• BIST 117.741
 • Altın 399,581
 • Dolar 6,8518
 • Euro 7,8316
 • Tunceli 31 °C
 • Elazığ 29 °C
 • Erzincan 26 °C
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 23 °C
 • İzmir 26 °C
 • Malatya 31 °C

HASTANEMİZDE

Fikri TAŞ

   İnsanları yakalandıkları hastalıklardan, koruyan, tedavi eden, şifa veren, yaşamın, sağlığın, bekçileridir hastaneler.
    Günümüz dünyasında, insan yaşamında, önemli bir yeri olan, en önemli, en öncelikli, en büyük kurumdur.
   İnsan yaşamı, insan sağlığı, onlarsız sürdürülemeyecek, korunamayacak kadar, önemli kurumlardırlar.
    İstisnasız hemen herkesin yolunun düştüğü, misafir olduğu tanıdık bir yüzdür hastaneler.
  Hastaneler, bir ülkenin üniversiteleri, eğitim kurumları kadar, yaygın kurumlarıdır. Donanımı, hizmet üretimi, o ülkenin eğitim seviyesinin, kalkınma seviyesinin, sağlıktaki başarısının, göstergesidir.
  Ülkemizde, özel hastanelerin açılmasına izin verilmesiyle, sağlık bakanlığının, reformcu, yenilikçi açılımları, yatırımları, sonrası, hizmet kalitesi, artarak, yaygınlaşarak sürdü.
    İlimizin tek hastanesi, Devlet Hastanesi, yakın tarihte, şehrin ortası sayılacak çok geniş bir alana kuruldu. Eski, hastane, her gün giderek artan talebi karşılayamayacak kadar küçüktü. İhtiyacı karşılayacak, donanımlı bir hastaneye ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaç yeni kurulan hastaneyle büyük ölçüde giderilmiş oldu.
   Yeni hastanenin kurulduğu yer, giderek geniş bir alana yayılan, şehrin hemen, hemen ortası sayılan oldukça isabetli, ulaşıma uygun bir yere kuruldu. TOKİ müteahhidi, tarafından inşa edilen hastanenin, sağlıklı bir zemine inşa edilmediği, sağlıklı bir zemin için gerekli olan ön çalışmanın yeterince yapılmadığı, inşaat zemini için gerekli olan malzemenin yeterince kullanılmadığı, iddiaları, söylentileri, bu önemli, hayati kurumun, yapısına, gölge düşürdü.
   Geniş bir alan üzerine kurulu hastanemizin, şimdilik yeterli olan oto parkının yanında çevresini sarmış yeşil alanın, bir sağlık kurumuna, bir hastaneye yakışır büyüklükte olması ayrı bir güzellik, farklılıktır.
   Yeni hastane binasının, yeni malzemelerle döşenmesinin yanında, daha önce hastanede bulunmayan o nedenle hastaların il dışına sevk edilmesine yol açan, tomografi, Emar, daha ismini bilmediğim modern yeni sağlık cihazlarıyla, her branştan doktorlarla donatılması, hastanemize, sağlıklı bir yüz kazandırdığı gibi ilgi çeken, güven duyulan bir sağlık kurumu yapmıştır.
   Daha önceleri yaşanan eksikliklerden dolayı başka illere zorunlu olarak yapılan hasta sevkiyatı,  yeni hastanemizle, büyük ölçüde durdurulmuş. Yaşanan çile büyük ölçüde giderilmiştir.
   Hastanemizde gerçekleşen bütün bu hizmetlerde hastane yönetiminin, çalışanlarının önemli, büyük payı olmuştur. Hastane Genel Sekreterinin, hastanenin ihtiyaçlarının temini için Ankara, Tunceli arası sürekli gidip gelmesi, taleplerini bakanlığa iletmesi, paylaşması, ihtiyaç duyulan sağlık cihazlarının, doktorların, getirilmesini, temin edilmesini sağlamıştır.
    Hastanenin sorunlarının çözümünde, Valilik Makamının, Sayın Valimizin de aynı şekilde payı, desteği, olmuştur.
    Duyduğum rahatsızlık üzerine Hastanemizin kardiyoloji doktorundan randevu aldım. Muayene sonucu, kardiyolog Doktor Özkan YAVÇİN Bey, kalpte ritim bozukluğu olduğunu, onu gidermek içinde yatıracaklarını söylediler. Yattım. Verilen ilaçlar, bağlanan cihazlar, sonunda ritim bozukluğunun giderildiğini, kalp atışlarının normale döndüğü, söylenerek, bir günlük yatış sonrası taburcu edildim.
   Kaldığım bir günde hastanede kurulu düzeni gördüm. Kardiyolog Doktor Özkan YAVÇİN Beyin, tek doktor olarak yaşanan yoğunluğa rağmen görevini bir doktor gibi eksiksiz yaptığını, hastaları ile hoş sohbet yakınlık kurmasa da hastalarını, halkın deyimi ile başından savmadığını, gözünün, kulağının, hastalarının üzerinde olduğunu gördüm. Sağlık çalışanlarının, beyaz önlüklü hemşirelerin, staj gören sağlık okulu öğrencilerin, sağlık melekleri gibi görevlerini eksiksiz yaptıklarını, hastalarla, yakından kurdukları diyalogları gördüm.
   Sağlık kurumlarında, Hastanelerde, en çok yapılması istenilen temizlik hizmetinin eksiksiz yapıldığını gördüm.
   Yıldızlı otel odaları gibi lüks, sağlık cihazları ile donatılmış, televizyonlu, lavabolu, banyolu tuvaletli, şehrin manzarasını seyrettikleri odalarında yatan hastaların rahatlıklarını gördüm.
    Hastanenin en önemli birimi can damarı, sayılan laboratuarların, 24 saat aralıksız modern teknik cihazlarla hizmet verdiğini gördüm.
    ACİL SERVİSİN, geçmiş yıllara oranla farkını gördüm. Hafta sonuydu. Hakkâri Yüksekova’dan gelmiş, uzman Doktor, SİNEM Hanımla birlikte dört doktorun hizmet verdiklerini, hastaları başlarından savmadıklarını, yapılması gerekli müdahalelerden, kaçınmadıklarını, hastaları sürekli gözetim altında tuttuklarını gördüm.
   Bütün gözlediklerimde, gördüklerimde büyük payı olan Sayın Hastanenin Genel Sekreterine, yöneticilerine, hekimlerine, bütün çalışanlarına, bakanlık düzeyinde alımlarda, desteklerde, payı olan Sayın Valimize, görevlerinin hakkını verdikleri için hepsine,
  Tebrikler.
  
  Fikri TAŞ
  

 

Bu yazı toplam 1319 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim