• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 29 °C
 • Elazığ 28 °C
 • Erzincan 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 30 °C
 • Malatya 31 °C

DERSİMSPOR HEP "BERABER" NEREYE GİDİYOR

Kenan Kandil

Dersimspor’un 14.01.2018 tarihinde GMH Hankendispor maçı “Dersimspor bir, bir hep beraber mutsuz oldular” başlık yazımdan sonra, 21.01.2018 tarihinde Pazar günü oynanan 1920 Maraşspor karşılaşmasının başlığı olarak “Dersimspor hep bereber nereye gidiyor” başlığını seçtim.

Aslında Dersimspor, 1920 Maraşspor başlığı için yazılacak çok başlık vardı. Bunlardan Kaleciler gollere geçit vermedi, günün yıldızları kalecilerdi, Dersimspor ilk yarıda zorla aldığı 3 puanı, 1920 Maraşspor’a 2 puan olarak geri verdi. Şeklinde dünkü maçı uyan başlıkların satır başlarıydı.

Müsabaka öncesi yağan kar sahaya kapatmış, maç saati öncesi karlar pist alanına sürülmek suretiyle temizlenmişti. Koşu pistinin karlarla kapatılması üzerine Atletizm antrenörü Murat Sağıroğlu’ndan büyük tepki gelmiş, ve bu duruma isyan etmiş, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Tunceli Atatürk stadyumu saha temizlenmiş ve koşu pistine dökülmüş buradan yine sesleniyoruz lanet olsun sizlere spor anlayışınız sadece futbolsa ve trilyonları harcamaksa bizde sizlerle mücadele etmesek namerdiz en başta da gençlik spor personelini kınıyoruz ilgisiz kalmalarından” şeklinde tepki göstermişti.

Atletizm Antrenörü Murat Sağıroğlu’nu bu duruma gelmesinin en büyük nedeni, önümüzdeki günlerde yapılacak Türkiye Atletizm müsabakaları sebebiyle koşu pistinde hazırlanacak tek yerin karlarla kapatılmasıydı.

Bu anlayışa sahip Tunceli spor il müdürlüğünün tutumunu bakıldığında sporu sadece futbol maçlarında ibaret olarak görmesidir. Atletizm antrenörü Murat Sağıroğlu’nun haklı isyanına destek veriyorum.

TRİBÜNDE YAŞANANLAR

Dersim Atatürk stadyumuna saat 12:30 geldiğimde stadyum etrafında kimselerin olmadığı ve taraftarların herhangi bir hazırlık yapmaması dikkatimi çekenler arasındaydı. Saat 13:00 itibarıyla taraftarlar stadyuma gelerek tribünlerdeki yerini almaya başladılar. Maç saatine doğru Bine yakın taraftar tribündeki yerini aldı. Bu oran geçmiş maçlara oranla düşük kalan bir orandı. Bunun nedeni ise Üniversitede okuyan öğrencilerin ara dönem nedeniyle tatilde olmaları, diğer bir neden ise okulların tatile girmesi nedeniyle öğrencilerin köylerine ve şehir dışına çıkmalarıydı.

Tribünlerde maçın ilk yarısında büyük tezahürat şeklinde değil, düşük yapılan bir tezahürat vardı. Bu nedenle ilk yarıda tribünlerde herhangi bir heyecan yoktu.

Maçın ikinci yarısında taraftarlar güçlü bir şekilde tezahürat yaparak takımı ateşlediler. Yapılan bu tezahürat karşısında takım coşarak oynamış, ancak 1920 Maraşspor kalecisi Kazım Kaan Kozak’ı aşamamıştı.

Tribünlerde 1920 Maraşspor’un oyunu yavaşlatmaya yönelik sakatlanma bahanelerini taraftarlardan tepki almıştı. Tribünlerde hakeme yönelik olarak küçük çaplı tepkiler oldu. Bunun dışında kayda değer herhangi bir olay yaşanmadı.

SAHA İÇİNDE YAŞANANLAR

Maçın ilk yarısında Dersimspor etkili futbol oynamasına rağmen aradığı golü bir türlü bulamadı. Futbolcular maçın ilk yarısında birbirlerine centilmence davranarak futbol oynadı. Bu nedenle maçın ilk yarısı sakin geçmişti.

Maçın ikinci yarısında Dersimspor taraftarında güçlü desteğini arkasını alarak maça suratlı başladı, atak üstüne, atak geliştirdiyse de aradığı golü bir türlü bulamadı.

1920 Maraşspor 0 -0 lık skoru korumak ve ani kontratakla golünü bularak maçı almaya yönelik bir oyun kurmuştu. Bu oyun Dersimspor 01.10.2017 tarihinde oynadığı “1920 Maraşspor’un öncelikli amacı beraberlik, sonraki amacı ise bir gol atıp maça yatarak galibiyet almaya yönelik bir düşünceyle sahaya çıkmışlardı. Ama bu düşünceyle hareket eden 1920 Maraşspor kurmuş olduğu bu tuzağa kendisi düşmüştü.“ 1 - 0 yenildiği maçın benzeriydi. Oyunu yavaşlatmaya yönelik sakatlık bahaneleri hem tribünde tepki almış, hem de sahada futbolcular arasında gerginlik çıkmasına neden olmuştu. Bu duruma orta hakem kayıtsız kalmayarak 1920 Maraşspor futbolcularına sarı kart göstererek cezalandırmıştı.

Dersimspor ikinci yarı üstün oynamasın rağmen, 1920 Maraşspor kalecisi Kazım Kaan Kozak’ı aşamaması nedeniyle beraberliğe razı olmak zorunda kalmıştı.

Futbolcular arasında zaman, zaman çıkan gerginliğe 1920 Maraşspor yedek kulübesinde bulunan teknik heyetten kendi futbolcularına müdahalesine Dersimspor tribünlerinde alkışlı destek gelmişti. Bu durum gelebilecek gerginlikleri de önlemişti.

Yaşanan bu olaylar dışında, başka herhangi bir gerginlik yaşanmayarak tamamlandı.

MAÇA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİM

Maçın başından sonuna kadar Dersimspor’un üstünlüğü vardı, tüm bunlara rağmen aradığı golü bulamamıştı. Bu durum takımın ligin ilk yarısında oynadığı ilk iki maçta attığı 5 gole karşılık hiç gol yemeyerek 6 puan toplaması, ligin ikinci yarısında oynadığı ilk iki maçta attığı 1 gole karşılık, kalesinde 1 gol görmüş, topladığı 2 puanla, 4 puan kaybederek ciddi tehlike sinyalleri vermiştir.

Dersimspor aradığı golü bulamamasında en büyük neden olarak hava toplarına hakim kaleci Kazım Kaan’ın üzerine hava toplarıyla gol aranması yenilginin büyük nedenleri arasındaydı. Kaleci Kazım Kaan Dersimspor’un havadan gelen şutlarını rahatlıkla kontrol altına alarak galibiyete izin vermemişti.

Dersimspor yakaldığı 15 in üstünü bulan duran toptan sonuç almaması takımın en büyük eksiklerindendi. Dersimspor serbest atışları 98 sırt formalı Okan Destegül’e attırmaması teknik heyetin eksikleridir. Oysa geçen GMH Hankendispor maçında yazımla bu duruma dikkat çekmiş olmama rağmen, bu uyarılarım dikkate alınmamıştır. Nitekim Okan Destegül ile ilgili gerekli açıklamayı GMH Hankendispor maçından sonra yazmış, şu ifadelerimde yer vermiştim, “Bu maçta gördüğüm bir diğer eksiklik ise, takımın çok sayıda yakaladığı serbest atışı değerlendirmemesi ve Okan Destegül’e kullandırılmamasıydı. Oysa Okan Destegül ligin ilk devresinde Dumlupınarspor müsabakası ile İnönü Üniversitesi spor müsabakalarında ceza sahası dışında kullandığı iki serbest atıştan takımını mağlubiyetlerden kurtarmıştı.” Şeklinde dikkat çekmiştim.

Dersimspor bir diğer eksiliği ise aradığı golcüyü ara transfer döneminde bulamamasıydı. 1920 Maraşspor maçında çok sayıda yakaladığı karambol pozisyonlarını değerlendirmemesi forvet sorununu tekrar gündeme getirmiştir.

1920 Maraşspor maçı da göstermiştir ki, Dersimspor’dan Can Göksuzoğlu’nun takımdan gitmesiyle kanat sorunu büyük ölçüde hissetmeye devam etmesidir. Bu sorun giderilmediği takdirde önümüzdeki günlerde ciddi tehlikeler Dersimspor’u beklediğidir.

Dersimspor kalecisi Evren kritik pozisyonlarda gole izin vermeyerek, maçın kahramanı oldu.

HAKEMLERE YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİM

Hakemler bu maçta ciddi hatalar yapmadılar. 1920 Maraşspor futbolcularının zaman kazanmaya yönelik davranışlarına müsamaha göstermeyerek yerinde sarı kartlar gösterip, oyunun temposunu düşürmediler.

Maçın 4. Dakikasında Dersimspor’dan 7 sırt formalı Özgür Dükme’nin ciddi şekilde sakatlanmasında oyunu devam ettirmesi büyük hataydı. Nitekim Özgür Dükme tedavisini ceza saha dışında yaparak devam ettirmişti.

Maçın 40. Dakikasında Dersimspor 44 sırt formalı Burkay Ahmet Yazıcı’nın sakatlanmasına uyarı vermesi hataydı. Nitekim galip gelmek isteyen ve zamana en büyük ihtiyacı olan Dersimspor takımıydı.

Hakemler kart öncesi futbolcuları uyarmış, ardından kartları göstermesi yerinde bir karardı. Maç boyunca hakemler vermiş olduğu kritik kararlarda ciddi oranda tartışmalar yaşanmamıştır.

Hakemlerin biri dışında ofsayt kararları yerindeydi.

TAKIM KADROLARI

DERSİMSPOR : Evren Çokgez, Can Özgür, B.Ahmet Yazıcı, Fuat Onur, M.Şirin Soydan, Mehmet Güler, Özgür Dükme, Cengiz Çoban, Alp Ertunga Çakıroğlu, Batuhan Altay, Ulaç Çağlayan

1920 MARAŞSPOR : Kazım Kaan Kozak, Melik Sermet Kayaş, Serhat Aydın, Yusuf İslam Toy, Öner Yüzer, Ferhat Oğuz, Mehmet Cengiz Yılmaz, İbrahim Kubilay Taş, Hanefi Armut, Bahtiyar Dolma, Burak Şamil

HAKEMLER : Salih Soydan, Temel Yazıcı, Ragıp Canar, Hakkı Şen

GÖZLEMCİ : Ekrem Sönmez

Maça hakemin başlama düdüğüyle oyuna Dersimspor başladı.

Maçın ilk atağı 7 Sırt formalı Özgür Dükme’in atağında geldi, bu ataktan sonuç alınmadı.

Maçın 6. Dakikasında Dersimspor 8 sırt formalı Mehmet Güler’in kullandığı serbest atıştan sonuç alamadı.

Maçın 11 dakikasında Hakem 26 sırt formalı kaptan Fuat Onur’u kendisine yönelik itirazı nedeniyle uyardı.

Maçın 11. Dakikasında 1920 Maraşspor 8 sırt formalı Ferhat Oğuzla korner atışı kullandı topla buluşan 10 sırt formalı Mehmet Cengiz Yılmaz sert vurdu top kale direğinin yanında dışarı çıktı.

Maçın 13. Dakikasında Dersimspor’dan 2 sırt formalı Can Özgür aldığı topla ceza sahası dışında sert vurdu, top direğin üstünde dışarı çıktı.

Maçın 15. Dakikasında 1920 Maraşspor geliştirdiği üst, üste ataklardan sonuç alamadı.

Maçın 18. Dakikasında 1920 Maraşspor 6 sırt formalı Yusuf İslam Toy sarı kart gördü.

Maçın 20. Dakikasında Dersimspor üst,üste kazandığı korner atışlarından ileri uç oyuncuları yararlanamadığından dolayı sonuç alamadı.

Maçın 28. Dakikasında 1920 Maraşspor defansı 7 sırt formalı Özgür Dükme’nin geliştirdiği atağı korner yaparak engelledi. Korner atışından yararlanılmadı.

Maçın 30. Dakikasında Dersimspor defansının Kaleci Evren’e geri pası kısa düşmesi kalecinin zamanında çıkmasıyla yüzde, yüzlük gole izin vermedi.

Maçın 31. Dakikasında 1920 Maraşspor’dan 2 sırt formalı Melik Sermet Kayaş sarı kart gördü.

Maçın 33. Dakikasında 1920 Maraşspor defansı 7 sırt formalı Özgür Dükme’nin geliştirdiği atağını önleyerek gole izin vermedi.

Maçın 37. Dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakta topla buluşan 7 sırt formalı Özgür Dükme topu ortaladı 10 sırt formalı Alp Ertunga kafayla vurdu, 1920 Maraşspor defansının müdahalesiyle korner oldu. Kullanılan korner atışın sonuç alınmadı.

Maçın 39. Dakikasında Dersimspor 8 sırt formalı Mehmet Güler’le serbest atış kullandı, kullanılan serbest defansa çarparak korner oldu. Kullanılan korner atışın sonuç alınmadı.

Maçın 44 dakikasında 44 sırt formalı Burkay Ahmet Yazıcı sarı kart gördü.

İlk yarıda uzatma dakikalarında sonuç alamayınca 0 - 0 lık skorla tamamlandı.

Maça hakemin başlama düdüğüyle oyuna 1920 Maraşspor başladı.

Maçın 45. Dakikasında Dersimspor defansının yapmış olduğu ciddi hatayı 7 sırt formalı takım kaptını Öner Yüzer yararlanamadı.

Maçın 46. Dakikasında Dersimspor’dan 10 sırt formalı Alp Ertunga ile 11 sırt formalı Batuhan Alpay paslaşmasıyla en son Batuhan vurdu top kaleciden dönerek kornerle sonuçlandı. Korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 48. Dakikasında Dersismspor kalesi ciddi tehlike yaşadı.

Maçın 49. Dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakta ortalanan 26 sırt formalı Fuat Onur vurdu, topu kaleci Kazım Kaan aynı güzellikte çıkardı.

Maçın 50. Dakikasında Dersimspor’un geliştirdiği atak Kaleci Kazım Kaan gole izin vermedi.

Maçın 52. Dakikasında Ceza sahası içinde topla buluşan 7 sırt formalı Özgür Dükme sert vurdu, Kaleci Kazım Kaan gole izin vermedi.

Maçın 54. Dakikasında Dersimspor 7 sırt formalı Özgür Dükme’nin ayağında serbest atış kazandı, kullanılan serbest atış kaleci Kazım Kaan’dan geri dönerek kornerle sonuçlandı. Üst, üste kazanılan korner atışlarında sonuç yok.

Maçın 56. Dakikasında Dersimspor 7 sırt formalı Özgür Dükme’nin ayağında serbest atış kullandı. Top defanstan döndü. Sonuç yok.

Maçın 58. Dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakta ortalanan topa 10 sırt formalı Alp Ertunga kafa vurdu, topu aynı güzellikte Kaleci Kazım Kaan kurtardı.

Maçın 62. Dakikasında Dersimspor müsait gollük pozisyondan yararlanmadı.

Maçın 63. Dakikasında 26 sırt formalı takım kaptanı Fuat Onur sarı kart gördü.

Maçın 63. Dakikasında 1920 Maraşspor kazandığı serbest atıştan sonuç alamadı.

Maçın 64. Dakikasında Dersimspor 7 sırt formalı Özgür Dükme’yle serbest atış kullandı. Kullanılan serbest atıştan sonuç alınmadı.

Maçın 66. Dakikasında oyuna 98 sırt formalı Okan Destegül girdi.

Maçın 69. Dakikasında 2 sırt formalı Can Özgür çıktı, yerine 89 sırt formalı Özenç Albayrak girdi.

Maçın 76. Dakikasında 1920 Maraşspor’dan 14 sırt formalı İbrahim Kubilay Taş sarı kart gördü.

Maçın 78. Dakikasında Dersimspor kalecisi Evren 1920 Maraşspor’un yüzde, yüzlük gol pozisyonuna izin vermemesi harikaydı.

Maçın 80. Dakikası 98 sırt formalı Okan Destegül’ün müsait pozisyonda uzaktan vurduğu şut kaleci Kazım Kaan’ın müdahalesiyle kornere çıktı. Üst, üste kazanılan korner atışlarından sonuç alınmadı.

Maçın 82. Dakikasında Dersimspor üst, üste kazandığı kornerlerden sonuç alamadı.

Maçın 87. Dakikasında 1920 Maraşspor’un geliştirdiği atağında vurulan topu kaleci Evren çelmesiyle kornerle sonuçlandı. Kornerden sonuç yok.

Maçın 89. Dakikasında 1920 Maraşspor kalecisi Kazım Kaan zaman kazanmaya yönelik davranışından dolayı sarı kart gördü.

Maçın 90. Dakikasında 6 sırt formalı Yusuf İslam Toy çıktı, yerine 11 sırt formalı Ertuğrul Kesmepalıdı.

Maçın uzatılan 6 dakikalık bölümünde Dersimspor’un tek kale oynamasına rağmen geliştirdiği ataklardan sonuç alamadı.

Hakem uzatmalarından da sonuç alamayınca maçı başladığı gibi 0 – 0 lık skorla berabere bitiren düdüğü çaldı.

Dersimspor aldığı 2. Beraberlikle “DERSİMSPOR HEP "BERABER" NEREYE GİDİYOR” ucu açık bilinmeyene doğru gidiyor.

KENAN KANDİL

Bu yazı toplam 1233 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim