• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831
 • Tunceli 3 °C
 • Elazığ -3 °C
 • Erzincan -5 °C
 • Ankara -2 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 8 °C
 • Malatya 0 °C

Alevilere yasaklanan Siyaset ve Hakem olayı

Erdoğan YALGIN

Örgütlü kurumlar çerçevesinde bir araya gelen Aleviler, kendilerini aktif siyasetten hep uzak tutuyorlar. Bazı kurum yöneticileri ve ihtiyar heyeti konumundakiler, siyasi tartışmaları bir çatışma öznesi olarak algılıyorlar! Öyle ki bazı bölgelerde kurdukları dernek duvarlarına “Burada siyaset yapılmaz! Lütfen siyaset konuşmayalım! Burası bir inanç kurumudur, siyasetin yeri değil! ” benzeri özdeyişler türetip astılar ve bu görüşü halâ dillendiriyorlar, Oysaki bu derneklerde M. Kemal’in portreleri, Türk bayrakları ve benzeri İslami figürleri andıran birçok siyasi içerikli malzeme göze çarpmakta! Bazı Alevi kurumlarında, çaktırmadan devreye konan o “İslami mahalle baskısı”, gençleri siyasetten izole ediyor. Devrimci mücadelede katledilen gençlerin cenazeleri bile Cemevlerinde kabul görmüyor. Tıpkı bazı Camii’lerin imamlarının, Alevi cenazelerini kabul etmedikleri gibi, gayri insani bir duruşun aynısı, bu cephede de uygulamaya konuyor. Bu nasıl bir aymazlık! Nereden, nerelere savrulmuşuz böyle! “Sevgi dini, hümaniter bir inanç, evrensel bir felsefe” ve benzeri slogansal söylemlerin içi bağnaz “yol düşkünlüğü”nün türlü gerekçeleriyle dolduruluyor! Çok yazık!

Peki, Alevi kurumlarında, yolu bilmeyen sözde yöneticiler tarafından yasaklanan siyaset nedir? Günümüzde neye işaret etmektedir? “Siyaset” tanımı, Arapça bir terim olup, en yalın haliyle “Seyis” yani “at bakıcısı, eğiticisi” fiilinden türetilmiştir. Yunan siyasal yaşamında ise “devlet” ve “polis” etkinliğine işaret etmektedir. Siyaseti, bilimsel olarak ele alan ilk düşünür, Yahudi kökenli büyük düşünür Karl Marx (1818-1883)’tır. Siyaset kavramı, aslında en basit haliyle toplumsal sorunları çözmede; “idare etme“ sanatıdır. Devlet işlerini düzenleme, yürütme ustalığıyla yakinen ilgili olan siyaset bilimi, aynı zamanda toplumsal ve bireysel yaşamın da ana eksenini oluşturur. Toplumu ileriye götürmede kullanılan eylem ve yetkinlik aracıdır! Meselâ İslam ülkelerinde halkı yönetmede kullanılan söylemdeki dinsel faktörler, oldukça belirgin olup, toplumun çağdaşlaşmamasında sonuç alıcı olmuştur. Bu alanı en iyi çözümleyenlerden birisi de  Sokrates’in öğrencisi, Yunan filozofu Kritias (Critias)‘dır. MÖ. 404 yıllarında vefat eden Kritias; “din ve ahlak kuralları zeki ve kurnaz yöneticiler tarafından toplumun itaat etmesini sağlamak üzere oluşturulmuşlardır!“ derken, tipik bir siyaset ustalığına işaret etmektedir. Öyle anlaşılıyor ki; Alevi örgütlülüğü açısında da bu görüş, maalesef artık kendisini yaşatma yoluna evrilmiştir. Oysaki Alevi kurumlarında yürütülecek düzeyli tartışmalarla, üyeler arasında interaktif bir gelişimin önü açılacaktır.

Konuya Alevilik açısında baktığımız zaman, “Alevi-lik” kavramının, siyasi tartışmalar sonucunda ortaya çıktığı görülür. Aleviliğin, Antik çağlardan süzülüp geldiği gerçeğini şimdilik bir kenara bırakacak olursak; yine Alevilere siyaseti yasaklayanların sıkça dile getirdikleri gibi Aleviliği, sırf “İslamiyet’in başlangıcıyla” ele aldığımızda;  “Alevilik İslam içi ayrılıklar (haksızlıklar-tartışmalar!) sonucu, Ali taraftarlığı” manasına gelmiyor muydu? Hani 681 yılında Kerbela’da, Hüseyin’e yapılan haksızlık karşısında Aleviler, mazlum Hüseyin’den yana olmamışlar mıydı? Bütün bunlar bir siyasi duruşu ifade etmiyor mu? Peki, madem öyle ise 21.yüzyılda, vücuda getirilen bu Alevi kurumlarında Alevi gençlerine, Alevilere neden siyaset yasaklanıyor? Kurum yöneticileri yada bu kurumlarda geniş bir aileye, delege çoğunluğuna ve hatta maddi güce sahip olanlar tarafından, öğrenmeye açık Alevilere neden siyaset yapmak, güncel sorunları konuşmak-tartışmak yasaklanıyor? Aleviler kendi sorunlarını, kendilerine ait bu kurumlarda konuşmayacaksa, sorunlarının siyasi analizlerini yapıp, çözüm bulmayacaklarsa, Aleviler adına bu işi kimler yada hangi partilerin yapması öngörülüyor?

Demek ki Alevi kurumlarında siyaseti yasaklamak, tıpkı Kritias’ın 2400 yıl önce dediği gibi, bu kurumlarda da bir gerici süreç hedeflenmek isteniyor. Yani Aleviler gibi çağdaş bir toplumda; gerici, ümmete dayalı suskun bir toplum yaratılmak isteniyor! Dahası Alevi toplumunda, haksızlıklara karşı sessiz kalınması, suya-sabuna dokunmadan sadece Kerbelâ kültü etrafında, İmam Hüseyin’e ağlanılması ve ruhen deşarj olunması yeterli görülüyor! Dikkat! Alevi toplumu pasivize ediliyor! Haksızlıklar karşısında kayıtsız-şartsız bir konumda tutulmak isteniyor! Dahası bozuk düzenin gizli bekçileri sıfatıyla yerlerinde oturmaları öngörülüyor. Bu yanlış gidişat, kesinlikle durdurulmalıdır! Aleviler, siyasette aktif yer almalıdırlar. Bugün Alevilerin soykırımcı-katliamlardan geçirilmelerinin nedeni, günümüz koşullarında kendilerine özgü bir siyasi geleneklerinin olmayışındandır. Yazılı tarihte de yer alan ve Alevi Pirlerinin, büyüklerinin sürekli hayıflanarak anlattıkları erken dönem Müslümanları arasında önemli bir olay var.  Hakem olayı!

657 yılında Suriye'de, Fırat boyundaki bugünkü Rakka kentinin doğusunda yer alan Sıffin’de Halife Ali ordusuyla, Şam valisi Muaviye ordusu karşı karşıya gelir. Muaviye ordusu, mızraklarının ucuna Kuran sayfaları taktığı için, İmam Ali taraftarları; Kuran sayfalarına kılıç çekmeyerek, savaştan çekilirler. Yapılan müzakereler sonucunda iki taraftan da seçilecek hakemler tarafından, hilafet sorununun çözülmesi istenir. İmam Ali; daha önce valilik görevinden aldığı Ebu Musa el-eş'ari kendisine hakem tayin eder! Muaviye'nin hakemi ise siyaset erbabı Amr İbn-ül as olur. Hakemler, orduların karşılaştığı alanın ortasında buluşurlar. İmam Ali’nin hakemi; parmağındaki yüzüğü çıkararak,  “bu yüzüğü parmağımdan çıkardığım gibi Halife Ali’yi, halifelikten çıkarıyorum“ demesiyle birlikte, Muaviye‘nin hakemi ise, çıkarılan o yüzüğü alıp kendi parmağına takarak; “senin, Ali’yi halifelikten çıkardığın gibi parmağından çıkardığın şu yüzüğü, ben de parmağıma takarak Muaviye’yi halife tayin ettim!“ diyor. Dolayısıyla Halife Ali’nin halifeliği düşüyor ve Şam valisi Muaviye’nin halifeliği bu iki hakem tarafından, ordular-taraftarlar huzurunda böylece tesçilleniyor. “Sıffin savaşı“ ve akabindeki “Hakem olayı“, tarihsel süreci içinde İslam coğrafyasında İmam Ali ve çocuklarını ve hatta taraftarlarını büyük bir kıyımla karşı karşıya getiriyor. Kim ne derse desin, bu olayda İmam Ali‘nin, siyaset biliminden anlamadığı, kendisini başat bir şekilde açığa çıkarıyor. Son bir hatırlatma daha; Siyaset teriminin kökü olan Siya; “kürekleri tersine kullanarak, deniz ortasındaki sandalı tersine yürütme“ anlamına geliyor. Alevi canlar, “Siya“ yöntemini değil, “siyaset bilimini“ iyi kullanmalıdırlar!

Bu yazı toplam 3996 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 3
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.428) 212 10 48 | Faks : (0.428) 212 36 39 YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Ercan Topaç - 0530 878 47 41 MUHABİRLER Kadir Merkit- 0535 941 63 95 Serhat Ozan Yıldırım- 0534 400 64 66 | Haber Scripti: CM Bilişim