• BIST 118.399
 • Altın 396,721
 • Dolar 6,8544
 • Euro 7,7918
 • Tunceli 19 °C
 • Elazığ 18 °C
 • Erzincan 16 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 20 °C
 • Malatya 23 °C

HIZIR KÜLTÜR GÜNÜ

Fikri TAŞ

Tunceli Belediyesinin, HIZIR AYI etkinlikleri kapsamında düzenlediği HIZIR KÜLTÜR GÜNÜ İl Kültür Müdürlüğünün salonunda yapıldı.

    Düzenlenen etkinliğe, beklenenden çok büyük ilgi olacak ki, arabayı park edecek yer bulamadığımız gibi, etkinliği izlemek için gelenlerin salonda yer bulamadıklarından geri gittiklerini gördük.

    Salon tıka basa dolmuştu. Oturacak yer bulamadığımız gibi ayakta bile izlemek için yer bulmak mümkün değildi. Halimizi gören genç bir izleyici kalkarak yerini bize verince ancak izlemek için bir yer bulabilmiştik.

   Sunuculuğu, şimdilerde Elazığ’a taşınmış, Üniversitemizin eski çalışanı usta sunucu KAYAHAN yapıyordu.

   Açılışı, ilk konuşmayı yapan Sayın Valimiz, Alevi kardeşlerim diye başladığı konuşmasında, “HIZIR Ayı Alevi inancında kutsal bir aydır. İbadet ederler. Oruç tutarlar. Biz de inançlara saygımızın gereği bu ayın kutsallığını sizlerle, Tunceli halkı ile paylaşmak istedik. Adım OSMAN, Sünniyim. Alevi Halkını seviyorum. İnançlarına saygı duyuyorum. Birlik beraberlik içinde olmamızı istiyorum. Gayemiz, birlikte olmak, Tunceli’nin sorunlarını çözmek, sorunları çözüm makamlarına anlatmaktır. Alevilik, sevgiyi, saygıyı öne çıkaran bir inançtır. İnsanlardır. Onun için Aleviliği Alevileri seviyoruz. Dışarıda var olan algıya, ön yargıya hayır diyoruz. Cem Evi ile dayanışma içindeyiz. Cem Evinin emrindeyiz. Olağanüstü yönetim koşullarında, yıkıcı değil koruyucu olduk” diyen Sayın Valimiz sıcak, yapıcı, birleştirici mesajlar verdi. Salonu dolduranlara teşekkür ederek, “Ayaklarınıza sağlık” dedi.

   Samsun Üniversitesi’nden davet edilmiş iki akademisyeni konuşmacı olarak tanıtan Üniversitemizin Rektörü, “Alevi inancının Tunceli’den Türkiye’nin tüm coğrafyasına yayıldığını bildiklerini söyleyerek, Alevi inancında özel bir yeri olan HIZIR inancına saygı duyduklarını, değer verdiklerini ifade ettiler.

    Davetli akademisyenlerden Profesör KUTMAN Hoca, hayatında 3 yerin farklılığını gördüğünü bunlardan birinin de Tunceli olduğunu söyleyerek “Aleviliğin İslam’ın dışında olmadığını, Peygamber neslinden olmayan pirlerin şeytan olduğunu, gülün dikenini değil. Goncasını görmeliyiz” dedi.

   İbrahim Gül adlı akademisyen, HIZIR inancının, Arapçada müşkülatları çözen anlamına geldiğini, bin bir adının olduğunu söyleyerek, şeriatın, HIZIRA hakikatin sırlarını verdiğini, şeriatın, İslam dinin temel hükümleri olduğunu, şeriat ne buyurursa o haktır” dedi.

    TRT Sanatçısı Cengiz ÖZKAN, HIZIR Ayının kutsiyetini sazıyla, sözüyle dile getiren, etkinliğe anlam kazandıran, parçaları ile büyük alkış aldı. Kendisine verilen bir istekle  “DERSİM DÖRT DAĞ İÇİNDE” parçasını söylediğinde salondan daha büyük coşku ve alkış aldı. İsteği Sayın Valimizin yaptığı tahminimde yanılmamıştım. İstek Sayın Valimizden gitmişti. Geçmişte bir başka etkinlikte DERSİM DÖRT DAĞ İÇİNDE söylendiğinde Sayın Valimizin eşlik ettiğini görmüştüm. Sorduğumda, babasının bu türküyü sevdiğini, kendi sinin de sevdiğini söylemişti.

    Düzenlenen etkinlik çıkışta, davetlilere, verilen ikramla sona ermişti.

   +  +  +

   TEŞEKKÜR

    Cem Evi için bu köşe dile getirdiğim, sorunlarının çözümü, gerekli yardımın yapılması için aynı zamanda Belediye Başkan vekili olan Sayın Valimize çağrıda bulunmuştum. Sayın Valimiz, etkinlikte yaptığı konuşmada, cem evi ile dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler. Bu ifade Cem Evinin sorunlarını çözeceklerini gerekli yardımı yapacaklarının bir ifadesi olmalı. Kendilerine gösterdikleri bu duyarlılık için teşekkür ediyorum.

    Aynı şekilde bu köşede dile getirdiğim, Ovacık kayak tesislerindeki eksiklerin giderilmesi içinde Sayın Valimiz duyarlılık göstermiş. Tesisin önemli bir eksikliğini giderecek 50 adet kayak takımının alınmasını emretmiş. Tesisin daha büyük bir eksiği olan teleferik sorunun unda, yine Sayın Valimizin desteği ile çözüleceğine inanıyoruz.

   Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

   +   +  +

    VERİLMİŞ SÖZ

   Bu yazıyı yazarken, çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden ihraç edilmiş bir öğretmen geldi. Elinde Savcılıktan alınmış sabıka kaydını göstererek, “Bak hocam hiçbir suçumun olmadığı devletin en yetkili makamının, adalet yetkilisinin verdiği belgede yazılı. Buna rağmen en ağır ceza verilerek mesleğimizden ihraç edildik. Bu nasıl bir çelişkidir. Bu ne büyük bir haksızlıktır. Öğretmenler açığa alınıp iade edildiğinde, iade edilmemizde büyük payı olan Sayın Valimize, teşekkür etmek için gitmiştik. Bize, bir daha bunların yaşanmayacağını, bittiği sözünü vermişti.

   Bunu Sayın Valimize hatırlatmak mümkün mü” dedi.

  “Mümkündür” dedim.

+ + +

  ERCAN TOPAÇ, iyi ki doğdun. Sana bir ömür boyu sağlıklı mutlu yıllar, diliyorum.

  Öpüyorum. Seni.

   Fikri TAŞ

 

Bu yazı toplam 1220 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim