• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 20 °C
 • Elazığ 18 °C
 • Erzincan 15 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 21 °C
 • Malatya 19 °C

Tuncelililer, Asimilasyon ve zorunlu din dersini protestoya hazırlanıyor

Tuncelililer, Asimilasyon ve zorunlu din dersini protestoya hazırlanıyor
Tunceli’de, Ak Parti ve MHP dışındaki siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek, ‘asimilasyon ve zorunlu din derslerinin kaldırılması’ için mücadele başlattı.

Ak Parti ve MHP dışındaki siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, Dersim Alevi Akademisi Derneği’nde (DAKAD) bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasını Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Ali Arslan okudu. Arslan,12 Eylül Askeri Darbesinin hayatın her alanını kendi bakış açısına göre düzenlediğini dile getirerek, “Tek tip insan yaratmayı amaçlayan darbeciler faşist zihniyetlerinin ürünü olarak 12 Eylül Anayasası’nın 24. maddesi ile ülkemizdeki farklı inançları asimile etmek için din derslerini zorunlu hale getirdi. Zorunlu din derleri uygulaması bu güne kadar kişinin inancının bir ayırım ve eşitsizlik unsuru olarak kullanılmasına neden olduğu gibi devletin inançlar karşısında tarafsız kalmamasına, ağırlıklı olarak tek mezhebi öğreterek, bütün dinleri eşit görmemesine neden olmuştur. Emekten ve demokrasiden yana olan tüm siyasi partilerin, tüm demokratik kamuoyunun bütün itirazlarına rağmen, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay’ın, “Din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması” kararına rağmen zorunlu din dersi uygulaması ısrarla sürdürülmektedir” dedi.

Ak Parti’nin ise durumu “Açılımlar” ile kurtarmaya çalıştığını, Alevi Açılımı konusundan sorumlu Bakan Faruk Çelik’in, konu ile ilgili olarak tarafları dinlemek yerine, bu yönlü tartışmaları olgunlaştırmadan, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredat programında Alevilikle ilgili hangi konuların işleneceğine dair bilgiler vererek, bu derlerin kaldırılması için verilen mücadele görmezden geldiğini söyledi.

Arslan, “Din derlerine konulacak birkaç konuyu Alevilerin talepleri sadece bunlarmış gibi yansıtmaktadır. Bir taraftan böyle göstermelik çalıştaylar yapanlar diğer taraftan Alevilerin yaşadığı yerlerde dinci cemaatçi örgütlemelere hız vererek, asimile politikalarını hayatın her alanında sürdürmektedirler” dedi.

 

Tunceli Üniversitesi’nde dinci kadrolaşma…

 

Arslan, nüfusun çoğunluğunun Alevi olduğu Tunceli’de, cemaat dershaneleri ve yurtlarının açılması cemaatçi okulların yapılanmasına iktidarın bütün olanaklarının sunulduğunu ileri sürerek,  üniversiteyi bu amaca hizmet eden bir kuruma dönüştürdüklerini söyledi.

Eğitim Sen Başkanı Arslan, “Üniversite açılışından bu güne kadar yerelde tüm Dersim sivil toplum örgütleri ve bizlerin sendika olarak yaptığımız tüm itirazlara rağmen ciddi bir dinci gerici kadrolaşma yaratılıyor” diye konuştu.

tunceliiii_ic.jpg 

Gülen Cemaati, ile eğitim kurumlarıyla girdi.

 

İnternete düşen bir videoda Fetullah Gülen “Devlet orada yanlış politika güdüyor, Dersim bu şekilde fethedilemez. Bunu silahla yapamazsınız. Ben bu işi yaparım” dediğini ve eğitim kurumları ve üniversite üzerinden oraya girmeyi salık verdiğini ileri süren Arslan “Bu gün ilimizde Gülen grubuna ait 5 eğitim kurumu iki de dershane mevcut. En önemlisi de Dersim halkının kutsallık atfettiği isimler üzerinden bu yapılıyor. Her yerde bu tarz çalışmalarına hız veren hükümet ve yerel temsilcilerin açılımları sahtedir. Hükümet çözüm istiyorsa, pratikte yaptıklarından vazgeçmeli AHİM’in ve Danıştay’ın kararlarını dikkate alarak Alevilerin haklarına yasal statü kazandırmalıdır. Aynı tavrı Kürt sorununda da sürdürmelidir” dedi.

 

22 Ocak 2011’de yapılacak mitinge çağrı

 

Eğitim Sen Tunceli Şube Başkanı Mehmet Ali Arslan, odalar, il ve ilçe belediye başkanları, baro, İHD bir araya gelerek, laiklik, zorunlu din ve dil dersleri, cemevleri statüsü konusundaki görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaşmak üzere çalışma başlattıklarını belirterek, “Bu kapsamda ev ev dolaşarak bütün insanlara ulaşıp, ‘Zorunlu din derslerin kaldırılması’ amacıyla imza kampanyası başlatacağız. Tüm demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla hazırlayacağımız ve bu bölgeye ait tarihsel, sosyal, siyasal, inanç ve kültür öğelerini de barındıracak ortak bilimsel bir metin oluşturarak, TBMM, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı’na, tüm siyasi parti merkezlerine göndererek bu konulara ilişkin görüşlerimiz ve taleplerimizin Anayasal statüye kavuşturulmasını isteyeceğiz” dedi

 

Açıklama sonunda, Arslan, 22 Ocak 2011’de “Her Türlü İnkar ve Asimilasyona Hayır, Zorunlu Din Dersleri Kaldırılsın,”adlı bir miting düzenleyeceklerini, bu mitinge başta Dersim halkı olmak üzere, emek ve demokrasiden yana bütün kesimleri, emek örgütlerini, Alevi örgütlerini, siyasi parti temsilcilerini ve dışarıda bulunan Dersimlileri katılmaya çağırdı.    

Bu haber toplam 2606 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim