1 1
  • BIST 106.785
  • Altın 269,426
  • Dolar 5,6938
  • Euro 6,3037
  • Tunceli 8 °C
  • Elazığ 7 °C
  • Erzincan 2 °C
  • Ankara 9 °C
  • İstanbul 15 °C
  • İzmir 15 °C
  • Malatya 3 °C

Tuncelili Volga, en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildi

Tuncelili Volga, en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildi
21. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerine düzenlenen törenle verildi.

Festival kapsamında ''Aziz Nesin Emek Ödülü''ne layık görülen Filiz Akın ödülünü, Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı Talat Halman'dan aldı.

Filiz Akın, mizahın, matematik ve felsefe isteyen bir konu olduğunu belirterek usta mizahçı Aziz Nesin adına verilen ödülü almaktan büyük gurur duyduğunu dile getirdi.

Ertan Yılmaz, Mahir Günşıray, Tayfun Pirselimoğlu, Fırat Yücel ve Hasan Ali Toptaş’tan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Seçiciler Kurulu En İyi Film ödülünü Aslı Özge’nin Köprüdekiler filmine, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nü Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın İki Dil Bir Bavul adlı filmine verdi.

En İyi Yönetmen Ödülü'nü '11’e 10 Kala' ile Pelin Esmer kazanırken, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü 'Başka Dilde Aşk' filmindeki rolüyle Saadet Işıl Aksoy, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü yine 'Başka Dilde Aşk' ile Mert Fırat kazandı. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü 'Büyük Oyun’daki performansı ile Selen Uçer alırken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü 'Kara Köpekler Havlarken' filmindeki performansıyla oyunculuğuyla Volga Sorgu kazandı.

Festivalin diğer kazananları ise şöyle:

Onat Kutlar En İyi Senaryo: Pelin Esmer, (11’e 10 Kala)

En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Başka Dilde Aşk)

En İyi Sanat Yönetmeni: Naz Erayda (11’e 10 Kala)

En İyi Özgün Müzik: Sabri Tuluğ Tırpan (Büyük Oyun)

En İyi Kurgu: Aylin Zoi Tonel, Vessela Martschewski, Christof Schertenleib (Köprüdekiler)

Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu: Suzan Genç (Büyük Oyun)

Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu: Cemal Toktaş (Kara Köpekler Havlarken)

Umut Veren Yeni Yönetmen: Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu (Orada)

Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı: İlksen Başarır ve Mert Fırat (Başka Dilde Aşk)

Seçici Kurul Özel Ödülü: Kara Köpekler Havlarken - Başka Dilde Aşk

Seçiciler Kurulu Oyunculuk Özel Ödülü: Köprüdekiler filminin oyuncuları 

SİYAD En İyi Film Ödülü: Mehmet Bahatır Er ve Maryna Gorbach (Kara Köpekler Havlarken)

Ulusal Kısa Film Yarışması

Kurmaca dalında En İyi Film: Meret (Hakan Ömer Zorka)

 

Deneysel dalda En İyi Film: Uçurtma (İlhami Kapıcı)

Canlandırma dalında En İyi Film: Malfunction (Ayçe Kartal)

Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: Dalga Teorisi (Gökhan Okur ve Deniz Tarsus)

tuncelili_volga_ic.jpg

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Amatör kategoride; Emre Karadaş ve Deniz Oğuzsoy’un yönettiği Duvar adlı film birincilik ödülüne; Yeliz Karakütük’ün yönettiği Romeyika’nın Türküsü adlı film ikincilik ödülüne; Berrak Samur’un yönettiği Bağdat adlı film üçüncülük ödülüne değer bulundu. Profesyonel kategoride; Çayan Demirel’in yönettiği 5 Nolu Cezaevi:1980-84 adlı film birincilik ödülüne, Meltem Öztürk ve Hülya Karcı’ının yönettiği Eylül Çocukları adlı film ikincilik ödülüne ve Kazım Öz’ün yönettiği Son Mevsim Şavaklar filmi üçüncülük ödülüne değer bulundu.

Bu haber toplam 4347 defa okunmuştur
  • Yorumlar 1
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Diğer Haberler
    EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
    Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim