• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 21 °C
 • Elazığ 20 °C
 • Erzincan 19 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 25 °C
 • Malatya 22 °C

Tunceli Emniyetinden Toplum Destekli Polislik semineri

Tunceli Emniyetinden Toplum Destekli Polislik semineri
Tunceli Emniyet Müdürlüğü tarafından “Toplum Destekli Polislik Farkındalık” semineri düzenlendi.

İl Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere, Vali Mustafa Taşkesen, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Timurcan Ermiş, Emniyet Müdürü Ertan Yavaş ve emniyet mensupları katıldı.

Seminerin açılışında bir konuşma yapan Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, “Fen ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişme gösterdiği, insan haklarının, kişisel hak ve hürriyetlerin kullanımının ön plana çıktığı çağımızda,  suç olgusunun da çok karmaşık yönleri olan bir olgu olduğu, suçla mücadele görevinin yalnızca güvenlik güçleri tarafından yapılmasının yetersiz ve eksik bir mücadele olacağı aşikardır. Aksine, çağımızda tüm kamu kurumları, üniversiteler, akademik çevreler, toplum önderleri, medya, demokratik kitle örgütleri ve özellikle de halkın desteğinin sağlanması ile kalıcı mücadelelerin sürdürülebileceği gerçeği ortaya çıkmıştır. Bununla beraber suçla mücadelenin çok yönlü olarak ele alınması, yeni arayışlar içerisine girilmesi, bu kapsamda gelişmelerin takip edilmesi gibi çalışmaların da güvenlik hizmetlerini sunanlardan beklendiği anlaşılmaktadır” dedi.

emniyet_ic.jpg

Toplum Destekli Polisliğin önemine değinen Yavaş, “Bizler Tunceli polisi olarak tüm birimlerimizde “Toplum Destekli Polislik” anlayışını bir davranış, bir kültür ve bir bakış açısı olarak yaygınlaştırmak, güvenlik hizmetlerini beğenilerine sunduğumuz vatandaşlarımızla sağlıklı bir iletişim kurarak, onların özellikle “suçların önlenmesinde” desteğini almak ve böylece vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde bir bütün olma gayreti içerisindeyiz. Bu anlayışla geleneksel polislik yaklaşımı tarzından farklı bir yaklaşım tarzı olan “ Toplum Destekli Polislik” anlayışının teşkilatımıza suçla mücadelede ve güvenlik hizmetlerinin sunumunda yeni bir vizyon kazandıracağı ümidindeyim. Tüm birimlerimizde çalışan her rütbedeki personelimiz tarafından bu anlayışın benimsenmesi ve ideal olan bu yaklaşım tarzının yaygınlaşmasının, polis vatandaş işbirliğini istediğimiz noktaya getireceği inancındayım” diye konuştu.

 emniyet_ic-1.jpg

Vali Mustafa Taşkesen ise yaptığı konuşmada Tunceli’nin coğrafi konumu ve sahip olduğu değerleri ile bilinç ve eğitim seviyesinin yüksek olduğunu belirterek, “Yaşadığımız yüzyılda eğitim seviyesi yükselen, demokratik bilinci artan ve özgürlüklerinin farkına varan toplum fertleri, vergisini verdiği devletin kendisine sunduğu hizmetleri ve bu hizmetlerin sunulmasında kamu görevlilerinin kendilerine yaklaşım tarzlarını daha fazla sorgular hale gelmiş, böylece kamu görevlilerinin hesap verebilirlik anlayışı ile hareket etmesi zorunluluğu doğmuştur” dedi.

Fen ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişme gösterdiği çağımızda, “değişim”  kaçınılmazdır diyen Vali Taşkesen, “Bu gerçek Ankara’nın İstanbul’un İzmir’in gerçeği olduğu gibi Tunceli’nin de bir gerçeğidir. Bilişim çağı dediğimiz bu devirde iletişim imkânlarındaki başdöndürücü gelişmeler, internetin dünyayı adeta küçük bir kütüphaneye dönüştürmesi, medya ağının gelişmesi özellikle görsel medyanın sağladığı imkanlar hatta polisimizin hizmetine sunulan MOBESE kameraları bile hemen hepimiz için suçları gizleme şansını ortadan kaldırmış adeta topluma da bir şeffaflık kazandırmıştır. Bütün kamu hizmetlerinde olduğu gibi, özellikle asayiş ve güvenlik hizmetlerinin sunumu esnasında,  hukukun üstünlüğü ilkesinden taviz vermeden hizmet verilen toplumun önceliklerinin bilinmesi ve hassasiyetlerinin gözetilmesi esastır. Hukukun üstünlüğü ilkesi yanında hassasiyetler gözetilmeden verilecek hizmetlerde her zaman sıkıntıların yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle güvenlik hizmetlerinde “durumsallık” yaklaşımının önemi büyüktür. Yani karşılaşılan her olay ayrı olarak ele alınmalı ve kendi özel şartları içerisinde değerlendirilmelidir. Ancak böyle bir değerlendirme ile sıhhatli sonuca ulaşılabilir.

Emniyet Teşkilatı mensuplarımız bir taraftan büyük bir özveriyle başarılı çalışmalara imza atarken, diğer taraftan da çağın gerisinde kalmamak için kendisini sürekli sorgulamakta, yeni gelişmeleri takip etmekte, teknolojinin sunduğu imkanları hizmetlerine aktararak olayların aydınlatılmasını sağlamaktadır.  Aynı zamanda kanunların kendisine verdiği yetkileri en hassas şekilde uygulamaya ve özellikle zor kullanma yetkisinin icrasında “orantılılık” prensibine dikkat etmektedir. Polisimizin özellikle son yıllarda insan odaklı ve toplum destekli bir hizmet anlayışı sunma yolunda kendi içerisinde verdiği mücadele ve eğitim faaliyetleri alkışlanması gereken bir husustur” şeklinde konuştu.

Taşkesen, suçla mücadelede vatandaş desteğinin son derece önemli olduğunun altını çizerek, “Suçla mücadelede vatandaşlarımızın desteğinin ve işbirliğinin sağlanması, kuşkusuz vatandaşlarımızın güveninin kazanılması ve yapılan bütün çalışmalarda samimi olunduğuna vatandaşlarımızın ikna edilmesi şartına bağlıdır. Son 10 yılda farklı yaklaşım tarzları, farklı üniformaları ve ortaya koydukları sosyal ve eğitsel projelerle kendisinden söz ettiren Toplum Destekli Polislik birimleri halkın büyük beğenisini kazanmış ve ülkemizde polise bakış açısının olumlu yönde değişmesine yol açmıştır” dedi.

Konuşmaların ardından Polis Akademisi Başkanlığı’nda görevli Prof. Dr. İbrahim Cerrah ve Yrd. Doç. Dr. Alper Sözer tarafından “Toplum Destekli Polislik Farkındalık” konusunda emniyet mensuplarına seminer verildi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Cerrah ve Yrd. Doç Sözer’e plaket verildi.

Bu haber toplam 2283 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim