• BIST 1.061
 • Altın 478,737
 • Dolar 7,2075
 • Euro 8,4903
 • Tunceli 24 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Erzincan 23 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 26 °C
 • Malatya 22 °C

Trafik kazalarının sonuçları nelerdir

Trafik kazalarının sonuçları nelerdir
Trafik kazalarının psikolojik ve sosyolojik sonuçları nelerdir?

A: TRAFİK KAZALARININ PSİKOLOJİK SONUÇLARI

 Trafik kazaları neticesinde mağdur ve ailelerinde meydana gelen   psikolojik fiziki ve maddi zararlar konusunda yapılan bir araştırma neticesinde; ölenlerin ailelerinin %90'ı sakat kalanların ailelerinin %85'i yaşam düzeylerinde kalıcı ve belirgin düşüş olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca hayatını  kaybedenlerin ailelerinin %60'ı uzun süreli olarak hayat şartlarında düşüş olduğunu beyan etmişlerdir.
 Trafik kazalarından dolayı meydana gelen fiziki ve ruhi sakatlıklar uzun sürelidir. Bu sonuç pek bilinmemektedir. Bu durumda olan mağdurların, yaşam seviyelerinin kaza öncesine getirilmesi hususunda herhangi bir garantileri de yoktur.
 Kaza neticesinde başından yaralanan mağdurlar aşağıdaki psikolojik elementlerden rahatsızlık duymaktadırlar.
 %57'si uykusuzluk
 %61'i kâbus görme
 %55'i baş ağrısı
 %57'si genel sağlık problemleri
 Ölen ve sakat kalanların yakınları ile sakat kalanların bizzat kendilerinin büyük bir oranı psikolojik rahatsızlıktan şikâyetçidirler. Bu konuda en fazla rahatız olanlar ölenlerin yakınlarıdır. Kazadan sonraki ilk 3 ayda;
 %70'i araç sürmede güçlük çekme,
 %49'u kendine güvenini kaybetme,
 %46'sı kaygı (korku) krizleri,
 %37'si intihar etme hissine kapılma,
 %64'ü bedeni ve ruhi olarak düşüklüğe uğrama,
%35'i yemek yemede sorunlar ( hazımsızlık )
%78'i çabuk sinirlenme,
%71'i hınç alma duygusuna kapılmaktadırlar.
Araştırma gösteriyor ki, kazadan 3 yıl sonra bu duygular ( rahatsızlıklar ) yaklaşık %10 oranında azalma gösteriyor. Bundan da anlaşılacağı üzere, Trafik kazası sonucu zarar görenler ve yakınları üzerindeki psikolojik rahatsızlıklar uzun süreli veya kalıcı olabiliyor.
İnsanlarla ilişkilerde problemler, konuşma güçlükleri, cinsel problemler konusunda da en fazla trafik kazalarında ölenlerin yakınları mağdur olmaktadır. İnsani ilişkiler, konuşma güçlükleri ve cinsel problemler konusunda ölenlerin yakınları %70 oranında mağdur olmaktadırlar.
Söz konusu problemlerde yaralıların yakınları %40 oranında ve sakat kalanların da %50 oranında mağdur olmaktadırlar.
Kazanın, Mağdurların Yaşamları Üzerindeki Etkisi
Trafik Kazası mağdurlarının kendileri ve yakınların yaklaşık %50'si kaza olmadan önceki duruma göre daha fazla sakinleştiriciler, uyku ilaçları, alkol, sigara ve uyuşturucu madde gibi psikotropik maddeleri tükettiklerini ifade etmektedirler. Gerçek tehlike bir de bu aşamada başlıyor ki, şayet bu maddeleri alarak otomobil kullanılırsa, kullananlar halinde felaketler yenilenecektir. Ümit ediyoruz ki bu tür olumsuzluklar daha az yaşanır. Sürücülerimiz psikolojikmen daha sağlıklı olurlar, daha az kazalar meydana gelir.


B: TRAFİK KAZALARININ SOSYOLOJİK SONUÇLARI
 
 Trafik Kazaları, Türkiye'de sosyal sorunların ilk sıralarında yer almaktadır. Ülkemizin maddi ve manevi varlığını tehdit eden kazalar, geride acısını ömür boyu yüreklerinde taşıyan yetim, öksüz ve sakat insanlar bırakmaya devam etmektedir.
 Sanat, siyaset, eğitim, kültür, bayındırlık gibi, trafik de bir ülkenin gelişmişlik göstergesidir. Bu açıdan trafiğin Ülkemiz hakkında sağlıklı bir gösterge sunamadığı açıktır. Hızla gelişen Ülkemizde bir yandan köyden kente göç ve hızlı nüfus artışından kaynaklanan sorunlar, öte yandan Karayollarının yapım ve onarımının getirdiği sorunlar bulunmaktadır. Bu durum işin kültürel boyutunu oluşturmaktadır. Bir başka deyişle düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanması bir toplumun uygarlık düzeyini belirler. Uygarlığın en önemli göstergesi, trafiği ve toplumsal yaşamı uyum içinde olan kentlerdir.
 Bütün bunlar karşısında trafik yalnızca Devletin bir sorunu olamaz, sürücü, yaya, görevli ve tüm vatandaşların ortaklaşa sorumluluk ve duyarlılık içinde olmaları beklenir. Trafiği, bir ölüm zinciri olmaktan çıkararak, güvenli bir ulaşım haline getirebilmek için vatandaş, toplum ve devletin işbirliği kaçınılmaz bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır.
 Her şeyden önce trafik, yerleşik kültürün önemli göstergelerinden kabul edilir. Bu durumda yerleşik kültüre diğer toplumlara göre geç intikal eden toplumlarla; Köyden kente göç eden insanların böyle bir kültüre uyumlarında ortaya çıkan sorunların başında trafik olgusu yer alır.
 İnsanların önceki alışkanlıklarından hızla sıyrılarak, kısa sürede kentli alışkanlıklar edinmeleri mümkün değildir. Böyle bir intibak belli bir süreç sonunda gerçekleşir. Bu süreç içinde sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Bunların başında insanların köydeki ve kırsal yaşamdaki alışkanlıklarını kente ve kent ortamına taşımaktan kaynaklanan sorunlar yer alır.
· Küçük bir dikkatsizlik bir kazaya sebep olabilir
· Bir kaza bir veya birçok kimsenin ölümüne neden olabilir
· Bir ölüm bir ailenin yıkımına, kaybolmasına sebep olabilir.
· Bir ailenin yok olması ve dağılması sağlıklı bir toplumun bozulmasına sebep olabilir.
· Sağlıksız bir toplum sağlıksız bir millet, bir devlet demektir.

Trafik kazaları, hem can hem de mal kaybı demektir. Kuşkusuz can kaybının para ile ölçülemez bir kayıp olduğu bir gerçektir. Mal kaybı ise kullanılamaz hale gelen araçların yanı sıra, kaybolan iş gücü ve zaman kayıplarını da beraberinde getirir. Bu arada ortaya çıkan önemli kayıplar ülke ekonomisinin kaybı olarak düşünülmelidir.

Bu haber toplam 74935 defa okunmuştur
 • Yorumlar 10
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Bayramda havalar nasıl olacak?29 Temmuz 2020 Çarşamba 17:46
 • Tunceli’de İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı29 Temmuz 2020 Çarşamba 17:31
 • MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU UZATILDI!29 Temmuz 2020 Çarşamba 16:11
 • Kızılay ekipleri maske dağıtmaya devam ediyor27 Temmuz 2020 Pazartesi 20:48
 • Teneke kutuda yetiştirilen kenevirler ele geçirildi25 Temmuz 2020 Cumartesi 11:42
 • Mıcırlı yolda kaza: 5 yaralı25 Temmuz 2020 Cumartesi 11:42
 • 76 kilometre yayla yolu yapıldı24 Temmuz 2020 Cuma 18:33
 • Vali Özkan’dan 24 Temmuz mesajı24 Temmuz 2020 Cuma 18:29
 • İl Hıfzıssıhha Meclisi’nden yeni kararlar22 Temmuz 2020 Çarşamba 09:51
 • Gözelerdeki masalar tahrip edildi!17 Temmuz 2020 Cuma 17:44
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim