• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • Tunceli 21 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Erzincan 16 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 21 °C
 • Malatya 23 °C

SAKARYASPOR'UN ZAFERİ DEĞİL, TATANGALARIN ZAFERİ

SAKARYASPOR'UN ZAFERİ DEĞİL, TATANGALARIN ZAFERİ
Olimpiyat stadına gidebilmek için saat 11:00’da toplu taşıma aracı Metrobüse binerek yolculuk yapmaya başladım. Aktarma istasyonu olan Merter'de Metro'ya binerek Esenler otogarında indim.

Esenler otogarında kendilerine Alibeyköy Tatangalar diyen Sakaryaspor'lu taraftarlar ile Diyarbekirspor'lu taraftarlarla karşılaştım. Tatangalar otogar metro istasyonunda olimpiyat stadına gidebilmek için Kirazlı metro aracını beklerken tezahüratlar yapıyorlardı. Diyarbekirspor taraftarları ise sessizce bekliyorlardı. ikinci aktarma istasyonu olan Kirazlı istasyonuna gidebilmek için bekleyen Diyarbekirspor'lu bir taraftar otogar metro istasyonunda Bir hafta önce oynanan Erzurum - Amed maçına atıf yapan bir konuşma yaptı. " Amed takımımız, Erzurum'da ırkçıların saldırılarına maruz kalmıştı. Bizler onlar gibi olmayacağız, Biz insanlığımızı göstererek iyi oynayan ve hak eden kazansın diyoruz. Sonuç ne olursa, olsun saygı göstereceğiz." dedi. Bu konuşmayı Sakaryasporlu Tatangalar alkışlayıp, tezahüratlar eşliğinde  " Biz Adapazarlıyız biz " diyerek destek verdiler.

iki takım arasındaki bu güzel görüntülerin ardından, Otogar metro istasyonunda bekleyen iki taraftar grubu Kirazlı metro tramvayına binerek hareket ettiler. Tatangalar tramvayda takımları lehinde tezahüratlar yaparken, Tatangalara, Diyabekirspor'lu taraftarlarla birlikte fotoğraf çekip Türkiye'ye birlik mesajı verelim şeklinde teklifimi kabul ederek, Türkiye’ye güzel görüntüler verecek fotoğrafı hep birlikte çektiler.

Tramvay içinde maçla ilgili görüştüğüm bir Tatangalı taraftar " iyi oynayan ve hak eden kazansın ve ayrıca bizim Gaffar Okan'la, Diyabakır'la gönül bağımız var " dedi. Bu konuşmanın ardında iki taraftar grubu hep birlikte Olimpiyat stadı metrosunda inerek, Olimpiyat stadına doğru birlikte yürüyerek gittiler.

Ben Diyabekirspor taraftarlarının olduğu tribünlerde bilet almak için gişelere gittim. Gişelerde biletler kimlik gösterilerek satılıyordu. Kimlik gösterimi nedeniyle kuyruklar uzamıştı.

Ben biletimi aldıktan sonra, kimlikli bilet satışıyla ilgili benzer görüntüdeki uygulamanın Sakaryaspor taraftarlarına yapılıp, yapılmadığını araştırmak için Sakaryaspor gişelerinin olduğu yere gittim ve benzer kimlikle ilgili bilet satış uygulamasının Sakaryaspor'lu taraftarlarınada yapıldığını gördüm.

Maç saatine doğru Tribüne gitmek için arama noktasında, üzerimde bir şey bulamayan özel güvenlik elimde bulunan kalemle içeri giremezsin dedi. " Ben bir gazeteciyim kalemle maçla ilgili notlar almam gerekli " deyince, özel güvenlik, görevli polisle görüştü, görevli polis'de " Hayır kalemle içeri giremezsin, bu kalemi sahaya atarsın. Ya kalemi bırakır içeri girersin, yada kaleminle dışarı çıkarsın " dedi. Bende nasıl olsa içerde bir kalem bulurum diyerek kalemi bırakmak zorunda kaldım. Tribünlerden kalem ararken, Diyarbekirspor'lu taraftarlarda yüzlerce kişide kalem vardı, taraftarlardan biri kalemini bana verdi. Kalemle ile ilgili sorunumu bu şekilde çözdüm.

Ayrıca Diyarbekirspor tribünleri noktasında bir kalemi tehlikeli görerek içeri almayan Olimpiyat stadındaki polisler, Sakaryaspor tribünlerine yasak olması bilinmesine rağmen çok sayıda meşale ile patlayıcı maddeleri içeri alınmasına nasıl izin vermiştir? Maç boyunca Sakarspor tribünlerinde hem meşaleler yakılmış, hem de meşaleler yakılarak stada fırlatılmıştır. Ayrıca çok sayıda patlayıcılar tehlikeli bir şekilde patlatılmıştır.

Tribünlerde Diyabekirspor taraftarı olarak 10 bine yakın taraftar varken, Sakaryaspor taraftarı olarak 15 ile 20 bin arasında taraftar vardı. Taraftar üstünlüğü Sakaryaspor'lu taraftarlardaydı.

İki takım taraftarları takımlarını tribünlere çağırarak sevgi gösterilerinde bulundular.

Tribünlerde Takımların ismi anons edilirken taraftarlar tek, tek alkışlayarak futbolcularına destek verirken, Diyabekirspor tribünlerde aniden bir hareketlilik ve dalgalanma oldu. Dalgalanmanın sebebi Gişelerin erken kapanarak bilet satışı yapılmaması nedeniyle binlerce Diyarbekirspor taraftarının dışarda kalmasıyla ilgiliydi. Tribünlerdeki taraftarlar bu duruma tepki göstererek " Yönetim uyuma, taraftarın dışarda " diyerek bu duruma tepki gösterdiler. Diyabekirspor taraftarlar maç boyunca yaptığı tezahüratlar arasında Diren Diyarbakır diren. Taraftarlar karşılıklı olarak Kırmızı dediklerinde karşılığında Yeşil diyerek renkler üzerinden takıma destek veriyorlardı. Taraftarlar Diyarbekir gol, gol diyerek takımına destekleyici tezahüratlar yapıyorlardı.

Sakaryaspor tribünlerinde tekbir getirerek tezahürat yapmalarına, Diyabekirspor taraftarları ıslıkla protesto ettiler.

Diyarbekirspor taraftarları 10 sırt numaralı Tunç Murat futbolcularına fırsatları değerlendirememesi üzerine tribünlerde tepki vardı. Maçın 79. dakikasında oyundan çıkarken tribünlere el kol hareketi yapması taraftarlardan tepki aldı.

Diyabekirspor maçın uzatma dakikası olan 93. dakikada attığı golden sonra gol sevincinden sonra susmuş ama Tatangalar susmayarak takımını daha çok desteklemişlerdi. 

Sahada tutuk bir oyun sergileyen Sakaryaspor, Tatangaların güçlü tezahüratlarıyla başka bir takımı bürünmüş ve tezahüratlarında vermiş olduğu öz güvenle önce beraberliği, ardında galibyeti getiren golü atarak kendilerini 2. ligde bulmuşlardı.

Böylesi güçlü bir taraftarı olan Sakaryaspor'un 3. lige kadar gelmesinin sebebi bilinçsizliktir. Sakaryaspor'un yeri 3. lig değil, süper ligdir. Sakaryaspor süper ligde olmalıdır. Ancak sahada gördüğüm Sakarya kadrosu, bu kadroyla 2. ligde bir varlık gösteremez. Eğer Diyabekirspor'un ileri oyuncuları becerikli olsalardı. Maçı farklı bir şekilde kazanarak 2. lige çıkabilirlerdi.

Maçın uzatma dakikalarında 20 bine yakın Tatanga taraftarının " Sen kalbimin mehtabısın güneşisin " şarkısını hep birlikte koro halinde söylemesi tek kelimeyle MUHTEŞEMDİ.

Bu maç Diyebekirspor ile Sakaryaspor arasındaki bir maç değil, taraftarların arasındaki bir maçtı. Tatangalar tribün tecrübesiyle bu maçı aldılar.

Diyabekirspor uzatma dakikalarında sonra iş bitti diyerek taraftarların susması, Diyarbekirspor'un yenilmesinin yolu açmıştır. Eğer Tatangalar gibi coşkulu olsaydı sonuç daha farklı olabilirdi.

Hakemler: Halil Umut Meler, Ekrem Kan, Yusuf Bozdoğan maçı mükemmel bir şekilde yönettiler.

Tribün içinde ve tribünler dışında yaşananlar böyleydi.

Takımlar aşağıdaki şekilde kadrolarla sahaya çıktılar.

SAKARYASPOR: Hüseyin Bilge, Canberk Özdemir, Zafer Aydoğdu, Serdar Deniz, Hüseyin Taş, Fikret Topaloğlu, Talha Mayhoş, Fatih Özçelik, Coşkun Yılmaz, Burak Bekaroğlu, Erçağ Evirgen

DİYARBEKİRSPOR: Onur Bilgin, Emir Alagöz, Adem Aydın, Tunç Behram, Serdar Cansu, Mehmet Özdıraz, Fahrettin Bıyıklı, Eşref Korkmazoğlu, Hüseyin Bak, Serhat Baştan, Sefacan Taşkolu

GOLLER: Serhat Baştan (dk. 93) (Diyarbekirspor), Coşkun Yılmaz (dk. 105 ve 111) (Sakaryaspor)

KIRMIZI KART: Fahrettin Bıyıklı (dk. 107) (Diyarbekirspor)

SARI KARTLAR: Adem Aydın, Mehmet Özdıraz (Diyarbekirspor), Burak Bekaroğlu, Ferhat Yazgan (Sakaryaspor)

İstiklal marşı ve saygı duruşundan sonra hakmenin başlama düdüğüyle oyuna Diyabekirspor başladı.

Maçı 3. dakikasında Sakaryaspor'un tehlikeli atağı, Diyabekirspor defansı müdahelesiyle top dışarı çıkarak korner oldu, Sakaryaspor kullandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 10. dakikasında Diyabekirspor geliştirdiği atak, Sakaryaspor defansının müdahelesiyle top dışarı çıkarak korner oldu. Diyabekirspor kullandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 12. dakikasında Diyarbekirspor'lu 10 sırt numaralı Murat Tunç Skaryaspor ceza sahasına tek başına girdi yüzde, yüzlük gol pozisyonunda yararlanamadı.

Maçın 14. dakikasında Diyabekirspor paslaşarak girdiği Sakaryaspor ceza sahasında yüzde, yüzde gol olacak pozisyonlardan yararlanmadı.

Maçın 20. dakikasında Sakarspor geliştirdiği atağı Diyarbekirspor defansının müdahlesine hakem ceza atışı verdi. Diyabekirsipor ceza sahası dışında kullanılan, ceza atışında Sakaryaspor faydalanamadı.

Maçın 23 dakikasında Diyabekirspor 20 sırt numarasıyla Mehmet Özdıraz yüzde, yüzlük gol pozisyonlarından faydalanamadı.

Maçın 27. dakikasında Diyabekirspor geliştirdiği atakla ceza sahası dışında sert vurdu defansa çarparak korner oldu. Diyarbekirspor kullandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 34. dakikasında Sakaryaspor'un geliştirdiği atak, Diyabekrspor defansının müdahalesiyle korner oldu. Sakaryaspor kullandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 35 dakikasında Diyabekirspor, Sakaryaspor ceza sahasının sol tarafında ceza atışı kullandı, kullanılan ceza atışında sonuç alamadı.

Bu dakikadan sonra gelişen ataklardan sonuç alamayan takımlar ilk yarıyı 0-0’lık sonuçla tamamladılar.

İlk yarıda Diyarbekirspor'un üstünlüğü vardı.

İkinci yarı hakemin başlama vuruşuyla oyuna Sakaryaspor başladı.

Maçın 45 dakikasında Sakaryaspor oyuna hızla başladı. Geliştirdiği ilk tehlikeli atağında, Diyarbekirspor defansı gol izin vermedi.

Maçın 47. dakikasında Sakaryaspor, orta saha ile Diyarbakır kalesi ortasında ceza atışı kullandı. Kullandığı bu serbest atıştan sonuç alamadı.

Maçın 53. dakikasında Diyarbekirspor oyuncu değişikliği yaparak 80 sırt formasıyla Hüseyin Bak çıktı yerine 35 sırt numarasıyla Enis Gül oyuna girdi.

Maçın 54 dakikasında Sakaryaspor'un yüzde, yüzlük gol pozsyonuna Diyarbekirspor kalecisi Onur gole izin vermedi.

Sakaryaspor'un bu atağından sonra Diyabekirspor atak geliştirdi. Geliştirdiği ve tehlike yarattığı yüzde, yüzlük gol pozisyonunda yararlanamadı.

Maçın 56. dakikasında Sakaryaspor'un geliştirdiği tehlikeli atağına Diyarbekirspor kalecisi gole izin vermedi.

Maçın 60. dakikasında Diyarbekirspor korner atışı kullandı, Sakaryaspor defansından döndü ve Ardından Sakaryaspor çok tehlikeli kontratak geliştirdi, gelişen bu atakla birlikte ceza sahası dışında sert vurulan topa Diyarbekirspor kalecisi gole izin vermedi.

Maçın 64 dakikasında Sakaryaspor'un geliştirdiği tehlikeli atağı, Diyarbekirspor defansının müdahalesiyle top dışarı çıkarak korner oldu. Sakaryaspor kullandığı korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 69. dakikasında Sakaryaspor Sağ taraftan geliştirdiği atakla yapılan orta, Diyarbekir kalecisi gole izin vermedi.

Bu dakikadan sonra Sakaryaspor, Diyabekirspor'un defansının sağ kanadını zayıf görerek ataklarını hep sağ kanatta geliştirerek tehlikeli olmaya başladı.

Maçın 71. dakikasında Sakaryaspor geliştirdiği tehlikeli atağı ve kaleci Onur'un iler çıkmasını gören Sakaryaspor ileri uç oyuncuları aşırtma vuruş yapma denemesi direğin az farkla üstünde dışarı çıktı.

Maçın 72. dakikasında Sakaryaspor, Diyabekirspor'un sağ kanadında bir atak daha geliştirdi, sağ kanattan yapılan ortaya 99 sırt formasıyla Erçağ yükselerek kafa vurdu top direğin üstünde auta çıktı.

Maçın 74. dakikasında Diyabekirspor oyuncu değişikliği yaparak 9 sırt numarasıyla Ergün Cengiz oyuna girereken, 10 sırt formasıyla Tunç Murat oyundan çıktı.

Maçın 75. dakikasında Sakaryaspor geliştirdiği atağı yüzde, yüzlük gol pozisyonuna Kaleci Onur gole izin vermedi. Bu pozisyonda kaleci Onur muhteşemdi.

Maçın 77. dakikasında Diyarbekırspor atak geliştirdi, gelişen bu atak Sakaryaspor defansı tarafından kesilerek gole izin vermedi.

Maçın 79. dakikasında Diyarbekirspor'dan 20 sırt formalı Mehmet Özdıraz sarı kart gördü.

Maçın 82. dakikasında Sakaryaspor korner atışı kullandı. Kullanılan korner atışında sonuç alamadı.

Maçın 86. dakikasında Sakaryaspor çok tehlikeli geliştirdiği atağıyla, ceza sahası dışında sert vurulan top yandan az farkla auta çıktı.

Maçın 87. dakikasında Sakaryaspor'dan 87 sırt formalı Burak Bekaroğlu sarı kart gördü.

Takımlar geliştirdiği ataklardan sonuç alamayınca maç 0 - 0 tamamlanarak uzatmalara kaldı.

Maçın uzatma 93. dakikasında Diyabekirspor'dan 93 sırt formalı Serhat Baştan, Sakaryaspor defansını tek başına çalımlayarak ceza sahası dışında sert vurarak muhteşem bir gol atarak durumu 0 - 1 Diyabekirspor lehine çevirdi.

Bu golden sonra defansa çekilen Diyarbekirspor, Sakaryaspor Tatangaların ateşleyici tezahüratlarıyla Diyarbekirspor'un üzerine gitmeye başladı.

Maçın 105. dakikasında 76 sırt formasıyla Coşkun Yılmaz'ın golüyle durumu 1 - 1 getirdi.

Maçın 107. dakikasında Diyabekirspor'dan 34 sırt formalı Fahrettin Bıyıklı kırmızı kart görerek takımını 10 kişi bıraktı.

Maçın 112 dakikasında Sakaryaspor'dan 76 sırt formasıyla Coşkun Yılmaz tekrar sahneye çıkarak takının ikinci golünü atarak durumu 2 - 1 yaparak takımını 3. lige veda ettirdi.

Maç Sakaryaspor'un 2-1’lik üstünlüğüyle tamamlandı.

MAÇI SAKARYASPOR DEĞİL, TATANGALARIN ATEŞLEYİCİ TEZAHÜRATLARI ALDI.

 

KENAN KANDİL

 

 

 

  

Bu haber toplam 1870 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.428) 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ: Ercan Topaç - 0530 878 47 41 MUHABİRLER: Kadir Merkit- 0535 941 63 95 Serhat Ozan Yıldırım- 0534 400 64 66 | Haber Scripti: CM Bilişim