• BIST 1.110
 • Altın 455,741
 • Dolar 7,2791
 • Euro 8,5375
 • Tunceli 25 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Erzincan 22 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 28 °C
 • Malatya 26 °C

Türkiye saati ile 19:00'a kadar ambargoludur

Türkiye saati ile 19:00'a kadar ambargoludur
BM Genel Sekreteri Ban: Daha iyi bir dünya sözü verdiğimiz milyarlarca insanı yarı yolda bırakamayız

BM Enformasyon Merkezi, Ankara, 16 Mart – Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin herkes için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla 2000 yılında belirlediği Bin Yıl Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için önümüzde sadece 5 yıl kaldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da bugün New York’ta açıkladığı “Sözümüzü Tutalım” başlıklı rapor ile küresel alanda 2015 yılına kadar atılması gereken adımları kamuoyu ile paylaştı.

“Daha iyi bir dünya sözü verdiğimiz milyarlarca insanı yarı yolda bırakamayız” diyen Ban Eylül ayında dünya liderlerinin katılımıyla New York’ta yapılacak toplantının büyük önemi taşıdığını vurguladı.

New York’ta 20-22 Eylül’de düzenlenecek Bin Yıl Kalkınma Hedefleri zirvesinde ele alınacak konular açısından bir rehber özelliği taşıyan raporda, başarı için izlenmesi gereken yollar, karşılaşılması muhtemel sorunlar ve fırsatlara yer veriliyor. Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılabilmesi için öncelikli olarak atılması gereken adımlar da raporda açıklanıyor. Ayrıca, Nisan, Haziran ve Eylül aylarında Bin Yıl Kalkınma Hedefleri ile ilgili ilave detaylı istatistiki bilgi ve önerileri içeren raporların da yayınlanması bekleniyor. 

Ban raporda yoksulluk, açlık, salgın hastalıklar, anne ve çocuk ölümleri gibi insanlığın ana sorunlarıyla mücadelede 2015 yılında kadar önemli ilerleme sağlanmasını amaçlayan Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyulan bilgi ve kaynağa insanlığın sahip olduğunu vurguluyor.

Hedeflere ulaşamamak gibi bir seçenek olmadığını belirten Ban “Başarısızlık demek istikrarsızlık, şiddet, salgın hastalıklar, çevrenin tahrip edilmesi, kontrolsüz nüfus patlaması gibi sorunların” katlanarak yaygınlaşması anlamına geleceği uyarısında bulunuyor.

Net bir resim yok

Raporda, birçok ülkenin aşırı yoksulluk ve açlık ile mücadelede önemli mesafe kat ettiği, temiz içme suyu şebekelerini genişlettiği, okullaşma oranını arttırdığı, çocuk ölümlerini azalttığı belirtiliyor.

Bu başarıların bir kısmının bazı en yoksul ülkelerde elde edilmiş olması, doğru politikalar uygulandığında, doğru yatırımlar yapıldığında uluslararası destekle birlikte Bin Yıl Kalkınma Hedeflerinin ulaşılabilir hedefler olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak, küresel seviyede incelendiğinde elde edilen başarının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği ve ilave önlemler alınmaması halinde birçok ülkenin söz konusu hedeflere ulaşmada oldukça zorlanacağı görülüyor. Durumun en ciddi olduğu bölgeleri ise en az gelişmiş ülkeler, kara ile çevrili kalkınmakta olan ülkeler, kalkınmakta olan küçük ada ülkeleri teşkil ediyor. Diğer bir grubu ise doğal afetlere sık sık maruz kalan ve iç çatışma yaşayan ya da iç çatışmadan yeni yeni çıkmaya çalışan ülkeler oluşturuyor.

Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma konusunda yaşanan sorunlar, söz konusu hedeflerin ulaşılamaz olmasından kaynaklanmıyor. Raporda asıl neden olarak verilen sözlerin tam olarak yerine getirilmemesi, gerekli dikkatin gösterilmemesi ve hesap verebilirlikten uzak olunması gösteriliyor. Söz konusu nedenlerden dolayı maliye, hizmetler sektörü, teknik destek ve ortaklıklar oluşturulması konularında yeterli ilerlemenin sağlanamadığı belirtiliyor. Bunun sonucu olarak yoksul kesimin yaşamında iyileşme sağlanması son derece yavaş oluyor. Son dönemde yaşanan küresel ekonomik kriz ve gıda krizi de ayrıca bugüne kadar elde edilen ilerlemenin bir bölümünü alıp götürmüş bulunuyor.

Çıkarılan dersler

Raporda son on yıl içinde Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma yönünde sürdürülen çabalar sonucu elde edilen tecrübeye de yer veriliyor. Bunların başında ise kalkınma stratejilerinin ulusal unsurlar tarafından sahiplenilmesi geliyor. Politikalarını ulusal kapasitelerini arttırarak uygulamaya koyan ülkelerin daha başarılı oldukları görülüyor. Bu bağlamda, ülkelerin ulusal kalkınma stratejilerinin ve yurtiçi kapasitelerini arttırma  çabalarının uluslararası seviyede daha fazla desteklenmesi gerekiyor.

Ekonomik büyüme, ilerleme sağlanması için tek başına yeterli olmuyor. Kalkınma sürecinin başta yoksulluğu azaltmak olmak üzere Bin Yıl Kalkınma Hedefleri doğrultusunda olması gerekiyor.

Zor elde edilen ilerlemelerin ekonomik şoklar nedeniyle kayba uğrayabileceği belirtilen raporda ülkelerin makroekonomik politikalarını istikrarlı büyüme esasına göre planlamalarının önemine vurgu yapılıyor.

Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması için ulusal ve uluslararası seviyede yeterli, sürekli ve tahmin edilebilir mali destek ve dengeli ve öngörülebilir politikalara ihtiyaç duyulduğu ifade edilen raporda borç yükünün hafifletilmesi, ticaretin ve vergi sisteminin geliştirilmesi, teknoloji ve iklim değişikliğine adaptasyon ve uyum alanlarında güçlü uluslararası yapıların teşkil edilmesi gerektiği belirtiliyor

Verilen sözler yerine getirilmeli

Raporda her ülkenin Bin Yıl Kalkınma Hedeflerine ulaşma çabaları için yeterli kaynağı ayırmasının gerektiği ifade ediliyor ve uluslararası topluluktan da bu çabalara destek amacıyla taahhüt ettiği mali desteği sağlaması isteniyor.

İskoçya’nın Gleneagles şehrinde 2005 yılında yapılan G8 zirvesinde Doğrudan Resmi Yardım (ODA)  kapsamında gelişmekte olan ülkelere yaklaşık günümüz rakamlarıyla 154 milyar ABD Doları verilmesi kararlaştırılmıştı. Raporda, söz konusu taahhüdün yerine getirilmemesi halinde büyük sayılarda insanın ciddi sıkıntılar çekeceği, hatta ölebileceği uyarısında bulunuluyor.

Raporda, Bin Yıl Kalkınma Hedefleri için yeterli mali kaynağın ayrılmasına yönelik olarak hükümetlerce sunulan önerilere de yer veriliyor ve yapılan taahhütlerin 2010 Haziran ayında Kanada’da düzenlenecek G8 ve G20 zirvesine kadar yerine getirilmesi isteniyor.

Söz konusu mali kaynaklara ilave olarak yeni finansal kaynaklar yaratılmasının önemine de raporda yer veriliyor.

Tüm tarafları, hükümetleri, sivil toplum kuruluşlarını, özel sektörü ve yardım kuruluşlarını kaynaklarını en iyi şekilde kullanmaya çağıran raporda, Eylül ayında BM Genel Kurulunda yapılacak üst düzey panelin uluslararası topluluğun 2015’e kadar atacağı adımların belirlenmesinde hayati önem taşıyacağı ifade ediliyor. 

Genel Sekreter Ban raporunda, bugüne kadar sağlanan ilerlemeleri daha da güçlendirmek, aksayan noktaları düzeltmek ve böylelikle herkes için daha iyi bir dünya yaratma amacımıza ulaşabilmek için Eylül ayındaki zirvede herkesin kararlılıkla sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Genel Sekreterin raporuna www.un.org/millenniumgoals adresinden ulaşılabiliniyor.

 
BM Enformasyon Merkezi
Ankara

Bu haber toplam 1786 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim