• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 29 °C
 • Elazığ 25 °C
 • Erzincan 25 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 26 °C
 • Malatya 26 °C

İHD’den toplu mezar için suç duyurusu

İHD’den toplu mezar için suç duyurusu
İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şube Başkanı Avukat Barış Yıldırım

Tunceli Merkez Alacık Köyü Roşnek Mezrası Çoleneser mevkiinde iki alanda toplu halde insan kemikleri bulunduğu iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

Cumhuriyet Başsavcılığı’na konuya ilişkin başvuruda bulunan Avukat Barış Yıldırım, dilekçesinde konuya ilişkin şunları kaydetti: “Aldığımız harici bilgilere göre bahsi geçen kemiklerin 1937-38 Dersim Askerî Harekâtı sürecinde erkek ve kadın/çocuk şeklinde iki ayrı grup olarak topluca öldürülen kişilere ait olduğu iddia edilmekte ise de kemiklerin kimlere ait olduğunun ve bu kişilerin ne şekilde kimlerce hangi zaman diliminde öldürüldüğünün tespiti yasal olarak kesin zorunluluk taşımakta olup tüm bu hususlar adlî soruşturma neticesinde açığa çıkacaktır.

 

Belirtmek gerekir ki kemiklerin bulunduğunun iddia edildiği mevkiye yakın Gökçek Köyü’nde 1994 yılında iki ailenin tüm fertlerinin kayıp iddiaları da gündeme gelmiştir. Hakikati adlî soruşturma aydınlatacaktır. Yukarıda bahsi geçen hadise ile ilgili olarak Ölü Muayenesi, Adlî Muayene, Otopsi, Ölünün Hüviyetini Tayin gibi ceza muhakemesi işlemlerinin yapılmadığı kuvvetle muhtemeldir. Bu durum Ceza Muhakemesi Kanunu, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, Mezarlıklar Hakkındaki Nizanname ve ilgili mevzuat hükümlerine açıkça aykırıdır. İlgili mevzuat hükümleri uyarınca hangi zaman diliminde öldürülmüş olursa olsun öldürülmüş kişilerin ölüm sebebinin-ölüm zamanının Cumhuriyet Başsavcılıklarınca tespiti zorunludur. Keza öldürülmüş şahısların Ölü Muayenesi, Adlî Muayene, Otopsi, Ölünün Hüviyetini Tayin gibi ceza muhakemesi işlemleri yapılmadan defnedilemeyeceği de emredici hukuk kurallarındandır. Hukuksal olarak, öldürülmüş bulunan bir şahıs Ölü Muayenesi, Adlî Muayene, Otopsi, Ölünün Hüviyetini Tayin gibi ceza muhakemesi işlemleri yapılmadan defnedilmişse ölü bulunduğu yerden çıkarılarak bahsi geçen işlemler yapıldıktan sonra usulüne uygun olarak defnedilir.

 

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun Şüpheli Ölümün İhbarı kenar başlıklı 159. maddesinde:“Bir ölümün doğal nedenlerden meydana gelmediği kuşkusunu doğuracak bir durumun varlığı veya ölünün kimliğinin belirlenememesi halinde; kolluk görevlisi, köy muhtarı ya da sağlık veya cenaze işleriyle görevli kişiler, durumu derhâl Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmekle yükümlüdürler.

Birinci fıkra kapsamına giren hallerde ölünün gömülmesi ancak Cumhuriyet savcısı tarafından verilecek yazılı izne bağlıdır.” hükmü bulunmaktadır.

Yukarıda arz ve izah edilen sebeplerle yetkili/görevli Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 158-159-160-161. maddeleri çerçevesinde başvuruda bulunma gereği doğmuştur.”

 

İHD Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcılığından şu taleplerde bulundu:

 

Uzman bilirkişi refakati ile kemiklerin bulunduğu mahalde keşif yapılmasına-gerekli delillerin toplanmasına-bu kapsamda yöre halkının tanık olarak beyanlarının tespitine

 

Kemiklerin bulunduğu alanın video-kamera ile çekimin yaptırılmasına

 

Tunceli Merkez Alacık Köyü Roşnek Mezrası Çoleneser Mevkii’nde ayrı ayrı iki alanda üzerleri toprakla örtülmüş olarak bulunan kemiklerin kimlere ait olduğunun ve bu kişilerin ne şekilde kimlerce hangi zaman diliminde öldürüldüğünün tespitine

 

Kimlikleri tespit edilen ölü şahısların Mernis Ölüm Tutanağı’nın düzenlenerek Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilmesine

 

Tespit sonrası Defin Ruhsatı düzenlenmesine

 

Kimlikleri tespit edilecek şahısların Ceza Muhakemesi Kanunu, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, Mezarlıklar Hakkındaki Nizanname v.s. hükümleri uyarınca lüzumlu işlemler icra edilerek insan onuruna uygun bir şekilde usulüne uygun olarak ayrı ayrı defnine

 

Yukarıda bahsi geçen hadise ile ilgili olarak sorumluluğu bulunan şahısların tespiti ile haklarında soruşturma icrasına ve kamu davası açılmasına, karar verilmesini arz ve talep ederim.

Bu haber toplam 1932 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim