• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 20 °C
 • Elazığ 19 °C
 • Erzincan 17 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 22 °C
 • Malatya 18 °C

Mahkeme, Genelkurmay’ın güvenlik bölgelerini iptal etti

Mahkeme, Genelkurmay’ın güvenlik bölgelerini iptal etti
Tuncelili bir köylü tarafından Genelkurmay Başkanlığı’nın geçici güvenlik bölgelerine ilişkin Malatya İdare Mahkemesi’nde açtığı davada mahkeme Genelkurmay’ın işlemini iptal etti.

Tunceli’nin Nazımiye İlçesi Büyükyurt Köyü’ne bağlı Dokuzkaya Mezrası’nın Genelkurmay Başkanlığı tarafından geçici güvenlik bölgesi ilan edilmesi üzerine köyüne gidemeyen Ali Karabulut isimli vatandaş, Avukatı İHD Tunceli Şube Başkanı Barış Yıldırım aracılığıyla Malatya İdare Mahkemesi’ne işlemin iptali nedeniyle dava açtırdı.

Malatya İdare Mahkemesi 2 Şubat 2011 tarihinde oybirliğiyle verdiği kararda işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine vararak dava konusu işlemi iptal etti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Davacı Ali Karabulut’un Avukatı İHD Tunceli Şube Başkanı Barış Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Genelkurmay Başkanlığı tarafından hukuka aykırı şekilde birçok alanın geçici güvenlik bölgesi ilan edildiğini söyledi.

Tunceli’de de geçici güvenlik bölgesi uygulamasının Mayıs 2009 tarihinde başlatıldığını ve beş alana sivillerin giriş çıkışının yasaklandığını hatırlatan Avukat Yıldırım, “Biz bu durumun hukuka aykırı olduğunu düşünerek İdare Mahkemesine bir başvuru yaptık uygulamanın durdurulması ve iptali talebiyle. Gerekçemiz şu idi: Askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgeleri kanununda ancak askeri tesislerin ve eğitim atış alanları ile tatbikat alanlarının dört yüz metre etrafının sadece askeri güvenlik bölgesi olarak ilan edilebileceği belirtilmekteydi. Gerek Tunceli’deki gerekse de Doğu ve Güneydoğu’daki geçici güvenlik bölgelerinin birçoğu bu kritere sahip değil. Terörle mücadele konseptiyle veya gerekçesiyle hiçbir yer güvenlik bölgesi ilan edilemez kanun açık. İdare Mahkemesi iptal kararı verdi. Geçici güvenlik bölgesi olarak ilan edilen yerler ne eğitim atış alanı ne de tatbikat sahası. Bunun dışında askeri tesisler de yok” dedi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın anayasa ve kanunun kendisine vermediği bir yetkiyi kullandığını kaydeden Avukat Yıldırım, “Bu yetki aslında Olağanüstü Hal döneminde Olağanüstü Hal Valisine tanınmıştı ama bildiğiniz üzere 31 Temmuz 2002’den beri OHAL kaldırılmış durumda. Bu uygulama Tunceli bakımından büyük zararlara sebebiyet verdi. Birçok yaylacı yaylalara gidemedi meralardan istifade edemedi. İnsanların temel geçim kaynağı olan hayvancılık açısından problem oldu.  Uygulamanın iptal edilmesi gerçekten de hukuk adına sevindirici. Askeri makamların tesis ettiği eylem ve işlemlerde hukuka uygun davranması anayasa kuralı gereğidir” diye konuştu.

 

mahkeme_ic.jpg

 

Avukat Yıldırım, “Karar ilk ve emsal niteliğinde”

 

Davanın Geçici güvenlik bölgesi uygulamasına ilişkin açılan ilk dava olduğunu kaydeden Avukat Barış Yıldırım, “Karar emsal nitelikte.  Bu yönlü olarak geçici güvenlik bölgesi uygulamasına dahil olarak dava açılması halinde yine iptal kararı verileceği kanaatindeyiz. Genelkurmay Başkanlığı’nın bundan böyle bu uygulamaları kaldırması yönünde işlem tesis etmesi gerekiyor. Karar, Dokuzkayalı köylünün açtığı davada verildi. Kararda diğer bölgeler yönünden de hususlar açıkça belirtildi” dedi.

 

mahkeme_ic-1.jpg

 

Yıldırım, “Uygulamadan zarar görenler tazminat talep edebilir”

 

Geçici güvenlik bölgesinden zarar görenlerin tazminat davası açabileceklerini kaydeden Avukat Barış Yıldırım, “Geçici güvenlik bölgeleri, Anayasal mülkiyet hakkı ve seyahat özgürlüğünü ciddi anlamda ihlal etti. Bu uygulamalardan ötürü zarar gören gerçek ve tüzel kişilerin ilgili makamlara başvurarak zararlarının tazminini istemeye hakkı da var. OHAL fiili olarak bizce hala bu bölgede varlığını devam ettiriyor. OHAL sürecinde Tunceli’de birçok alan fiili olarak kapatılmıştı. Ancak OHAL döneminde bile böyle resmi bir karar yoktu. OHAL’den sonra bu yönlü hukuka aykırı bir işlemin tesis edilmesi hukuk adına insan hak ve özgürlükleri adına kabul edilemez bir durum. Geçici güvenlik bölgesi uygulaması yasadışıdır. Mahkeme de bu iddiamızı; talebimizi haklı gördü” dedi.

 

Davacı Ali Karabulut da kararın sevindirici olduğunu belirterek, “Çok kısıtlı şartlar altında gidiyorduk köyümüze. Malvarlığımız, mezarlarımız oradaydı. Yıllık ürünlerimizi almamız gerekiyordu. Zor şartlar altında gidiyorduk. Üç sene önce dava açtık. Olumlu sonuçlandı bundan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

Genelkurmay Başkanlığı tarafından Tunceli’de aralarında Dokuzkaya’nın da bulunduğu beş bölge 2009 yılında beri geçici güvenlik bölgesi olarak ilan ediliyordu.

Bu haber toplam 2700 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim