• BIST 115.748
 • Altın 391,772
 • Dolar 6,8651
 • Euro 7,7192
 • Tunceli 21 °C
 • Elazığ 22 °C
 • Erzincan 21 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 23 °C
 • İzmir 25 °C
 • Malatya 16 °C

TTSO Başkanı Cengiz’den hakkındaki iddialara yanıt

TTSO Başkanı Cengiz’den hakkındaki iddialara yanıt
Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve TSO Konsey Üyesi Yusuf Cengiz, Radyo Barış tarafından hakkında ileri sürülen iddialara yazılı bir açıklamayla cevap verdi.

Oda çalışmaları hakkında da bilgi veren Cengiz açıklamasında şunları kaydetti: “Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde yaklaşık 10 yıl görev yaptıktan sonra 1 yıl önce bir grup esnaf arkadaşımla yönetime talip oldum. Seçim sonrası yönetim kurulu başkanlığına seçildim.  Yönetim Kurulumuz ve Meclisimizin seçildiği günden beri faaliyetlerini kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

 

Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz ilk toplantısında başta sivil toplum örgütleri ve tüm kurumlarımızla bütünleşerek ilimizin önemli sorunu olan barajlar sorunun ile Komite geleneksel Festival komitesinde görev alarak gerekli faaliyetlere tüm esnafımızla birlikte katılma kararı almıştır. Faaliyetlere aktif olarak katılmış panellerde esnafın ve ilimizin sorunları gündeme getirilmiştir.

Yeni kurulan Üniversitemiz ve diğer sivil toplum örgütleri ve partilerle Üniversite Rektörümüzün katılımı ile odamızda toplantılar düzenlenmiş, ortak iş yapma konusunda yoğun çaba sarf edilmiştir.

Üniversitenin bir an önce öğretime başlaması amacıyla yurt sorunu, öğretim görevlilerinin konut sorunu gibi tüm sorunlarına şahsım, Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuz gerekli duyarlılığı göstermiş maddi ve manevi katkı sunmuştur.

İlimizin başta Barajlar, Üniversite sorunu ve ilin diğer sorunları için Valimiz Başkanlığında bir heyetin içinde Y.K Başkanı olarak yer almış, Cumhurbaşkanını ilimize davet etmiş, Cumhurbaşkanımızın ilimiz ziyaretinde tüm kurumlarla beraber görüşmeler yapılmış ilin sorunları yazılı ve sözlü olarak iletilmiştir. Milli Eğitim Bakanı ile eğitim sorunları görüşülmüştür.

İlçelerimizde Meslek Yüksek okul programının açılması için geniş katılımlı heyetin içinde yer alınarak sorunları YÖK Başkanına iletilmiştir.

Bölgesel Kalkınma Ajansının Malatya’da yapılan Yönetim Kurulu toplantılarının tümüne katılarak bölgemiz için önemli olan bu kuruma gerekli katkı sunulmuş ve sunulmaya da devam edilecektir.

Esnaf sorunlarımız için Belediye yönetimimizle toplantılar yapılmış önerilerim yazılı olarak Belediyemize iletilmiş ortak çalışmalarımız devam etmektedir.

Yıllarca askerin çıkmamasından dolayı yetkililerle görüşmeler yapılarak askerlerin çarşıya çıkarılmasının önemi üzerinde halen ısrarımız devam etmektedir.

Resmi Kurumların kantinleri nedeniyle esnafımızın rekabet sansı olmadığından gerekli düzenlemenin yapılması için yetkililerle defalarca görüşmeler yapılmıştır.

Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi sorunu ile ilgili Yönetim Kurulumuz Sanayi ve Ticaret Başkanlığı ve Devlet Bakanı ile görüşmeler yapılmış, il Valiliği, Belediye ile çalışmalar devam edip, Teşvik yasasının yeterli düzeyde çıkmaması nedeniyle Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili sonuç halen alınmamıştır. Çalışmalarımız devam edecektir.

Yönetim Kurulu Başkanı olarak aynı zamanda T.O.B.B-TSO Konsey üyesi olmam nedeniyle Sayın Ali BABACAN’ın Başkanlığındaki 6 Bakanın katıldığı toplantıda ve TOBB Konsey toplantılarında ilimiz ekonomik ve sosyal sorunları bölgenin çatışma ortamının verdiği zarar ve Kürt açılımı ile ilgili düşüncelerimiz iletilmiştir.

İlimizi son ziyaret eden Devlet Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ’la yapılan görüşmede il Valimiz, Belediye Başkanımız, Üniversite Rektörümüzle birlikte ilin sorunları dile getirilmiş, Barajlar, vadilerimiz ve yol durumumuz izah edilmiştir, Öneriler sunulmuştur.

İl Valiliğin ve bağlı tüm kurumların ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı tüm toplantılara ve etkinliklere odamız adına yetkili kişiler katılarak gerekli katkıyı sunmuştur.

18 yıllık faaliyeti olan Ticaret Sanayi Odamız Yönetimini bir yıl önce devraldık. Bu süre içerisinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak Ben ve Meclis üyelerimizi, Yönetim kurulu üyelerinin ülkedeki ekonomik krize rağmen il dışındaki tüm faaliyetlere ve il içinde sosyal Kurumlarla yapılan maddi katkıların çoğunu kendi şahsi olanaklarımızı kullandık, borçla devir aldığımız odamızın bir yıllık süre sonucunda şu an hiçbir borcu olmadığı halde yaklaşık 50.000 TL bütçesi mevcut olup Ticaret odamızın kendi hizmet binasına kavuşması için gerekli çalışmalarımız devam edecektir.

2009 yılı içinde T.O.B.B genel merkezinde temin ettiğimiz 40.000 TL karşılığında ilimiz ve ilçelerimizde 1.000 aileye gıda yardımı 450 öğrenciye giyim yardımı yapılmıştır.

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi, Meclisi ve tüm personelimizle odamızı hak ettiği bir konuma getirmek amacıyla, ilimizin tüm kurumlarıyla ilimizin sorunlarını çözme noktasında ortak iş yapma onayımız ve halkımızın sorunlarına gerekli hassasiyeti göstermekte büyük gayretler içindeyiz.

Ülkemizde ve Bölgede çeşitli dönemlerde gündemi işkâl eden konularda ve ilimizin sorunları konusunda odamızın görüşleri defalarca basın açıklamaları yaparak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Yukarıda saydığımız hizmetlerden dolayı Yönetim Kurulu Başkanı ve hiçbir Meclis üyemizin herhangi bir ücret almadan zamanını ve maddi olanaklarını harcamaktadır. Bu sağduyulu çalışmalarımızla rahatsız olan çevreler son zamanda Barış Radyo isimli bir radyoda Barış Radyonun Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Tunceli Üniversitesi Basın Danışmanı olarak çalışan Ümit Kara isimli şahıs Ahmet Kökten isimli şahısla birlikte benim Ticaret ve Sanayi Odasını kendi şahsım menfaatim için kullandığımı ve geçmiş dönemde Beyaz eşya alımında dönemin il yöneticisi ile aramızda ki sorunları örnek vererek benim istifa etmemi istemiştir.

      Geçmiş dönemde yöneticiler tarafından yapılan suçlamalara bir yıl önce basın açıklaması yaparak başta KANAL D olmak üzere tüm Ulasal ve yerel basında gerekli olan cevap verilmiştir devam eden yargı sürecinde İl yöneticisi Yargıtay tarafından cezalandırılmıştır. Beyaz eşya dağıtımından dolayı Tunceli 2. Sulh Ceza Mahkemesinde 2. Davası devam etmektir. Yaptığı programda beni ve ilimizdeki tüm yerel basını hedef alan açıklamaları bana ve ilimizdeki basın derneği üyelerine ne kadar art niyetli ve maksatlı olduğu açıktır. O dönemde yapılan tüm alımlarda tüm esnafımızdan eşit alım yapılması ve özelikle Nazimiye’de yapılan alımlarda belli firmaların korunduğu il merkezinde aynı firmaların mobilya alımı yapılarak bu firmaların korunduğunu yazılı basın yoluyla tarafımdan defalarca ve televizyon kanallarında yayınlanmıştır

 

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görevde bulunduğum bir yıllık sürede İl Valiliği, İl Özel İdaresi, Emniyet Müdürlülüğü, Askeri Kurumlar ve diğer yatırımcı kurumlar başta olmak üzere hangi kuruma gidip Ticaret ve Sanayi Odası başkanı sıfatını kullanarak ihale talebinde bulunduğuma dair faaliyetim olmuşsa ilimizde bulunan tüm kurum ve kurumların amirleri tarafından kamuoyuna açıklanmasını istiyorum.

İlimizde kurumların bir kısmı ihtiyaçları olan mal alımlarını çeşitli illerde yaparken çevre illerde ilimize gelen onlarca esnaf çeşitli iş konularında iş yeri açmış ve ilimizdeki kurumlarla mal satışı yapmaktadır. Ben ailece 53 yıldır ilimizde Ticaret yapan bir esnaf olarak İstanbul’da bulunan mülkiyetimi satarak ilimize yatırım yaptım ve bölgede onlarca insanı istihdam ederken, bu ildeki tüm zorlukları halkımızla birlikte göğüsledim. İlde ticaret yapmam adeta suç olarak gösterilmiş “ Çamur at izi kalksın “ mantığı ile asılsız iddiaları öne süren Barış Radyo yönetim kurulu başkanı Ümit KARA ve program yapımcısı Ahmet KÖKTEN ‘in programı yaparken ilin T.S.O Başkanı olduğum halde beni aramadan iddialar konusunda görüşümü almadan ve yayına telefonla katılmam için aramayan basın ahlakına uymayan tarzda yayın yapılmış ve hadleri olamadan beni istifaya davet etmişlerdir. İl dışında olduğum için telefonla bu iddialarınıza cevap vereceğimi söylememe rağmen program 2. kez yayınlanmış ben ve ilimizin basın mensupları derneğinin üyelerine saldırı devam etmiş tarafıma herhangi b,r cevap hakkı tanınmamıştır

Yapılan bu yayın Ticaret ve Sanayi Odası ve Basınımızla, başta Üniversite olmak üzere kurumlar arası olumlu ilişkileri provoke eden bir yayındır. Üniversite Rektörlüğümüzü ve diğer kurumlarımızın bu durumu değerlendirip tavırlarını kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyorum.

Şahsım ve Kurumumuza zarar veren Barış Radyo hakkında yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyu bilgisine arz ederim.”

Bu haber toplam 1535 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • DERSİM, KORONAYA YENİLECEK BÖYLE GİDERSE! ÜZERİNE01 Temmuz 2020 Çarşamba 20:45
 • İl İdare Şube Başkanları Toplantısı29 Haziran 2020 Pazartesi 17:38
 • YENİ KARARLAR ALINDI29 Haziran 2020 Pazartesi 17:26
 • Vali Özkan’dan cemevi ziyareti28 Haziran 2020 Pazar 12:40
 • Belediye Başkanlığı, “musluklarımızdan akan su temiz, sağlıklı ve güvenli”28 Haziran 2020 Pazar 12:38
 • Vali Özkan’dan YKS mesajı26 Haziran 2020 Cuma 17:18
 • Yol yapım çalışmaları26 Haziran 2020 Cuma 17:18
 • Geyik Böceği fotoğraflandı26 Haziran 2020 Cuma 17:17
 • Üçüzlerin sınav heyecanı...Üçünün de hayali farklı VİDEO20 Haziran 2020 Cumartesi 18:53
 • Belediye Başkanı çöp topladı17 Haziran 2020 Çarşamba 19:36
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim