• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 17 °C
 • Elazığ 17 °C
 • Erzincan 13 °C
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Malatya 20 °C

DERSİMSPOR BİR - BİR HEP BERABER MUTSUZ OLDULAR.

Kenan Kandil

Devre arası teknik direktör Güllü’nün istifa edip ayrılmasıyla birlikte çoğu futbolcusuyla yollarını ayıran Dersimspor, yeni kadrosuyla çıktığı ilk maçta bekleneni veremedi.

Dersimspor maçını izlemek ve değerlendirmelerde bulunmak için, İstanbul’dan Elazığ’a gelerek, Dersim’den gelen Dersimspor Kızıl Şahinler taraftarlarıyla buluşarak maçın oynanacağı Elazığ Gençlik Merkezi sahasına gittik.

Elazığ GMH Hankendispor ile Yolspor’un maçları Elazığ Gençlik Merkezi sahasında oynanan bir yerdi. Elazığ Gençlik Merkezi sahası kale arkasında soyunma odaları olan, biri kapalı tribün olmak üzere, karşı tarafı yükseklerde toprak alan olan, herkesin gidip, izleyecekleri açık bir yerdir

TRİBÜNDE YAŞANANLAR

Dersimspor taraftarları Saat 13:00 itibarıyla kapalı tribünlerde yerine alırken, GMH Hankendispor taraftarları da Dersimspor taraftarlarının olduğu yan bölüme gelerek yerini aldılar. Taraftarlar arasında az sayıda polis vardı.

Maçın başladığı ilk dakikalara kadar Dersimspor taraftarı olarak 70 ile 100 arası GMH Hankendispor’un ise 50, 60 civarı bir taraftar grubu vardı. Maçın ilerleyen saatlerine doğru bu sayı Dersimspor’un 150, 200 arası, GMH Hankendispor’un ise 100, 150 taraftara ulaşmıştı.

Tribünlerde yerini alan Dersimspor taraftarları sahada bulunan takımları lehinde tezahüratlar yaparken, GMH Hankendispor lehinde tezahürat yapan taraftar grubu yoktu. Tribünlerde sadece Dersimspor sesleri yükseldi.

Maç boyunca taraftarlar arasında iç içe olmasına rağmen herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Ancak Dersimspor maçı berabere devam ederken maçın sonlarına doğru GMH Hankendispor’lu bir futbolcunun zaman kazanmaya yönelik olarak sakatlık bahanesi Dersimspor tribünlerinde yüksek oranda tepki almış futbolcuya yönelik sert bir şekilde tepki gösterilmişti.

Rakip futbolcunun yaptığı bu hareket yanlış olmakla birlikte, Dersimspor taraftarlarının aşırıya varacak derecede tepki göstermesi bir o kadar yanlıştı. Tüm bunlara rağmen Dersimspor taraftarlarıyla,  Elazığı’lı taraftarlarla arasında gerginlik olmaması örnek alınacak davranışlardan biriydi. Bundan dolayı Elazığ taraftarlarının kutluyor ve tebrik ediyorum.

Elazığlı taraftarlar kendince hakemlerin vermiş olduğu yanlış kararlara yönelik büyük tepkileri vardı. Ancak Hakemler yerinde isabetli kararlar vermişti. Gösterilen tepkiler hakemleri etki altına almak için yapılan davranışlardı.

SAHADA YAŞANANLAR

Saha içinde maç boyunca Dersimspor 3. Dakikada attığı ve 86. Dakikada yediği gole kadar her hangi büyük bir olumsuzluk yaşanmamıştı. Dersimspor 86. Dakikada yediği beraberlik golüne rağmen oyunda kopmayarak ikinci golü bulmak için yoğun çaba sarf etmesine rağmen aradığı golü bulamadı. Ancak GMH Hankendispor futbolcularının oyunu yavaşlatmaya yönelik davranışlarına, Dersimspor’lu futbolcularından büyük tepki gelmiş, bu tepkiler gerginliğe dönüşerek maç bittikten sonrada devam etmişti.

Saha içinde gördüğüm top, toplayıcılarının olmaması dikkatimi çekenler arasındaydı. Bunu sahanın küçük olmasından dolayıdır diye değerlendirdim.

MAÇA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİM

Dersimspor maça başlarken yeni formalarla değil, eski futbolcularının isminin yazılı olduğu formalarla sahaya çıkmıştı. Buda Dersimspor camiasına yakışmamıştı.

Öncelikle belirteyim ki GMH Hankendispor devre arası önemli 9 futbolcusunu kaybetmiş, yep yeni kadrosuyla maça çıkmıştı. Takım 1. Amatör küme takımı gibi oynadı.

Derismspor ligin ilk devresinde, ilk teknik direktörü Birol Berkem’le başlayan ve Bülent Güllü’yle devam eden yüksek tempolu güzel oyunu, Yeni teknik direktör Özgür Vurur’la düşük tempolu oyuna dönüşmüştü. Bu maçta gördüğüm 7 sırt formalı Özgür Dükme ile takımdan ayrılan Can Göksuzoğlu ikilisinin hızlı ve suratlı yüksek tempolu oyunu, bu maçta arandı.

Dersimspor Can Göksuzoğlu’nu aratmayacak kalitedeki oyuncuyu bularak kanat sorununu bir an önce çözmelidir.

Bu maçta gördüğüm başka bir eksiklik ise, Dersimspor’un iyi bir kamp dönemi geçirmediğiydi. Dersimspor iyi bir kamp dönemi geçirmiş olsaydı, yakaladığı pozisyonlarının çoğunu gole çevirir, maçı farklı bir skorla kazanırdı.

Bu maçta gördüğüm bir diğer eksiklik ise, takımın çok sayıda yakaladığı serbest atışı değerlendirmemesi ve Okan Destegül’e kullandırılmamasıydı. Oysa Okan Destegül ligin ilk devresinde Dumlupınarspor müsabakası ile İnönü Üniversitesi spor müsabakalarında ceza sahası dışında kullandığı iki serbest atıştan takımını mağlubiyetlerden kurtarmıştı.

Dersimspor duran toplar konusunda iyi çalıştığı takdirde, duran toplardan golleri bulacağında eminim. Tekinik heyetin bu eksikliği mutlak suretle gidermelidir.

Yeni transferler 89 sırt formalı Özenç Albayrak ile 10 sırt formalı Ulaç Çağlayan’ın teknik ve fizik gücünün yüksek olduğu ancak kiloları hareketini yavaşlattığını gözlemledim.

Yeni transfer 4 sırt formalı Alp Ertunga Çakıroğlu pres yönü yüksek olması olumlu yönlerinde biriydi. Ertunga oynadığı ilk maçta takımla uyum sorunu yaşadı, beklenen pasları alamadığından, gollerini atamadı.

Maçın 23. Dakikasında 89 sırt formalı Özenç Albayrak’ın orta sahada topu rakibe kaptırması, Dersimspor kalesinde tehlike yarattı.

Maçın 33. Dakikasında GMH Hankendispor’lu 5 sırt formalı Abdullatif Çelik geliştirdiği atakta Dersimspor defansının “bir an için ofsayt diye durakladığı” arkasına pas diye atıp, kendi topuna koşması Dersimspor defansının en önemli hatalarından biriydi.

Maçın 39. Dakikasında 5 sırt formalı M. Şirin Soydan’ın orta sahada top kaybı, Dersimspor kalesinde tehlike yaratmasına neden oldu.

Maçın 54. Dakikasında GMH Hankendispor’un ani geliştirdiği kontratağı kaleci Evren’in ceza sahası dışına kadar zamanında çıkmasıyla gole izin vermedi.

Kaleci Evren’in zamanında yerinde müdahalesi olumluydu.

Dersimspor takımının ilk devre maçlarında yenilgilerinin en büyük nedeni orta sahada kaybedilen toplardan olmuştu. Özellikle teknik heyetin orta saha konusunda ciddi bir şekilde eğilmesi gerekmektedir.

HAKEMLERE YÖNELİK DEĞERLENDİRMELERİM

Hakemler saha içi ve saha dışı tribünlerinin etkisi altında kalmadan karar verdiler. Sarı kartlar yerinde bir karardı. Dersimspor attığı goller açık bir şekilde ofsayttı. GMH Hankendispor Ceza sahası içinde yaşananlar penaltı olup olmadığını net görmediğimde değerlendiremiyorum.

TAKIM KADROLARI

GMH HANKENDİSPOR: M.Aziz Adıyaman, Ahmet Canpolat, Ö.Faruk Çiftçioğlu, Telha Üstandağ, Şehmuz Kaya, Abullatif Çelik, Ahmet Mesut, Mazlum Daşlık, Mustafa Seval, Turan Ateş, Eray Tizik

DERSİMSPOR: Evren Çokgez, Can Özgür, B.Ahmet Yazıcı, Fuat Onur, M.Şirin Soydan, Mehmet Güler, Özgür Dükme, Cengiz Çoban, Alp Ertunga Çakıroğlu, Özenç Albayrak, Ulaç Çağlayan

Şeklinde kadrolarla sahaya çıktılar

HAKEMLER: Esad Sadık Demirtaş, Burak Kızılırmak, Hasan Gök Tolga Akköse

GÖZLEMCİ: Fahri Aksoy.

Maça hakemin başlama düdüğüyle oyuna GMH Hankendispor başladı.

Maçın 3. dakikasında Dersismspor geliştirdiği atakta topla buluşan 7 sırt formalı Özgür Dükme ceza alanı içinde sert vurdu topu ağlarla buluşturdu 0 - 1

Maçın 10. dakikasına gelinceye kadar etkili olmayan ataklar vardı.

Maçın 11. dakikasında Dersimspor 8 sırt formalı Mehmet Güler geliştirdiği topu GMH Hankendispor ceza alanına etkili pas olarak gönderdi ancak ileri uç oyuncular bun pas dan yararlanamadı.

Maçın 15. dakikasında GMH Hankendispor’dan 13 sırt formalı Ateş sarı kart gördü.

Maçın 15. dakikasında Dersimspor ceza sahası dışında 89 sırt formalı Özenç Albayrak serbest atış kullandı, bu atıştan yararlanmadı.

Maçın 17. dakikasında Dersimspor kapalı tribünlerin olduğu yerden 5 sırt formalı M.Şirin Soydan GMH Hankendispor ceza alanına girerek ortaladı, topla buluşan 7 sırt formalı Özgür Dükme güzel kafa çıktı top direğin üstünde az farkla dışarı çıktı.

Maçın 19. dakikasında Dersimspor 10 sırt formalı Ulaç Çağlayan geliştirdiği atakta pasını vermeyince gollük bir pozisyondan yararlanılmadı.

Maçın 21. dakikasında Dersimspor 10 sırt formalı Ulaç Çağlayan ile geliştirdiği atak kornerle sonuçlandı. Korneri 7 sırt formalı Özgür Dükme kullandı topa kafayla çıkan 20 sırt formalı Cengiz Çoban’ın topu az farkla kale direğinin üstünde dışarı çıktı.

Maçın 25. dakikasında GMH Hankendispor geliştirdiği atak defansın müdahalesiyle kornerle sonuçlandı. Kullanılan korner atışından sonu dakikasında ç alınmadı.

Maçın 27. dakikasında 89 sırt formalı Özenç Albayark ile 4 sırt formalı Alp Tunga birlikte geliştirdiği defansın müdahalesiyle korner oldu. 7 sırt formalı Özgür Dükme’nin kullandığı korner atışından sonuç yok.

Maçın 29. dakikasında GMH Hankendispor geliştirdiği atakla topla buluşan 5 sırt formalı Abdullatif Çelik,   Dersimspor ceza sahasına girdi, defansın müdahalesiyle kornerle sonuçlandı. Kornerden sonuç yok.

Maçın 31. dakikasında GMH Hankendispor geliştirdiği atakla topla buluşan 5 sırt formalı Abdullatif Çelik uzaktan sert vurdu, top dışarı çıktı.

Maçın 33. dakikasında GMH Hankendispor’lu 5 sırt formalı Abdullatif Çelik geliştirdiği atakta Dersimspor defansının “bir an için ofsayt diye durakladığı” arkasına pas diye atıp, kendi topuna koşması Dersimspor defansının en önemli hatalarından biriydi. Topu ortalayan Abdullatif, 13 sırt formalı Turan Çiftçi topa kafa çıktı, top az farklı kale direğinin üstünde dışarı çıktı.

Maçın 38. dakikasında Dersimspor ceza sahası dışında kazandığı serbest atışı 89 sırt formalı Özenç Albayrak kullandı, sert vurdu kaleci M.Aziz’de kaldı.

Maçın 42. dakikasında Dersimspor ceza sahası dışında kazandığı serbest atışı 7 sırt formalı Özgür Dükme kullandı. Sonuç yok.

44. dakikasında Dersimspor 7 sırt formalı Özgür Dükme korner atışı kaleci M.Aziz’de kaldı.

Maçın İlk yarı uzatma dakikalarında sonuç çıkmayınca 0 - 1 lik skorla Dersimspor lehinde tamamlandı..

Maça hakemin başlama düdüğüyle oyuna Dersimspor başladı.

Maçın 45. dakikasında Dersimspor’dan 7 sırt formalı Özgür Dükme ceza sahası dışında sert vurdu top top kaleci M.Aziz’de kaldı.

Maçın 49. dakikasında Dersimspor 7 sırt formalı Özgür Dükme ile serbest atışı kullandı kaleci top defansdan döndü. Sonuç yok.

Maçın 54. Dakikasında GMH Hankendispor’un ani geliştirdiği kontratağı kaleci Evren’in ceza sahası dışına kadar zamanında çıkmasıyla gole izin vermedi.

Maçın 61. dakikasında Dersimspor 4 sırt formalı Alp Ertunga’nın atağında topu 89 sırt formalı Özenç Albayrak’a aktardı. Ertunga sert vurduğu top, kale direğinin yanında dışarı çıktı.

Maçın 63. dakikasında Dersimspor 98 sırt formasıyla üst,üste kazandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 65. dakikasında GMH Hankendispor 5 sırt formalı Abdullatif Çelik’le korner atışı kullandı. Sonuç yok.

Maçın 69. dakikasında Dersimspor 44 sırt formalı B.Ahhmet Yazıcı ile 7 sırt formalı Özgür Dükme paslaşmasıyla, en son topla buluşan 7 sırt formalı Özgür Dükme ceza sahası dışında sert vurdu. Top kaleci M.Aziz’de kaldı.

Maçın 78. dakikasında Dersimspor’dan 89 sırt formalı Özenç’in kullandığı serbest atıştan 11 sırt formalı Batuhan Altay yararlanmadı.

Maçın 79. dakikasında Dersimspor’da 10 sırt formalı Ulaç Çağlayan sarı kart gördü.

Maçın 82. dakikasında Dersimspor geliştirdiği atakla topla buluşan 2 sırt formalı Can Özgür uzaktan sert vurdu kale direğinin yanında dışarı çıktı.

Maçın 86. dakikasında GMH Hankendispor 5 sırt formalı Abdullatif’in attığı golle beraberliği yakaladı. Durum 1 - 1 oldu.

Bu golden sonra Dersimspor, üst, üste geliştirdiği atağa rağmen aradığı golü bulamadı.

Maçın uzatma dakikalarında sonuç alınmayınca maçı 1 - 1 beraberlikle bitirdi.

SONUÇ OLARAK DERSİMSPOR BOL POZİSYONLU MAÇTA, GOLLÜK YOKSULLUKLAR YAŞADI

KENAN KANDİL

Bu yazı toplam 1203 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim