• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 21 °C
 • Elazığ 22 °C
 • Erzincan 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 29 °C
 • Malatya 27 °C

Levent Tüzel, Dersim’den “Hayır” istedi!

Levent Tüzel, Dersim’den “Hayır” istedi!
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı A. Levent Tüzel, Dersim’de düzenlenen mitingde, 12 Eylül’de halk oylamasına sunulacak Anayasa değişikliklerine güçlü şekilde “Hayır” denmesi çağrısında bulundu.

Kışla Meydanı’nda Emek Partisi tarafından düzenlenen mitinge katılmak üzere Tunceli’ye gelen Genel Başkan Levent Tuncel, merkeze bağlı Aktuluk Köyü girişinde onlarca araçlık konvoyla karşılandı. Konvoyla kent merkezine gelen Tüzel, buradan partililerle birlikte mitingin yapılacağı Kışla Meydanı’na yürüdü.

Vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşıladığı EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel Kışla Meydanı’nda toplanan binlerce kişiye hitap etti.

Konuşmasında Dersim’in çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Tüzel, referandum öncesi Dersim üzerinden çıkar sağlamaya çalışan partilere inat kendilerinin Dersim’i hiç unutmadıklarını ve hep yüreklerinde taşıdıklarını söyledi.

 levent_ic.jpg

AKP’nin 2002 yılında ülkedeki kaos ve halkın bıkkınlığı üzerinden yurtdışında yapılan pazarlıklarla kurulduğunu ileri süren EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “Bu amaçla kurulan AKP, 2002 yılında anayasa değişikliğini toplumun ve parlamentonun en geniş katılımıyla yapacağının sözünü vermişti. Ama yıl 2010 oldu niyet değiştirdi. Bir Anayasa paketini alal ecele gündeme getirip Türkiye’nin önüne koydu. Halk, millet yapacak demişti ne millete ne de parlamentoya sorup hazırladı. Adı Adalet ve Kalkınma Partisi. Biz ona aldatma ve kandırma partisi diyoruz. Çünkü 8 yıl boyunca tıpkı diğer hükümetler gibi başbakanının izinden yürüdüğü Menderes ve Özal’ın yaptığı gibi halkın çıkarlarına ters ama sermaye gruplarının, uluslar arası tekellerin bugüne kadar ülkede iktidar oldu” dedi.

 

Tüzel, “değişiklikler aldatmaya yönelik”

12 Eylül’de halk oylamasına sunulacak değişikliklerin aldatmaya yönelik olduğunu kaydeden EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “Bu anayasa hazırlanırken hangi işçiye, işsize, kamu emekçisine, üreticiye soruldu siz nasıl bir anayasa istiyorsunuz diye. AKP kendi statükosunu devam ettirmek, kendi iktidarını sürdürebilmek ve devlet içindeki gücünü arttırmak için bu değişikliği hazırladı. Başbakan çıkıp “Hayır” diyenler darbe anayasasına karşı değiller diyor. Mümkün müdür böyle bir şey? 12 Eylül faşist cuntası bu ülkede hep işçiler güldü artık biz güleceğiz diyen sermaye güçleri için, serbest piyasa düzeni için, istedikleri özelleştirmeler yapılsın, bu ülkenin toprakları satılsın, madenleri dereleri satılsın işgal edilsin diye yapılmadı mı? Darbeciler önce işçi sınıfına, sendikalara, devrimci güçlere; bu ülkenin sosyalistlerine saldırdılar. Ve bizlere değişiklik diye yutturulmaya çalışılan bu sözde Anayasada 12 Eylül’ün ceberut, militarist, anti demokratik yapısı olduğu gibi durmaktadır. Onların 12 Eylülle hesaplaşmak diye bir derdi yoktur. Başbakanın bugünkü siyasi partisi o günlerde ne demişti: O gün darbenin çocukları olanlar, mezardan kalkıp evet demelisiniz diyen cemaat çevreleri, Fettullah Gülenler darbe için hayırlı olsun demişti. Onlar şimdi bu değişiklik için de iyi olmuştur evet şeklinde karşımıza çıkıyorlar. Bunların darbeyle, darbe anayasasıyla, darbecilerle hesaplaşmak gibi dertleri yoktur” dedi.

 levent_ic.jpg-1.jpg 

Tüzel, “değişiklikler tek adam diktatörlüğü için yapılıyor”

AKP’nin tek adam diktatörlüğü getirmek, kendi başkanlık rejimini sağlam şekilde getirmek için değişiklik yaptığını iddia eden EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “12 Eylül Anayasası nedeniyle en çok bizler eziyet gördü, çocuklarımıza işkence yapıldı, öldürüldü. Ancak AKP bu değişiklikle iyi şeyler yapıyor diyen liberaller ve sözde solcuların bu şaşkınlığının peşine takılmayalım. Eğer iktidar “Evet” bir puan fazla bile olsa bu halk benim arkamda deyip özelleştirmelere, derelerin talanına, sağlık ve eğitimde piyasalaşmaya, NATO güçleri için Afganistan’a asker göndermeye, Kürt ve Alevi istismarına bildiği gibi devam edecek. Bu değişikliklerin için halk yok. Türkiye’nin temel meseleleri yok. Eşit, özgür, adil bir ülke isteyen, bağımsızlık ve demokrasi isteyen emekçilerin, iş ekmek sendikal özgürlük diyenler yok. Biz bu oyunu bozmak için bu değişikliklere “Hayır” diyeceğiz. “Hayır” fazla çıktığında güçlü bir “Hayır” ortaya çıktığında bu ülkenin gidişatına dur demek ve AKP’nin sonunu getirmek üzere bizler bir adım ileri gitmiş olacağız. O nedenle “Hayır” önemlidir” diye konuştu.

 

 

Tüzel’den Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasına eleştiri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde yaptığı konuşmayı eleştiren EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “Başbakan Diyarbakır’da OHAL’in ve DGM’lerin kalktığından, Kürtçe televizyon yayınları yapıldığından bahsetti. Ama biz biliyoruz ki Kürtçe yayın yapan birçok gazeteci tutuklu ve birçok Kürtçe yayın kapatıldı. Kürt kardeşlerimiz sizden bunu mu duymak istiyorlar? Başbakan Türk milliyetçiliği yapıyor. Sünni İslam mezhebinin bayraktarlığını yapıyor. Kürtler ve Aleviler yokmuşçasına konuşuyor” dedi. 

 

İftarlar, “Evet” için kullanılıyor

 

Ramazan nedeniyle düzenlenen iftarların “Evet” oyu verilmesi için kullanıldığını dile getiren EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “Belki Dersim’de inancından ötürü, gelişmişliğinden ötürü böyle şeyler yok. Ama büyük şehirlerde her yerde büyük bir kampanya var. Türkiye’nin birçok kentinde iktidarın ve yandaş mülki idare amirleri ile yandaş belediyelerin desteğiyle binlerce insanın karnını doyurduğu iftar sofraları kuruluyor. Bu sofralarda üzerinde “Evet” yazılı iaşeler dağıtılıyor. Trilyonlarca lira para harcanmış bilboardlar donatılmış. Bu bilboardlarda yazılan en ilginç yazı ise, “Fişlenmeye son veriyoruz bunun için Evet deyin” deniyor. Bu ülkenin 70 milyonuna birden dinlenme kararı alınmadı mı? 8 yıllık AKP iktidarı döneminde bu kararlar alınmadı mı? Hala izlenmiyor muyuz? Fişlenmiyor muyuz, kayıtlar tutulmuyor mu?” dedi.

 

Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin iptallerinin önüne geçilmek isteniyor

 

AKP’nin yaptığı değişikliklerle Danıştay ve Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan iptallerin önüne geçmek istediğini kaydeden EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “Bir yerde haksız bir işlem mi var? Özelleştirmeler, zamlar, buna Danıştay kamu yararı yok deyip iptal ettiğinde hükümet bunu engellemek için bu değişikliği yapıyor. Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin iptallerine karşı hükümet buraları kontrol altına almak istiyor. Evet dendiğinde Danıştay bu incelemeyi yapamayacak. Onların bütün derdi bu. Bu oyunlara gelmemeliyiz” dedi.

 

 

Tüzel, “Hayır’ı doğru tutum olarak belirledik”

Konuşmasında BDP’nin boykot kararına değinen EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, “BDP ve Kürt siyasetçiler haklı olarak Kürtlerin taleplerinin yer almadığı, barışa dönük, kardeşliğe dönük bir adım atılmadığı için protesto tutumunu tercih etmişlerdir. Onlar için anlaşılır bir şeydir. Ancak bizler, 12 Eylül’den sonra Evet ve Hayır oyları üzerinden bir hesaplaşma yapılacağını biliyoruz. O nedenle biz eşit haklara dayalı, Türk ve Kürt emekçilerin kardeşliği için mücadele etmiş EMEK partisi olarak doğru tutumun “Hayır” olduğunu belirleyip çalışmalar yürüttük. 13 Eylül’den sonra da bizler yine birlikte olacağız. Hep birlikte bu ülkenin kardeşliğine sahip çıkmak için birlikte hareket edeceğiz. Bundan şüphe olmasın” şeklinde konuştu. 

 

Tüzel, CHP’lilere seslendi

 

Konuşmasında CHP’nin Tunceli’de yaptığı mitinge de değinen EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel,  “CHP’ye gönül vermiş emekçi kardeşlerime seslenmek istiyorum. Sizlerin buradaki coşkunuzu, yeni genel başkanınızı, hemşehrinizi görmüş olmaktan sizlerin mutluluğunu anlıyorum. AKP’nin karşısında CHP’nin bir şeyler yapabileceğine olan inancınıza saygı duyuyorum. Ama şunları da söylemek istiyorum. Sizlerin beklentileriniz yani Türkiye devleti artık işçilerin emekçilerin dillendiği, özelleştirmelerin olmadığı, paralı eğitim ve sağlığın olmadığı, savaşların olmadığı, Türk ve Kürt emekçilerinin; haklarının teslim edildiği bir ülke olsun istiyorsunuz. Bunlara sahip çıkmadığınız sürece, yüreklice arkasında durmadığınız sürece parlamentodaki muhalefet ve genel başkanınız bunların hesabını soracak mı? Katliamların üzerine ne kadar gidecek? Statükoyu ne kadar değiştirecek? Bunların hepsi soru işaretleriyle karşı karşıyadır” dedi.

 

Tunceli’deki orman yangınlarıyla baraj projelerine değinen EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel,  “Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na sesleniyorum. Dersim’in dereleri kan ağlıyor, elektrik santralleri ve barajlar yapılmak isteniyor? Dersim’in ormanları yakılıyor. Ey Çevre Bakanı sen bu işe ne diyorsun? Dersimlinin feryadını duyuyor musun?” diye sordu.

 

EMEP tarafından düzenlenen miting, Sanatçı Zeynel Aba’nın müzik dinletisiyle sona erdi.

Bu haber toplam 4277 defa okunmuştur
 • Yorumlar 6
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim