• BIST 114.809
 • Altın 397,008
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7636
 • Tunceli 30 °C
 • Elazığ 32 °C
 • Erzincan 29 °C
 • Ankara 31 °C
 • İstanbul 27 °C
 • İzmir 32 °C
 • Malatya 35 °C

DERSİMLİLERİN VERGİSİ KİMİN UMRUNDA?

Ergüder ÖNER

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dersim vergi borçlarını ödemede yine Türkiye genelinde ilklerde yer aldı. Geçtiğimiz günlerde resmi makamların açıklamalarına göre, Dersim vergi borçlarını ödemede Kocaeli’nin ardından ikinci sırada yer aldı. Tahakkuk eden vergileri ödemede Kocaeli yüzde 88.8 oranıyla Türkiye genelinde birinci olurken, yüzde 87,5  oranında da Dersim ikinci sırada yer aldı.

Son yıllarda bu tablo hemen hemen tekrarlanmakta. Yani Dersimliler vergilerini eksiksiz bir şekilde ödemekte. Bunu neden yapıp, yapmadıklarını düşünürken aklıma yine 1938 öncesi Dersim’le ilgili hazırlanan raporlar geldi. 1938 öncesi hazırlanan tüm raporlarda, kararlarda özellikle;

*Dersimlilerin devlete vergi ödemedikleri,

*Dersimlilerin askerlik görevini yapmadıkları belirtilmektedir. Başka bir deyişle; bunları yine getirmedikleri için de tüm Dersimliler suçlu ve devlete karşı bir suç oluşturdukları gerekçesiyle, cezalandırılmalarının mubah ve şart olduğu yazılmış ve de uygulamaya konulmuştur.

1938 katliamında gerekçe gösterilen önemli konuların başında vergilerini ödemedikleri, askerlik görevini yerine getirmedikleri iddiaları da diğer iddialar gibi tamamen yalandır. Resmi makamların, katliama gerekçe gösterdikleri bu yalanlar sudan bahane gerekçelerdir.

1938 öncesi Dersimliler vergilerini ödemiyorlardı; iddiası gerçekten de çok çirkin bir yalandır. Katliam öncesi Türkiye’nin sosyo-ekonomik durumu ayrıntılı bir şekilde incelendiğinde bu yalanlar daha bariz bir şekilde görülür. O tarihlerde Dersim’de hangi ekonomik ve ticari faaliyet vardı da Dersimliler vergilerini ödemediler?

Hiçbir ekonomik üretimin olmadığı, kendi geçimlerini dahi karşılayamayan bir topluma neden vergi vermiyorsun demek kadar gülünç bir şey olamaz.

1938 katliamına gerekçe gösterilen “Dersimliler askerlik görevini yapmıyorlar” iddiası da yine tamamen bir yalandır. Resmi otoritenin iddia ettiği bu yalanı yine resmi otoritenin kendi kayıtları çürütmektedir. Resmi kayıtlara göre, Cumhuriyet öncesi Çanakkale savaşlarında şehit olan Dersimlilerin sayısı 77’dir. Askerlikten kaçtığı iddia edilen bir toplum nasıl 77 şehit vermiş?

Kurtuluş Savaşında şehit olan Dersimlilerin sayısını belirtmeye gerek yok. Afyon Kocatepe’de ölen Dersimlilerin mezarları halen orada duruyor.

Dersimliler sadece vergilerini değil, vatandaşlık görevlerini de her türlü haksızlıklara karşın yerine getiren bir toplum. Hiçbir Dersimlinin elektrik, su ve benzeri borcu yoktur. Kaçak olarak bunları kullanmaz. Buna rağmen devlet nezdinde “ötekiler” olarak görülmüş ve değerlendirilmiştir.

Vergisini eksiksiz olarak ödeyen Dersimliler bu görevlerinin karşılığını almışlar mıdır? Almışlardır diyen vicdan sahibi bir kişi olamaz. Çünkü alamamışlardır.

2015 bütçesinde yine aslan payı Diyanet İşleri Başkanlığına ait. Son yıllarda olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın genel bütçeden aldığı pay 12 Bakanlığın bütçesinden fazla.

Diyanete ayrılan bu bütçeden Dersimlilerin ve Dersimliler gibi Alevi inancına sahip vatandaşların aldığı bir pay var mı? Yok. Aldığı bir hizmet var mı? Yok.

Ama Diyanet’te görevli 97 bin din görevlisinin maaşlarında Alevi inancına sahip vatandaşların payı çok. Türkiye’deki Alevi vatandaşların ödediği vergilerle Diyanet’te görevli din görevlilerinin aldığı maaşlarda Alevilerin ödediği vergilerin payı çok. Oranlama yaparsak; en az 15 bin din görevlisinin genel bütçeden aldıkları maaşlarını Aleviler karşılamaktadır.

Yalnız Diyanet değil; tüm kurum ve kuruluşlarda da temsiliyette çok büyük haksızlıklar var. Fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. Yıllardan beri ısrarla sorduğum bir soru var. O sorum şu:

*81 ilin valileri arasında Alevi kökenli bir vali var mıdır?

Tüm bakanlıklarda herhangi bir Alevi bakan var mıdır?

*Bakandan vazgeçtik. Bakanlık müsteşarı, genel müdür var mıdır?

*Hangi ilin emniyet müdürü Alevidir?

Yoktur. Bırakın bunların olmamasını; Ana Muhalefet Genel Başkanı Alevidir diye içine sindiremeyen, yuhatalan zihniyetin hakim olduğu bir toplumda, Dersimlilerin vergi borçlarını ödemede Türkiye ikincisi olmalarının bir anlamı veya iftihar kaynağı olarak gösterilmesinin bir değeri var mı bilemiyorum.

Tek bildiğim Dersimlilerin vergilerini ödemişinin resmi otorite karşısında hiçbir değerinin olmadığıdır.

Ergüder ÖNER

 

Bu yazı toplam 17213 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim