• BIST 117.741
 • Altın 399,372
 • Dolar 6,8565
 • Euro 7,8136
 • Tunceli 23 °C
 • Elazığ 22 °C
 • Erzincan 21 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Malatya 28 °C

FESTİVAL HAZIRLIKLARI

Fikri TAŞ

  Hanımla birlikte, bağdaki güllerin etrafındaki otları temizlemiş, köklerini çapalamış, akşam saatlerinde dönmüştük.
  Şehre girişte, büyük beton köprünün çıkışındaki gülleri gören hanım, “bak bunların, belediyenin o kadar çalışanı var. Bu güllere, gerekli olan bakımı yaptırmıyorlar. Burası şehrin girişi, şehre gelen herkes bu gülleri görmeden geçmez. İlgililer buraya önem vermelidirler” dedi.
   “Haklısın hanım. Burası göz önünde olan bir yer. Buranın bakımı parklarda olduğu gibi her zaman ihmal edilmeden yapılmalıdır” dedim.
   Evimiz SEYİT RIZA PARKININ civarında, parkın yanından geçerken, trafik sıkışıklığı, parkın çevresini saran park edilmiş otomobiller, hanımın dikkatini çekmişti. “Yeni belediye, sokakları tertemiz etti. Her halde güzel şeyler yapacaklar. Buradaki sıkışıklığı nasıl görmüyorlar” dedi.
   Güldüm. “Senin haberin yok. Ama bu sıkışıklığın giderilmesi için ne kadar çok çaba sarf ettim. Her fırsatta, her yerde dile getirdim. Belediye başkan vekili Sayın Valimize de konuyu götürdüm. Belediye Başkan, yardımcısı, Sayın Vali Yardımcısına da götürdüm. Dilekçe ver dediler. Dilekçe verdim. Dilekçede, şehir merkezinde nefes alınacak, oturulacak, şehrin güzelliğinin seyredileceği tek yerdir. Çocukların oyun parkı oradadır. Etrafını saran park edilmiş araçlarla parka giriş adeta engellendiği gibi, çevresindeki yoğun trafik insanların can güvenliğini tehdit eder boyutlardadır. Orası şehrin turistik mekânıdır. Devlet katındaki misafirlerin ağırlandığı otel oradadır. Güvenlik için, trafik kazalarını engellemek için oraya park yasağı konulmalıdır” dedim. “Yok dediler. Resmi bir yazı ile ret cevabı verdiler.”
   Bu yazıyı yazarken, belediye başkanlığı özel kaleminden aradılar. ŞAROĞLU Otelde MUNZUR DOĞA FESTİVALİ İÇİN toplantı düzenlenmiştir. “Sizin de katılmanızı istiyoruz” dediler.
Belediye Başkan Vekili Sayın Valimizin başkanlığında düzenlenen toplantıya, belediye başkan yardımcısı, aynı zamanda vali yardımcısı, emniyet Müdürü, Üniversitenin rektör yardımcısı, Çemişgezek belediye başkanı ildeki bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kurum müdürleri katılmıştı.
   Toplantının açılışını yapan Sayın Valimiz, “bu yıl yapılacak festivalin, kültürlü Tunceli Halkının kültürle doğa ile buluşacağı ilimizi tanıtıcı katılımlı büyük bir festival, hatta uluslararası festivale dönüşecek bir festival olması için hep birlikte çalışacağız. Önerilerinizi, yapılmasını istediklerinizi, en iyilerini, en yararlı olanlarını, seçeceğiz. Belediye Başkanlığı olarak festivalin ilimizi tanıtan büyük bir etkinlik olması için gerekeni yapacağız. Festival harcamalarında kullanmak üzere belediye bütçesinden ayırdığımız bir miktar paranın yanında, Kültür Bakanlığının da gerekli desteği sağlayacağı bir bütçemiz olacaktır. Belediye bütçesinden yapacağımız harcamalar hizmet üretmek, önemli projeleri hayata geçirilmesi için olacaktır. Harcamalar yasalar çerçevesinde yapılacaktır. Keyfi, kanunsuz harcamalara izin verilmeyecektir” dedi.

Kaymak, ilimizde işsizliğin büyük boyutlarda olduğunu, sokakta karşılaştığı vatandaşların öncelikli sorunu ve talebi olduğunu gördüğünü, bu sorununda, barışın huzurun sağlanması ile çözüleceğine inandığını ifade ederek, Festivalin barış kardeşlik getirmesi dileğinde bulundu.
    Toplantıya katılan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kurum yöneticileri, söz alarak festivalde yapılmasını istediklerini, uygun gördüklerini, öneri olarak
dile getirdiler.
   MUNZUR DOĞA KÜLTÜR FESTİVALİNİN, amacına uygun, doğayı, kültürü, içeren Munzur Çayını, vadisini, bütünüyle DERSİM Doğasını, barındırdığı endemik bitki türleriyle birlikte tanıtıcı bir festival olması katılımcıların ortak isteği paylaşımı oldu.   
    Festivali renklendirecek, sanatçıların getirilmesi, sanatsal etkinliklere, resim karikatür, tiyatro gösterilerine ağırlık verilmesi,
   Ünlü futbolcuların getirilerek futbol müsabakalarının düzenlenmesi, maraton, ses, benzeri yarışmaların yapılması,
   Kutsal inanç mekânlarının ziyareti tanıtımı için seferlerin düzenlenmesi,
    Mahalli yöresel ürünlerin, yemeklerin, tanıtılmasının yapılması,
    Gelecek misafirlerin konaklaması için gerekli hazırlıkların yapılması,
    SEYİT RIZA PARKI ile yer altı çarsının üstüne kurulacak sinevizyon gösterilerinin, festival süresince yapılması,
    Çocuklar için sirk gösterilerinin yapılacağı, bir LUNAPARKIN kurulması, gösteriler yapması için çağrılması,   
    Festival etkinliklerinin yapılacağı alanların araç trafiğine kapatılması,
     Esnaf denetimlerinin yapılması,
     Toplantıya katılanların önerileri ortaklaşa paylaşımları oldu.
     Sayın Belediye Başkanı, festivalin amacına uygun en iyi şekilde yapılması, Tunceli’nin en iyi şekilde tanıtılması için belediye, Valilik olarak üstlerine düşenleri yapacaklarını, ifade ettiler. 

Fikri TAŞ
     
 
  

   
   
   
    

Bu yazı toplam 1438 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim