• BIST 114.809
  • Altın 397,185
  • Dolar 6,8596
  • Euro 7,7623
  • Tunceli 26 °C
  • Elazığ 25 °C
  • Erzincan 26 °C
  • Ankara 25 °C
  • İstanbul 25 °C
  • İzmir 29 °C
  • Malatya 30 °C

EDEBİYAT CEPHESİ

Mehmet PEKDÜZ

     Ulusal Kanal'da Sadık Albayrak'ın hazırlayıp sunduğu ‘Edebiyat Cephesi’ beğenerek izlediğim bir programdır. Üç tanınmış tiyatro sanatçısı ile birlikte 2014 yılını şiir okuyarak, şiirlerin estetik değeri üzerinde durarak, değerli şairlerimizi anarak karşıladılar. Bu türden değişik sanatsal değeri yüksek programlar ilgimizi arttırıyor, izlerken ekran başında boşuna vakit öldürmediğimizi düşünüyoruz. 

     Programdaki tiyatro sanatçılarını ilk kez ekrandan izliyorum. Mehmet Esatoğlu, İbrahim Karamehmet ve Hale Üstün. Sadık Albayrak ise edebiyat dergilerinden tanıdığım bir eleştirmen yazar. Bu dergilerde güzel yazılarını okuduğumu anımsıyorum. Bir süredir Ulusal Kanal'da ‘’Edebiyat Cephesi’’ programını yönetiyor. Her hafta ilginç konularla ekranda edebiyatı sevdirmeye çalışıyor.

     Mehmet Esatoğlu Asım Bezirci'yi ve Can Yücel'i anlatmakla söze başladı. Asım Bezirci'yi anlatırken edebiyat dünyasında hak ettiği yere oturttu. Can Yücel'den de güzel ve insanı canevinden vuran bir şiir okuyarak ilgiyi arttırdı. Mehmet Esatoğlu'nun şiir okurkenki vurgusu ve anlatımı Can Yücel'i daha çok sevdirdi. Şiir tutkunları için izlerken düşündüren, insanın içinde fırtınalar yaratan bir güzellikte okundu şiirler. Şiirin çok daha güzel okunabileceğini bu sanatçıların okuyuşundan, vurgusundan ve ses tonundan anladık.

     İbrahim Karamehmet’de o tok sesiyle şiir severlere şiirin nasıl okunabileceğini göstermeye devam etti. Şairler hakkında kısa, tanıtıcı bilgiler verdikten sonra okuyordu şiiri. Melih Cevdet Anday'dan güzel ve çarpıcı bir şiir de okudu. O şiiri dinlerken dünyayı zıtlarıyla birlikte bir bütün olarak tanıyorsunuz.

     İbrahim Karamehmet bir de A. Kadir'den bir şiir okudu. Okuduğu '' Cibali '' şiiri tütünde çalışan kadın işçileri anlatıyordu. Tütünde çalışan kadınlar aklımıza geliyor, şimdi özelleştirilen ‘’Cibali Tekel Tütün Fabrikası’’ aklımızdan çıkmıyor. İnsanların ekmek parası kazandığı bu fabrika şimdi bir üniversiteye verilmiş. İnsan düşünüyor: o üniversitede okuyan gençlerin kaçı A. Kadir'in şiirlerini okuyor? İnsan olumlu yanıt vermek istiyor ama ne yazık ki çoğu öğrenci şiirin ve sanatın dışında yaşıyor diye yanıtlayabiliriz. Şiirsiz yaşayan bir genç, kalpsiz yaşayan bir insan gibi duygusuz ve umarsızdır.

         

 Daha sonra sıra Hale Üstün'ün şiir okumalarına geldi. Tek kelimeyle olağanüstüydü. Vurgulamalar, tonlamalar, elini, kolunu ve mimiklerini kullanışı; müzikteki notaların alçalıp yükselmesi gibi bir harikaydı. Enver Gökçe'den '' Kirtim Kirt '' şiirini öyle güzel okudu ki anlatamam. Hasan Hüseyin'in '' Bak Şu Bebelerin Güzelliğine '' şiirini de bugünkü toplumsal durumla ilgi kurup hem okudu, hem yorumladı. Hale Üstün'ün Gezi Direnişi'nde de kalabalıklara şiirler okuduğu biliniyor. Yani bu üç tiyatro sanatçısının okuduğu şiirler ‘’yürü diyen, koş diyen, öfkelenin diyen’’ kavga şiirleri.

      Bu program bizlere, Türk Şiiri'nin dünya şiiriyle boy ölçüşebilecek güzellikte olduğunu gösterdi. Şiir biraz da yoğunlaştırılmış duygudur. Bizim toplumcu şairlerimiz bu yoğunlaştırılmış duyguyu çok etkili bir şekilde verebilmişlerdir. Bu şairlerimizi okuduğumuzda, duyarlılığımız daha da artacak; toplumsal durumumuzu anlamamızı kolaylaştıracaktır.

      Toplumumuz on yıllardır şiirsiz kaldı; şiirsiz bir toplum duygu yoksunudur, kaba saba, diken çalılar gibi yırtıcıdır. İncelikler ancak şiirle yakalanabilir. Türkiye bu konuda çok verimlidir, dört bir yanından şairler fışkırmıştır.  Önemli şairlerimizin birçoğu toplumsal içerikli şiirler yazmıştır. Bu şiirler okunduğunda bakış açımızı ve ufkumuzu genişletecek derinliktedir. Bu ve buna benzer programların şiire olan ilgiyi arttıracağını düşünüyorum. Hele güzel okuyan birinden dinlediğinizde insan canlanıyor, uyuşukluktan kurtuluyor, kendine geliyor. Sorun bu zaten: kendimize gelmek, uyanık olmak ya da kendimiz olmaktan çıkmak.

     2014 yılının şiirin coşkusunun arttığı, ince duyguların insanı sardığı bir yıl olması dileğiyle sanatçılar programı bitirdiler.

Bu yazı toplam 2218 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim