• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Tunceli 12 °C
 • Elazığ 8 °C
 • Erzincan 7 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • Malatya 8 °C

Pülümür Belediyesi ve Baro'dan milli park başvurusu

Pülümür Belediyesi ve Baro'dan milli park başvurusu
Pülümür Belediyesi ve Tunceli Barosu Pülümür Vadisi’nin Milli Park ilan edilmesi için Başbakanlık (Bakanlar Kurulu)’na başvuruda bulundu.

Pülümür Belediyesi ile Tunceli Barosu tarafından  yapılan başvuruda vadinin neden milli park ilan edilmesi gerektiğine ilişkin şunlar kaydedildi: 

Tunceli İli Merkez İlçesi, Nazımiye İlçesi, Pülümür İlçesi sınırları dahilinde bulunan Pülümür Vadisi Havzası’nın Milli Park olarak belirlenmesi gerekmektedir. Şöyle ki,

Milli Parklar Kanunu’nun amaç kenar başlıklı 1. Maddesinde:

“Bu kanunun amacı, yurdumuzdaki milli ve milletlerarası düzeyde değerlere sahip milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanlarının seçilip belirlenmesine, özellik ve karakterleri bozulmadan korunmasına, geliştirilmesine ve yönetilmesine ilişkin esasları düzenlemektedir.”

Milli Parklar Kanunu’nun Tanımlar kenar başlıklı 2. Maddesinde:

“Bu kanunda yer alan;

 1. Milli park; bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarının
 2. Tabiat parkları; bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun tabiat parçalarını,
 3. Tabiat anıtı; tabiat ve tabiat olaylarının meydana getirdiği özelliklere ve bilimsel değere sahip ve milli park esasları dahilinde korunan tabiat parçalarını,
 4. Tabiatı koruma alanı; bilim ve eğitim bakımından önem taşıyan nadir, tehlikeye maruz veya kaybolmaya yüz tutmuş ekosistemler, türler ve tabii olayların meydana getirdiği seçkin örnekleri ihtiva eden ve mutlak korunması gerekli olup sadece bilimsel ve eğitim amaçlarıyla kullanılmak üzere ayrılmış tabiat parçalarını, ifade eder.” Hükmü bulunmaktadır.

Milli Parklar Kanunu’nun milli park, tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanlarının belirlenmesi kenar başlıklı 3. Maddesinde:

“(Değişik: 8/82011-KHK-648/ 33 md.) Orman ve Su İşleri Bakanlığınca milli park karakterine sahip olduğu tespit edilen alanlar, Milli Savunma Bakanlığının olumlu görüşü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile milli park olarak belirlenir.

Orman ve orman rejimine tabi yerlerde tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanları Orman ve Su İşleri Bakanının onayı ile belirlenir.

Orman ve orman rejimi dışında kalan yerlerde tabiat parkı, tabiat anıtı ve tabiatı koruma alanı belirlenmesine veya Orman ve Su İşleri Bakanlığınca belirlenmiş olanların işlemlerinin tamamlanması için gerekli yerlerin orman rejimine alınmasına ilgili bakanlıkların görüşü alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca karar verilir ve bu alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tescil edilir.” Hükmü bulunmaktadır.

Tunceli İli Merkez İlçesi, Nazımiye İlçesi, Pülümür İlçesi sınırları dahlinde bulunan Pülümür Vadisi Havzası bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerlerini barındırdığı gibi ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarını da içermektedir. Zira:

Pülümür Vadisi, başta Pülümür Çayı olmak üzere Haskar Deresi, Hakis Deresi gibi önemli kaynak değerlerine sahiptir.

Bölge Munzur Dağları silsilesi içerisinde bulunan Bağır Dağı’ndan başlayarak önemli ekosistemleri barındırmaktadır. Bu ekosistemler akarsu ekosistemi, orman ekosistemi, mera ekosistemi, step ekosistemi, kaya ekosistemi olarak belirtilebilir. Bölgede ekosistem çeşitliliği sebebiyle endemizm oranı son derece yüksektir.

Bölgede, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne (BERN SÖZLEŞMESİ) göre kesin koruma altında olan flora ve fauna türleri ve habitatları bulunmaktadır.

Belirtmek gerekir ki ülkemizde neslinin tükendiği sanılan Anadolu Parsı’nın bölgede yaşadığına dair bilimsel işaretler bulunmaktadır.

Pülümür Vadisi sınırları dahilinde Alacık Köyü Karagöl Mezrası mevkiinde Muhafaza Ormanı olarak tefrik edilen ağaç kümeleri de bulunmaktadır.

Yörede Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme hükümlerine göre korunması gereken sahalar bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme hükümleri uyarınca da korunması gereken kültürel pratiklerin ifa edildiği alanlar da yörede mevcuttur.

Avrupa Peyzaj Sözleşmesi hükümleri uyarınca da havzanın peyzajının korunması gerekmektedir.

Pülümür Vadisi Havzası bir bütün olarak ilginç özelliklere ve güzelliklere sahip olup topografya ve siluet açısından eşsizdir.

Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle ve re’sen nazara alınacak sebeplerle Pülümür Vadisi Havzası’nın Milli Park olarak belirlenmesi için; BAKANLAR KURULU’NCA gerekli işlemler icra edilerek karar alınmasına Avukatlık Kanunu’nun 76. Ve 95. Maddeleri ile Anayasanın 63. Maddesi hükümleri çerçevesinde arz ve talep ederiz.

Bu haber toplam 2180 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.428) 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ: Ercan Topaç - 0530 878 47 41 MUHABİRLER: Kadir Merkit- 0535 941 63 95 Serhat Ozan Yıldırım- 0534 400 64 66 | Haber Scripti: CM Bilişim