• BIST 1.087
  • Altın 449,770
  • Dolar 6,9493
  • Euro 8,1801
  • Tunceli 23 °C
  • Elazığ 20 °C
  • Erzincan 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 22 °C
  • İzmir 24 °C
  • Malatya 19 °C

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin kazananları belli oldu

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin kazananları belli oldu
3’üncü Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nin kazanları belli oldu.

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) ve Dersim Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği festival, Yılmaz Güney’in sanat anlayışının temeli olan, halktan yana sanat yapan amatör ya da profesyonel tüm sanatçıları, ortak bir platformda buluşturmak ve üretime teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali’nde ödül kazananlar belli oldu. Ödül töreni ise Covid-19 salgını nedeniyle Eylül ayına ertelendi.

Festivalde; Sinema (Kısa Film, Kısa Belgesel, Kısa Senaryo), Öykü, Şiir, Karikatür ve Fotoğraf dallarında olmak üzere beş dalda başvurular kabul edildi.

7 Haziran’da İstanbul’da, 14 Haziran’da ise Dersim’de düzenlenmesi planlanan ödül törenleri Covid-19 salgını nedeniyle Eylül ayına ertelendi.

Festival yönetiminden yapılan açıklamada, etkinlik ve ödül töreni ile ilgili ayrıntılı bilginin önümüzdeki günlerde açıklanacağı ifade edildi.

Ödüller

Festivalde ödül alan isimleri şöyle:

Türkçe Öykü Ödülleri

 

Sitem Şanlı – Kara Göl

Mansiyon: Erol Tanrıbuyurdu – Elli Böcük

Kurmancî Öykü Ödülleri

 

Yılmaz Güney Ödülü: Wê û Wî – Şeref Yedîşgînn

Seçici Kurul Özel Ödülü: Dengê Yasemînê – Ferhadê Mihemed

Mansiyon: Spêle – Alî Bal

Ermenice Öykü Ödülü

 

Seçici Kurul Özel Ödülü: Mandalina Ağaçları – Melis Siropyan

Kirmanckî Öykü Ödülü

 

Seçici Kurul Özel Ödülü: Perrperest – Pasûr Pîa

Türkçe Şiir Ödülleri

 

Yılmaz Güney Ödülü: Sultan Gülsün

Seçici Kurul Özel Ödülü: Ali Karan

Mansiyon: Ercihan Yolcu

Kurmancî Şiir Ödülleri

 

Yılmaz Güney Ödülü: Fatma Dündar ve Mahsûn Reşçelan

Seçici Kurul Özel Ödülü: Abdullah Kurt

Mansiyon: Rawin Sterk Yildiz ve Abdurrahman Kaynar

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali adına Kirmanckî Şiir

 

Mansiyon: Zeynel Abidin Gündüz

Fotoğraf Ödülleri

 

Yılmaz Güney Ödülü: Özge Ergin

Özendirme Ödülü: İlhan Kılınç

Seçici Kurul Ödülü: Nurullah Yılmaz

Mansiyon: Muzaffer Murat İlhan- Ahmet Burak Güralp -Mehmet Veysi Şimşek

Karikatür Ödülleri

 

Yılmaz Güney Onur Ödülleri: Oleksy Kustovsky – Ukrayna

Jitet Kustana – Endonezya

Muammer Olcay – Türkiye

Hasan Ceylan – Türkiye

Doru Axinte – Romanya

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Özel Ödülü

 

Halit Kurtulmuş Aytoslu

Seçici Kurul Özel Ödülü: Mojmir Mihatov – Hırvatistan

Yılmaz Güney Özgürlük Ödülleri

Haydar Bayar – Türkiye (Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi)

Barış İnan – Türkiye (Kocaeli 2 No’lu F Tipi Cezaevi)

 

Genç Çizer Ödülü

Beren Kaya

5cff2a67-bf33-45c8-9f5e-7b909557e242-vert.jpg

Bu haber toplam 5859 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim