TAŞ

Bu yazı toplam 1392 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim