• BIST 117.741
  • Altın 398,889
  • Dolar 6,8565
  • Euro 7,8136
  • Tunceli 17 °C
  • Elazığ 21 °C
  • Erzincan 18 °C
  • Ankara 18 °C
  • İstanbul 21 °C
  • İzmir 21 °C
  • Malatya 26 °C

Kamer Genç’e sanatçı tepkisi!

Kamer Genç’e sanatçı tepkisi!
CHP Tunceli Milletvekili ve CHP’nin birinci sıra adayı Kamer Genç’in bir köşe yazarına “Biz Kürt Değiliz Türkoğlu Türküz” iddiası Tuncelili sanatçılar tarafından yürüyüş,

basın açıklaması ve Zazaca Türkülerle protesto edildi. CHP’li Vekil Kamer Genç ise; bu iddiayı yalanladı.

Tunceli’de aralarında sinemacı ve müzisyenlerin bulunduğu bir grup, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Sevilay Yükselir’i telefonla arayarak “Biz Kürt Değiliz Türkoğlu Türküz” dediği ve Tunceli’den bağımsız aday olan Ferhat Tunç’a hakaret ettiği iddiasıyla yürüyüş düzenledi.

Belediye Yer altı Çarşısı üzerinde bir araya gelen sanatçılar, buradan Seyit Rıza Parkı’na kadar yürüdü.

“Sık Sık İnkarcı Vekil İstemiyoruz” sloganı atan grup adına açıklama yapan Ses Sanatçısı Deniz Deman, “Kürtler Şafii olur. Biz Şafii miyiz? Biz Türkoğlu Türküz açıklamalarını yıllardır yaptığımız Kürtçe sanat çalışmalarına hakaret olarak algılıyoruz. CHP Milletvekili Kamer Genç’in sarf ettiği bu sözlerini Dersim’e ve Kürtlere dönük sürdürülen asimilasyoncu zihniyetin bir parçası olarak görüyoruz. Söz konusu kişi ve partisinin bu zihniyetine göre yıllarını Kürt müziğine, sinemasına, tiyatrosuna ve şiirine adamış biz sanatçılar ve edebiyatçılar Dersim’e ihanet ediyoruz. Kürtçe konuşan annelerimiz, ninelerimiz, dedelerimiz meğer bizi asimile ediyorlarmış. Bir asırdır verilen varoluş mücadelesi meğer yanlış imiş! Sadece Kürtçe şarkı söylediği için hapis yatan, sürgüne gitmek zorunda kalan, Kürtçe sanat yaptığı için bedel ödeyen bunca insan yanlış yoldaymış meğer! Kamer Genç’in bu açıklamalarını, bir halkın en temel hakları olan diline, kültürüne ve kimliğine dönük geliştirilen sistematik yok etme çalışmalarının bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

genc_ic.jpg

Kamer Genç’in aynı köşe yazarına “Kimdir Ferhat Tunç? Saz çalmanın dışında ne yapar bu adam? Ne yapmış acaba Dersim için? Ne faydası olmuş bu adamın? dediğini iddia eden Deniz Deman, “Bu sözleriyle sanat ve sanatçıyı aşağıladığını düşünüyoruz. Bu yaklaşımın bir sanat eserine ucube deyip yıktıran zihniyetten hiçbir farkı yoktur” diye konuştu.

Kazım Öz, Çayan Demirel, Mikail Arslan, Aynur Doğan, Abidin Biter gibi ses ve sinema sanatçılarının destek verdiği açıklamanın ardından Zazaca Türküler seslendirildi.

 

 

Kamer Genç, iddiaları yalanladı

 

Açıklamanın ardından konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz CHP’li Kamer Genç ise; iddiaları yalanladı.

Tunceli’den yedi dönemdir seçime girdiğini belirten Genç, “Siyasi rakibim hakkında bu Sevilay denilen kişi göklere çıkaran bir yazı yazınca ona sordum: “Sen nereden tanıyorsun bu adamı? Dersim’i nereden tanıyorsun, geldin mi Dersim’e? Yok efendim ben gelip gitmedim deyince ben de nereden biliyorsun dedim. Sonra başladı ulu orta konuşmaya. Ben ona ne biz Türk oğlu Türküz ne de Kürt oğlu Kürdüz dedim. Beni tanıyanlar bilir. Ben, ne Zazaca ne Kürtçe bilirim. Benim ana dilim Dersimce’dir. Sekiz yaşıma kadar Dersimce biliyordum sonra Türkçe öğrendim. Benim öteden beri düşüncelerim budur. Bu lafların dışında bir şey söylemedim. Varsa Sevilay denilen kişi açsın ses kayıtlarını sonuçlarına katlanırım. Kaldı ki birinin Türk oğlu Türk Kürt oğlu Kürt olması kusur da teşkil etmez ama ben bu ifadeleri kullanmadım” dedi.

Bu haber toplam 5670 defa okunmuştur
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim