• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 22 °C
 • Elazığ 20 °C
 • Erzincan 20 °C
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Malatya 23 °C

Özel İdare, projelerini tanıttı

Özel İdare, projelerini tanıttı
Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından hazırlanıp Sosyal Destek Programı (SODES)’e sunulan ve kabul edilen iki projenin tanıtımı gerçekleştirildi.

Projelerin tanıtımı amacıyla İl Özel İdaresi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Genel Sekreter Hüseyin Şimşek, Dersimspor ikinci başkanı Erdal Güntaş, Yukarı Fırat Havzası Proje ve Danışmanlık Merkezi sorumlusu Mehmet Bidav, proje koordinatörleriyle idari personel katıldı.

Projelerin tanıtımında konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hüseyin Şimşek, SODES kapsamında hazırlanan “Gülen-Dam” ile Dersimspor ile ortak hazırladıkları “Bu Çocuklar Bizim” isimli projelerin kabul edildiğini söyledi.

Genel Sekreter Şimşek,  “Tunceli'de iş alanlarının sınırlılığı buradaki kadınları arka plana itmiştir. Sanayi alanlarının olmayışı, genelde hizmet sektörünün oluşu ve tüketime dayalı işyerlerinin varlığı kadın istihdam olanaklarını da kısıtlamıştır. Özetle ilimizde göçle köylerinden ve üretim alanlarından kopmuş kadınlar şehirde adeta tüm güçlerinden yoksun kalmışlardır.

Bu proje ile amacımız ilimizde işsiz durumda olan kadınların 0-6 yaş arası çocuk bakımı konusunda eğitimi ile bu alanda var olan iş gücü piyasasına katılımını sağlamaktır. Aynı zamanda proje ile çalışan kadınların aile ve iş yaşamı arasında da uzlaştırıcı bir etki yaratarak çalışan kadınların da iş yerlerindeki çalışma verimin artmasında ve fırsat eşitliğinin yakalanmasında itici bir etki yaratılacaktır.

Çalışan çocuklu kadınların en büyük sıkıntısı evde bırakmak zorunda kaldıkları çocuklarının bakım ve eğitimi gelişimi ile ilgili kaygılardır. Ülkemizde özel yada kamuya ait kurumlar yetersiz olduğu için çalışan anneler doğumdan sonra ya çalışmaktan vazgeçmekte yada çocuk bakımlarını diğer aile fertleri komşu akraba vs gibi üçüncü şahıslar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bu hususta üçüncü şahıslarca bakılan çocukların sağlıklı birer birey olarak yetiştirilebilmeleri ve topluma faydalı insanlar olabilmeleri için bilinçli ellerde bakılmaları gerekmektedir.

ozel_ic.jpg

Projemiz ile bu alanda İş-Kur'a kayıtlı 40 genç kadın 6 ay boyunca Çocuk Bakımı ve Eğitimi konusunda profesyonel eğitim alacak ve iş piyasasında çocuk sahibi 472 kadın çocuğuna profesyonel bakım imkanına erişecektir. Proje ile çocuk bakımı konusunda eğitim almış olan 40 genç kadın istihdama erişebilme imkanı bulacaktır.

Gülen-Dam Projesi ile SODES tarafından 160,228.00.-TL hibe destek kaynaklanılmış, proje maliyetlerinden 17,170.00.-TL ‘lik harcamalar ise Özel İdaremiz tarafından kaynaklandırılarak proje hayata geçirilmiştir. 01.12.2010 tarihi itibarı ile fiilen projemiz başlamış olup, proje ofisi hazırlanmış ve ofis malzemeleri alımı bu hafta içerisinde gerçekleştirilerek projenin birinci ayağı tamamlanmış olacaktır.

Gülen-Dam Projesi ile 12 ay boyunca proje tanıtımları ve ilgili diğer faaliyetler yürütülecek olup, projemizin ikinci ayağında çocuk bakımı konusunda eğitim verilecek olan 40 genç kadın kursiyer adaylarının tespiti gerçekleştirilecektir. Kursiyerler İş-Kur’a kayıtlı 30 yaşın altında olan ve işsiz durumdaki genç kadın adaylar arasından kura yöntemiyle belirlenecektir. Kursiyerlerin tespiti ile birlikte paralel olarak “Usta Eğitici” görevini yürütecek olan eğitimcinin de tespiti yapılacaktır. Usta Eğitici sertifikasına veya dört yıllık fakültelerin ilgili bölümlerinden mezun tecrübeli kişiler arasından eğitimci seçimi yapılacaktır. Devam eden faaliyetler arasında eğitim salonunun oluşturulması ve akabinde de eğitimlerin ve uygulamalı eğitimlerin staj faaliyetleri gerçekleştirilmesi gelmektedir” dedi.

Dersimspor ile ortak hazırladıkları proje hakkında da bilgi veren Şimşek, “Öncelikli olarak genç nüfusun spor ile yönlendirilerek sosyalleşmeleri ve enerjilerini spor ile deşarj edebilmeleri için ilimizde büyük bir ihtiyaç olan spor kompleksi eksiğinin tamamlanması amacıyla DERSİM SPOR ve İl ÖZEL İDARESİ ortaklığı ile projemiz gerçekleştirilmiştir.

Bu Çocuklar Bizim Projesi ile 300,000.00.-TL SODES tarafından hibe destek kaynaklanılmış ve projenin diğer maliyetlerinin tutarı olan 200,000.00.-TL İl Özel İdaremiz tarafından kaynaklandırılarak projemiz hayata geçirilmiştir. 01.01.2011 tarihinde fiilen başlamış olan projemiz 12 ay boyunca devam edecektir. Bu süre zarfında proje süresi boyunca projemizin tanıtım faaliyetleri devam edecek olup, projenin 4üncü ayına kadar spor kompleksi tesislerinin kurulabilmesi için İl Özel İdaremizce söz konusu arazinin hafriyat ve tesviye çalışmaları yapılacaktır. Akabinde spor kompleksi tesislerinin satın alma işlemleri gerçekleştirilecek olup eğitim müfredatında yer alan spor alanlarıyla ilgili eğitimler başlatılacaktır. 6-18 yaş arası genç nüfus ve Tunceli’de yaşayan herkes bu tesislerden faydalanabilecektir” diye konuştu.

Şimşek, proje kapsamında Aktuluk’ta 40 dönümlük bir arazinin 49 yıllığına kiralandığını da sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 2147 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim