• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 23 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Erzincan 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 29 °C
 • Malatya 29 °C

Sendika ve partilerden boykota destek!

Sendika ve partilerden boykota destek!
Tunceli’de basın toplantısı gerçekleştiren sendika ve siyasi partiler, Kürt Dil Hareketi tarafından 20-25 Eylül’de gerçekleştirilecek okulları boykot eylemini desteklediklerini açıkladı.

Konuya ilişkin Eğitim Sen’de yapılan açıklamayı sendika ve siyasi partiler adına Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Eslek okudu.

Dilin insan kimliği için temel unsur olduğunu belirten Eslek, anadilde eğitimin temel insan haklarından biri olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin ulusal ve uluslar arası kararlardan örnekler veren Eslek, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'ne göre, herkes, anadiliyle eğitim öğretim yapma, bu yolla anadilini öğrenme ve geliştirme, aynı zamanda anadiliyle bilim, sanat ve yaratma özgürlüğünü kullanma hakkına sahiptir” dedi.

Kürt Dil Hareketi’nin boykot kararını desteklediklerini dile getiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Eslek, “Ayrıca; Anayasa’nın “Din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24. maddesinde, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretiminin zorunlu olduğunun belirtilmesi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında verilen öğretimin adının din kültürü ve ahlak bilgisi olmasına rağmen, içerik olarak din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi olarak kabul edilemeyeceği açık olduğundan ve din eğitiminin de ancak kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcisinin talebine bağlı olması karşısında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu içeriği ile zorunlu tutulmasında hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Türkiye’de hakim olan dinsel çeşitliliğin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde dikkate alınmadığı, AİHM kararında özetle, “Eğitim sisteminde, din dersleriyle ilgili tarafsızlık ve çoğulculuk koşullarının yerine getirilmemesi ve ebeveynlerin inançlarına saygı gösterilmesini sağlayacak uygun bir yöntem sunulmaması nedenleriyle, sistemin yetersiz olmasından ötürü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. maddesi ile Ek 1 No’lu Protokol’ün 2. maddesinin ihlal edildiği” ifade edilmektedir. Bu bağlamda, Mahkemenin demokratik bir toplumun eğitimde çoğulculuğu benimsemesinin, öğrencilerin dini konular hakkında düşünce, vicdan ve inanç özgürlüğü çerçevesinde eleştirel bir bakış oluşturmalarını sağlayabileceği kanaatinde olduğu ifade edilmiştir” AİHM’İN Aleviler için verdiği karar, Anayasanın Din ve Vicdan Hürriyet İlkesi, Zorunlu din dersinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olması, belli bir dinin, eğitim ve öğretiminin zorunlu hale getirilemeyeceği ve müfredatının inançlarımıza uygun olmaması gerekçeleri ile Öğrencilerimizin zorunlu din dersi eğitiminden muaf tutulmasını istiyoruz.

Haklı taleplerimize rağmen dilimizin ve inancımızın inkârını kabul etmeyeceğimizi vurgularken, yukarıda belirttiğimiz demokratik taleplerimizi bir kez daha haykırmak için mücadele programı çıkarmış olup eylem ve etkinliklerimize tüm üyelerimizi, velilerimizi ve öğrencilerimizi, temel bir insan hakkı olarak Anadilde Eğitim Hakkı ve Zorunlu Din Derslerinin kaldırılmasına ilişkin dilekçe ve imza kampanyasına katılım sağlamaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Açıklamaya Eğitim Sen, BES, SES, YAPI YOL SEN, TÜM BEL SEN, TARIM ORKAM SEN- DİSK/GENEL İŞ –BDP-EMEP-PARTİZAN -TUNCELİ BELEDİYESİ-DAKAD da destek verdi.

Bu haber toplam 2006 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim