• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • Tunceli 22 °C
 • Elazığ 22 °C
 • Erzincan 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 22 °C
 • Malatya 24 °C

Milletvekili Genç, araştırma istedi

Milletvekili Genç, araştırma istedi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 8 Mart 2010 tarihinde Elazığ “da meydana gelen deprem sonrasında

Tunceli’nin afet kapsamına alınmadığını belirterek konuyla ilgili Meclis Araştırması istedi.

Milletvekili Kamer Genç, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, “Resmi istatistiklere göre Türkiye topraklarının yüzde 66’sı, nüfusun yüzde 71’i 1. ve 2. derece deprem bölgeleri içinde yer almaktadır. 3. ve 4. derece deprem bölgeleri dahil edildiğinde ise Türkiye topraklarının yüzde 92’si deprem tehlikesi altında bulunmaktadır.

Ülkemizde 1900’lü yılların başından bugüne kadar meydana gelen depremlerde yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybederken, 250 bin kişi yaralanmış, 600 binden fazla bina ise yıkılmıştır.

genc_ic1.jpg

1999 yılında Marmara bölgemizde meydana gelen iki büyük deprem Türkiye’nin deprem gerçeğini, deprem öncesinde ve sonrasında alınan önlemlerin yetersizliğini bir kez daha göstermiştir.

Uzmanlar Türkiye’de depremde asıl tehdidin depremden daha çok bina güvenliği olduğunu işaret ederken, benzeri büyüklükteki depremlerin gelişmiş ülkelerde can ve mal güvenliği konusunda ciddi tehdit oluşturmadığına dikkatleri çekmektedir.

08.03.2010 tarihinde Elazığ'da yaşanan deprem felaketi ülkemizde derin bir acıya yol açmıştır. Ülkemiz önemli bir deprem kuşağında olmasına, bununla birlikte Doğu Anadolu Fay Hattı'nın çok aktif olduğu açık ve net ifade edilmesine karşın bugüne kadar bu bölgede hiçbir önlem alınmadığı açıkça görülmüştür.

Doğu Anadolu Fay Hattı; Muş-Varto, Bingöl-Karlıova, Elazığ-Kovancılar ve Sivrice, Malatya-Doğanyol, Pütürge, Doğanşehir, Adıyaman-Gölbaşı, Maraş ve Hatay'a kadar uzanmaktadır.

genc_ic2.jpg

Bu hatta, yıllardır oluşan birikimin boşalmasının her an olabileceği Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün daha önce hazırladığı raporlarda açık ve net olarak ifade edilmesine karşın, bu fay üzerinde çok geniş yerleşim alanları olmasına karşın hiçbir önlem alınmadığı açıkça görülmüştür.

Sonuçta; Elazığ'da oluşan depremin bu fay hattı üzerinde her an olabileceği mevcut raporlarda yer almıştır. Ancak, sonuçta bu bölgede depreme karşı hiçbir önlemin alınmadığı gerçeği ile karşı karşıya kalmamız, depremin acısı kadar üzüntü duyulacak diğer bir gerçektir.

Bu fay hattında, son on yılda, farklı bölgelerde değişik ölçeklerde depremler oluşmuş, bu depremlerde önemli ölçüde can ve mal kayıpları olmasına karşın, depremin yaraları yeterince sarılmadan, vatandaşlar kendi kaderleriyle baş başa bırakılmıştır. Oluşacak yeni depremlere karşı her şey unutulmuş ve hiçbir tedbir alınmamıştır.

Deprem sigortası konusundaki rakamlar bunun en çarpıcı örneğidir. Doğu Anadolu Bölgesinde 597 bin konutun yüzde 13.7’si sigortalı iken Elazığ’da ise 87 bin 783 konuttan yüzde 17.5’i yani 15 bin 360’ı sigorta kapsamında yer almaktadır.

Doğu Anadolu Fay Hattı ile ilgili olarak hazırlanan detaylı raporlarda dikkate alınarak, bölgede alınması gereken önlemlerin belirtilmesi, bu raporların bu güne kadar neden işleme konulmadığının araştırılması, bu fay hattında önümüzdeki süreçte oluşabilecek yeni ve büyük depremlere karşı alınacak önlemlerin tartışılması, somut önlemlerin saptanması için Anayasanın 98. Maddesi ile İç Tüzüğün 104. ve 105. Maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” dedi.

Milletvekili Genç, deprem sonrasında teknik elemanlarca Tunceli genelinde yapılan incelemelerde, bin 629 az hasarlı, bin 380 orta hasarlı, 853 ağır hasarlı ve 29 da yıkılan yine 67 az hazarlı, 26’sı orta hasarlı ve 8’i de ağır hasarlı işyeri bulunduğunu söyledi.                 

Depremin ardından Tunceli’ye hiçbir yetkilinin gitmemiş olmasını eleştiren CHP Milletvekili Kamer Genç, “Bu güne kadar Tunceli”deki  deprem bölgesine hiçbir hükümet yetkilisi gitmemiş vatandaşlar kaderleriyle baş başa bırakılmıştır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile yapılan telefon konuşmalarında hasar gören binaların durumlarının ne olacağı ve bu hasarlı bina sahiplerine herhangi bir yardım yapılıp yapılmayacağı sorulmuş ve ilgili başkanlık depremde Tunceli”nin adı geçen ilçelerinde herhangi bir yaralanma  ve ölüm vakası olmadığı gibi, kendisinin afet zedelere gönderdiği yazıda da ”Başkanlığımız teknik ekiplerince 17-21.03.2010 tarihlerin de bölgede incelemeler gerçekleştirilmiş olup ekiplerimiz Tunceli İlinde 08 .03. 2010 tarihinde meydana gelen Elazığ depremlerinin merkez üstlerine en yakın ilçe olan Mazgirt ilçesin de incelemelerde bulunmuşlardır. Başkanlığımızca kaydedilen ivme kayıtlarının dağılımları ve ekiplerimizce arazide gerçekleştirilen çalışmalarımız doğrultusunda 08.03.2010 tarihinde Elazığ ilinde meydana gelen 5.8 ve 5.6 büyüklüğündeki deprem afetlerinin Tunceli ilinde etkisi olmadığı ve yıkıcı bir etkisi bulunmadığı tespit edilmiştir.” denilmektedir.

İdarenin iddia ettiği gibi bu evler depremde yıkılmamış ise bu hasarlar nasıl meydana gelmiştir. Ayrıca bir yerin afet bölgesi ilan edilebilmesi için ille ölüm ve yaralanma şart mıdır?

Elazığ İlimizin depremin meydana geldiği noktada, Tunceli”nin bu bölgelerinden daha uzak olan bölgeleri afet kapsamına alınmış ve burada hasar gören vatandaşlara ev yapılmaya başlandığı halde Tunceli”nin deprem bölgesine daha yakın olan ve hasar meydana gelen bu bölgeleri maalesef afet dışında tutulmuş ve afet zedelere herhangi bir yardım yapılmamıştır ve evleri yıkılanlar kendi kaderi ile baş başa bırakılmışlardır.

Kışın yaklaşması nedeniyle burada yaşayan vatandaşlar çok zor durumda kalmaktadır.

AKP hükümetinin Tunceli iline karşı beslediği bu duyarsız ve haksız yaklaşımları nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisinin olaya el koyması gerekmektedir” dedi.

Bu haber toplam 2203 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim