• BIST 1.127
 • Altın 442,475
 • Dolar 6,9718
 • Euro 8,1794
 • Tunceli 28 °C
 • Elazığ 25 °C
 • Erzincan 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 30 °C
 • Malatya 28 °C

Türk-İş’e genel grev çağrısı

Türk-İş’e genel grev çağrısı
Türk-İş’e bağlı sendikaların Ankara şubelerinin başkan ve yöneticileri, önceki gün akşam Petrol-İş Ankara Şubesi’nde yaptıkları toplantıda, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun “genel grev” kararı alması kararında ortaklaştılar.

Türk-İş’e bağlı sendikaların Ankara şubelerinin başkan ve yöneticileri, önceki gün akşam Petrol-İş Ankara Şubesi’nde yaptıkları toplantıda, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun “genel grev” kararı alması kararında ortaklaştılar.
Alınan kararı, Türk-İş önünde TEKEL işçileri arasında gazetemize değerlendiren Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen, TEKEL işçilerinin yaşadığı sorunun, artık bıçağın kemiğe dayandığı nokta olduğunu söyledi. Özgen, sadece TEKEL işçilerinin ve örgütlü işçilerin değil örgütsüz işçilerin, işsizlerin, bütün ezilenlerin Türk-İş Başkanlar Kurulu’ndan beklentisi olduğunun altını çizerek, 8 gün sonra Başkanlar Kurulu’nun toplanma kararının kendileri açısından önemli olduğunu ifade etti. Özgen, “Şimdi yapılması gereken şudur; buradaki işçilerin, emekçilerin beklentilerine yanıt verecek bir sonuç çıkmalıdır. Türk-İş Başkanlar Kurulu’ndan uyarı grevleri, uyarı eylemleri beklenmektedir. Burada atılan sloganları siz de iyi biliyorsunuz: ‘Türk-İş göreve, genel greve!’ Sorunların çözümü noktasında genel grev beklentisi vardır” diye konuştu. Petrol-İş ve Türk-İş’e bağlı sendikaların Ankara şubeleri olarak da bu beklentide olduklarının altını çizen Özgen, toplantıda da bu beklenti yönünde karar çıktığını söyledi.

RİCACI TÜRK-İŞ İSTEMİYORUZ
Türk-İş’in, “ne pahasına olursa olsun bu ricacı anlayıştan vazgeçmesini” istediklerini belirten Mustafa Özgen, “Bakanların, Başbakan’ın kapısında bekleyerek, onlardan randevu alarak sorunların çözümünü beklemek anlayışından vazgeçmek zorundadır” dedi.
“Türk-İş’in gücü vardır” diyerek TEKEL işçilerini gösteren Özgen, “bütün ülkede hayatı durduran ve kendinden randevu için hükümeti zorlayan bir Türk-İş” isteklerinin altını çizdi. Özgen şunları söyledi: “Türk-İş bu gücü arkasına almalı ve başta TEKEL işçilerinin sorunları olmak üzere, bütün emek sorunlarının çözümüne yönelik hükümetle pazarlık yapmalı, kölelik olan 4-c’yi sona erdirmeli, hükümetle varlık-yokluk noktasında ilişki kurmalıdır.”
Üyelerinin, tabanlarının beklenti ve taleplerinin bu yönde olduğunun da altını çizen Özgen, Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun bir direnç noktası olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

TÜRK-İŞ’İN ÖNÜNDE OLACAKLAR
Ankara şubeleri ile toplantıda aldıkları bir kararın da bugün (çarşamba) sabah saat 10.00’da Türk-İş önüne gelerek, Başkanlar Kurulu içeride toplanırken, genel merkez, şube yöneticileri ve üyelerle sorunları çözecek kararı hayata geçirmek için beklemek olduğunu aktaran Özgen, “Başkanlar içeride, biz burada olacağız ve atacağımız slogan, bütün Türkiye’nin de etrafında birleşmesini isteyeceğimiz; ‘Türk-İş artık göreve, genel greve!’ olacak” dedi.
 


TÜRK-İŞ SESSİZ KALAMAZ

KOCAELİ’ndeki karayolları işçileri, Türk-İş’i son zamanlarda artan saldırılara karşı alana çıkmaya çağırdı. TEKEL işçilerine yönelik saldırılara ve özelleştirmelere sessiz kalınmamasını isteyen işçiler, böyle gitmesi halinde sıranın kendilerine geleceğini söylediler.
Yol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Kocaeli Karayolları 14. Şube Şefliği İşyeri Baştemsilcisi Yaşar Güleryüz, TEKEL işçilerinin 4-c’ye karşı mücadelesinin işçi sınıfı için çok önemli olduğunu vurguladı.
“TEKEL işçilerine yönelik saldırı hükümetin işçi, emekçi halk yığınlarına nasıl baktığının göstergesidir” diyen Güleryüz, sözlerine şöyle devam etti: “Tabandaki işçiler olarak Türk-İş’in sessiz kalmasını kabul etmiyoruz. Türk-İş bir an önce eylem kararı alıp işçileri alanlara çağırmalıdır. Aksi takdirde konfederasyonun meşruiyeti sorgulanır hale gelecektir” diye konuştu.
İşyeri Temsilcisi Sami Yurttan da “Karayolları son kalan kamu işletmelerinden. Eskiden yolları biz yapardık, şimdi yüzde seksen taşeron işçiler çalışıyor. Yakında sıra bize gelecek. Yapılan bu saldırılara karşı sonuna kadar direneceğiz, TEKEL işçilerinin yanında olacağız” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)
 


İŞÇİ SINIFI İÇİN YENİDEN DİRİLME FIRSATI

İSTANBUL’da bulunan Türk-İş’e bağlı şubeler ve genel merkezler, Başkanlar Kurulu’nda genel grev kararı alınmasını bekliyor.
Başkanlar Kurulu’nun TEKEL işçilerinin yanı sıra 4-c kapsamında çalışan 80 bin işçinin sorunlarının da çözülmesi için karar alması gerektiğini dile getiren Deri-İş Genel Başkanı Servi, “TEKEL işçisi üzerine düşeni yaptı. Ortak mücadele kararları almalıyız” dedi. Servi, gündemde olan Sendikalar Yasası ve kıdem tazminatı konusunda da taleplerini dile getireceklerini ifade etti.
Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, uzun bir aradan sonra toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun tüm üyelerine önemli görevler düştüğünü ifade etti. İşçilerin verdikleri mücadele ile sendikal hareketin önüne geçtiğini dile getiren Gülüm, “Bugün ortak mücadeleye daha fazla ihtiyaç var, hem de bunun olma şansı daha büyük” diye konuştu. Gülüm, “Mücadeleyi öteleyen, uzatan, erteleyen kararlar yerine alınacak genel grev, genel direniş kararı, aşağıdan olumlu cevap alacak ve kazanım getirecektir” diye konuştu. Gülüm, grev kararı için koşulların da uygun olduğuna dikkat çekti.

ORTAK MÜCADELE
Tez Koop-İş İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Rabia Özkaraca, TEKEL direnişi için merkezi eylem kararları alınmasını istediklerini dile getirdi. Asgari ücretin 29 Aralık’ta açıklanacağını hatırlatan Özkaraca, “Sadece muhalefet şerhi ya da komisyondan çekilerek görevimizi yerine getirmiyoruz. Taleplerimizi işçilere yaymalı, bir mücadele hattı belirleyip hükümetin önüne koymalıyız” diye konuştu. Özkaraca, işçilerin taleplerinin de içinde olduğu somut kararlar beklediklerini dile getirdi.
Yol-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Erdem Arcan, emek cephesinin TEKEL işçilerinin mücadelesi karşısında trajik bir sessizlik içinde olduğunu dile getirdi. “TEKEL işçisi yaşam kavgası verirken, biz, Türk-İş Yönetimi ve Başkanlar Kurulu’ndan radikal eylem kararları bekliyoruz. Bu süreçte İstanbul işçileri olarak bu kararlara ne olursa olsun uyacağız. İşçi sınıfı mitolojideki Zümrüdü Anka Kuşu gibi küllerinden yeniden doğacak fırsatı yakalamıştır” diyen Arcan, Türk-İş, DİSK, KESK ve Kamu-Sen’in hazırlıklı olmasını istedi.
Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, emeğe dönük saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde Türk-İş’in Türkiye’nin en büyük işçi birliği olduğunu unutmaması gerektiğini ifade etti. Türk-İş’in ortak mücadeleyi örgütlemekte zayıf kaldığını belirten Tay, “İstanbul’da Türk-İş’e bağlı şubeler olarak Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği’nde yaptığımız basın toplantısında bu konuda ısrarcı olduğumuzu dile getirdik” diye konuştu. Tay, Türk-İş’in tüm emek güçlerini alanlara çağırmasını beklediklerini ifade etti.
 


HER TÜRLÜ KARARI UYGULARIZ

TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı, bugün toplanacak Türk-İş Başkanlar Kurulu’na katılmayacak. Gazetemize açıklama yapan Bakındı, ‘Ankara’da Türk-İş yok’ dediklerini ve bu sözlerinin arkasında olduklarını dile getirdi. Şu anki Türk-İş yönetimiyle 2 yıl daha gidileceğine inanmadıklarını dile getiren Bakındı, “TEKEL işçileri için alınacak her türlü kararı fazlasıyla yerine getirmeye hazırız. Ancak şu anki yönetimle Türk-İş’in ilerleyeceğine, işçi sınıfı için ilerleme sağlanacağına inanmıyorum”diye konuştu.
 


DEMİRYOLCULAR GÖSTERDİ
Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İsmail Doğan: Türk-İş Başkanlar Kurulu’ndan ne çıkması gerektiğini demiryolu çalışanları, TEKEL işçileri zaten gösteriyor. ‘Biz TEKEL işçileri için greve çıkmaya hazırız’ diyen demiryolu işçilerini Türk İş’in duymaması, onun AKP iktidarıyla olan ilişkisini göstermekte. Öyle değil diyorlarsa konfederasyonun örgütlü olduğu bütün işyerlerinde, TEKEL işçilerinin sorunu çözülene kadar iş durdursun. Buna gücü var. TEKEL işçilerinin sorunu sadece onların değil bütün Türkiye’nin sorunu.
Sultan Dursun (TEKEL işçisi eşi): TEKEL işçisinin çektiği yeter artık. Benim üç tane çocuğum var, üçü de okuyor. Benim ekmeğim ile oynuyorlar, bizim çocuklarımız belki yarın hırsızlık yapacak. Türk-İş’li başkanlar bunları düşünmeli.
Ali Tüfekçi (TEKEL işçisinin babası): Türk-İş’in sesini çıkarması lazım. Zaten bu işçileri daha en başından satan Türk-İş’ti. Genel grev kakarı almalı Türk-İş.
Zeynep Tüfekçi (TEKEL işçisi annesi): Samimiyse Türk-İş, bu süreçte elinden geleni ardına koymamalıdır. Bir şeyler yapsınlar. Herkesin oğlu çoluk çocuğu dağa mı çıksın istiyorlar? İşçilerin evladını okutmaması mı lazım, doyurmaması mı lazım? Yazık günah yani, bunlar ekmeğinin derdindeler. Türk-İş genel greve çağırsın herkesi, bunu bekliyoruz.

Akif Bayar: Benim babam 600 lira maaş alacak. Ben dershaneye gidiyorum. Bizim kredi kartı borcumuz var, nasıl okuyacağım ben? Hukuk okumak istiyorum ama nasıl olacak 600 lira ile? Çare istiyoruz.

Bu haber toplam 2704 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim