1 1
 • BIST 105.994
 • Altın 316,219
 • Dolar 6,2384
 • Euro 6,8405
 • Tunceli 5 °C
 • Elazığ 6 °C
 • Erzincan 6 °C
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 12 °C
 • Malatya 7 °C

Rektörden teşekkür

Rektörden teşekkür
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, SOS Munzur Sitesi’nden sitemize gönderilen Sayın Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’a Mektuplar-1 isimli yazıya cevap yazdı.

Yazı nedeniyle teşekkür eden Prof. Dr. Boztuğ, “Yaptığımız işi işleri övüp eksik kaldığımız kısımları bize hatırlatmaları çok güzel bir şey. Böylece Üniversite ve Tunceli olarak çok güzel yerlere geleceğimizden eminiz. Gazete de atıf da bulunulan konular üzerine aşağıdaki hatırlatmaları yapma gereği olduğu kanısındayım. Böylece birbirimizi daha iyi anlama fırsatı da yakalamış olacağız” dedi.

Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, yazısının devamında şunları kaydetti:

            Bilimsel araştırmaların yapılabilmesi için ekip, alt yapı ve malzeme desteğinin olması kaçınılmazdır. Bu bağlamda üniversitemiz çok hızlı çalışmalar yapmaktadır. Bölge su kaynaklarının doğru ve etkin kullanılabilmesi için ülkemizde kurulu bulunan 3 merkezden biri olan ve bölgemize has ismiyle “Munzur Su Ürünleri Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi” Üniversite Senatomuz tarafından YÖK’e önerilmiş ve 01.07.2009 tarihinde YÖK tarafından kabul edilmiştir.

            Üniversitemiz hızla bilimsel alt yapısını hazırlarken, malzeme, alet ve ekipman alımını da gerçekleştirmek için “Tunceli Üniversitesi Temel ve Uygulamalı Bilimler Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi” T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, 2010 tarihi ile onaylanmış ve ciddi miktarda parasal destek sağlanmış olup malzeme alımı ve laboratuar kurumla aşamaları devam etmektedir.

            Tunceli ili sınırları içerisinde 1 Eylül 2008 tarihinden günümüze kadar su kaynakları ile ilgili, projesiz olarak ancak bilimsel etikler dahilinde ön çalışmalar devam etmektedir. Devam eden ön çalışmalar neticesinde 12 Mart 2010 tarihinde; “Farklı sıcaklıkların kültür ortamında yetiştirilen Karadeniz alası (Salmo turta labrax P., 1811) ve Munzur alabalığı (Salmo trutta macrostigma D., 1858)’nda büyüme performansı, yemden yararlanma ve üreme performansı üzerine etkileri: Bazı fizyolojik ve biyokimyasal değişiklikler”, “Uzunçayır Baraj Gölü Su Kalitesinin Fiziko-kimyasal ve Ekotoksikolojik Olarak Değerlendirilmesi”, “Tunceli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Malatya ve Bingöl İllerindeki Su Ürünleri İşletmelerinin Su Kalitesi ve Bakteriyel Balık Hastalıklarının Araştırılması”, “Munzur Alabalıklarında (Salmo trutta macrostigma D., 1858) Streptococcus iniae Enfeksiyonu ve Meydana Gelen Oksidatif Stres İle Yankıya Karşı B-Glukanın Etkinliğinin Araştırılması”, “Uzunçayır Baraj Gölü Su Kalitesinin İncelenmesi ve Fitoplanktonun Biyolojik Arıtmada Kullanılması” ve “Tunceli İlinde Doğal Su Ürünleri Popülasyonları ve Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” konularında TÜBİTAK’a proje başvurusunda bulunulmuştur.

            2010 Haziran döneminde “Tunceli ilinde Kültür Balıkçılığını Geliştirmek İçin Kapasite Oluşturulması”, “Tunceli İlinde Web Tasarım Programları Eğitim Kursu”, “Tunceli İlinde Akvaryum Balıkları Yetiştiriciliği ve Akvaryumculuk Kurs Programı”, “Tunceli İlinde Dalgıç Yetiştirme Kursu”, “Balık Av Araçları ve Ağ Kafes Yapım Teknikleri Kursu”, “Doğa İnsanla Kucaklaşıyor”, sosyal ve istihdam içerikli SODES projeleri DPT’ye sunulmuştur.

            Tunceli ili ve ilçelerini kapsayan su kaynaklarından 24 adeti, 1-15 Eylül 2008 tarihinde yerinde ve özellikleri ile birlikte çalışılmıştır. İlgili envanter İl Tarım Müdürlüğüne öğretim üyelerimiz tarafından yazılı rapor olarak sunulmuştur.

            1 Eylül 2009-1 Mart 2010 tarihleri arasında İŞKUR’a “Tunceli İlinde Kültür Balıkçılığını Geliştirmek İçin Kapasite Oluşturulması” projesi verilerek 15 kursiyere öğretim üyeleri tarafından günde 8 saat olacak şekilde sürekli bir kurs verilmiştir. Kursiyerlere doğal alabalık üretim teknikleri konusunda da gerekli bilgi desteği sağlanmıştır.

            Tarım İl Müdürlüğü, Pertek Belediyesi ve Kaymakamlığı bünyesinde “Ağ Kafeslerde Alabalık Yetiştiriciliği” konusunda 30 kursiyere 07-22 Haziran 2010 tarihleri arasında Tunceli Üniversitesi Su Ürünleri Öğretim Üyeleri tarafından bir kurs verilmiştir. Kurs sonunda kursiyerlere sertifika verilmiştir.

            Bunların yanı sıra Munzur Su Ürünleri Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezimiz tarafından Akpazar Beldesinde 29 ton/yıl kapasiteli karada fiber ve beton havuzlarda; Türkiye Alabalıkları (Munzur, Abant, Karadeniz Alabalığı vb) ve suni alabalık (Gökkuşağı ve Kaynak Alabalığı) türleri deneme amaçlı üretilebilmesi için tesis kurmuştur. Üretim yapılabilmesi için Akpazar Beldesine (Keban Barajında) 29 ton/yıl kapasiteli Kafeslerde, Aktuluk Beldesinde Uzunçayır Baraj Gölünde 25 ton/yıl kapasiteli, Gökkuşağı Alabalığı üretemi için ve Aktuluk Beldesinde karada 29 ton/yıl kapasiteli fiber ve beton havuzlarda; Türkiye Alabalıkları (Munzur, Abant, Karadeniz Alabalığı vb) ve suni alabalık (Gökkuşağı ve Kaynak Alabalığı) türleri deneme amaçlı üretilebilmesi için Tarım İl Müdürlüğüne başvuru yapılmıştır.

            İl genelinde bulunan su kaynaklarında bölge insanı tarafından yapılması planlanan alabalık üretim tesislerine ve mevcut tesislerdeki sorunların çözümünde de üniversitemiz ve merkezimiz danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

            Üniversitemiz bünyesinde öğretim üyeleri tarafından yapılan bilimsel araştırma verileri ulusal ve uluslar arası dergi ve sempozyumlarda yayınlanmakta olup; konuya ilgi duyan kurum ve kişiler ilgili bölümlere ulaşarak çok rahatlıkla bilgi edinebilirler.

            Projelerin kabul görmesi ve yürütülebilmesi için basın ve Tunceli kamuoyu tarafından aynı hassasiyetin gösterilmesini Üniversite olarak bekliyoruz. Saygılarımla.

Bu haber toplam 2130 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim